Connect with Us

Abuzime me lejet e ndërtimit dhe objekte pa akt konstatimi/ Prokuroria zbardh dosjen “Tërmeti”

Kronika

Abuzime me lejet e ndërtimit dhe objekte pa akt konstatimi/ Prokuroria zbardh dosjen “Tërmeti”

Publikuar

-

Prokurori Erion Ymeraj ka zbuluar detaje nga hetimi i dosjes “Tërmeti”.

Sipas tij, gjatë hetimeve është konstatuar se funksionarët publikë kanë dhënë leje ndërtimi në kundërshtim me ligjin.

Për më tepër, mungojnë studimet sizmiologjike, të cilat për një kategori ndërtesash mbi 7 kate janë akte të domosdoshme.

Gjithashtu nga hetimet ka dalë se mungojnë oponencat teknike në dosjet e objekteve, mungojnë procesverbale të përfundimit të karabinave, të objekteve,  mungojnë aktet e konstatimeve nga zyrat urbanistike, në komunat Farkë dhe Kashar, për të legalizuar si dhe mungojnë aktet e qëndrueshmërisë.

LEXO EDHE:  Katërfishohen lejet e ndërtimit në Tiranë në tremujorin e katërt

“Për shkeljet e kryera nga funksionarët publikë, kanë miratuar leje ndërtimi në mungesë dokumentacioni dhe në kundërshtim me ligjin. Mungojnë në disa dosje oponenca teknike. Mungojnë procesverbalet të përfundimit të punimeve të objektit. Në disa dosje mungojnë aktet e konstatimeve që janë mbajtur nga zyrat e urbanistikës Kashar dhe Farkë”, ka thënë Ymeraj.

Hetimet janë shtrirë në Farkë, Vorë dhe Kashar, në Dajt apo edhe Kamëz./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Foto/ Nis shembja e 13 katëshit në Durrës me shpërthim të kontrolluar

Publikuar

-

Nga

Foto/ Nis shembja e 13 katëshit në Durrës me shpërthim të kontrolluar

Një shpërthim i kontrolluar ka ndodhur në muret e brendshme të pallatit të Kastratëve në lagjen 17 të Durrësit.

IKMT po kryen shpërthim pasi pallati është shpallur i pabanueshëm nga dëmet që ka pësuar nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit.Mesditën e sotme punonjësit e IKMT-së kanë bërë shpërthimet e mureve të brendshme të pallatit dhe pas dy javësh do ta shembin plotësisht.

LEXO EDHE:  Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Elisabeta Imerajt i shpërthen “bomba’ në duar

LEXO EDHE:  Elisabeta Imeraj luftë korrupsionit dhe krimit me memorandume/ Zbardhet takimi me Borchard

E gjithë zona është mbuluar nga një re e madhe pluhuri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Panik në Tiranë/ Zjarr në katin e tretë të një pallati

Publikuar

-

Nga

Panik në Tiranë/ Zjarr në katin e tretë të një pallati

Banorët e një pallati në Tiranë kanë përjetuar momente paniku pasi një apartament në zonën e Kodrës së Diellit është përfshirë nga flakët.

Bëhet me dije se shkak i zjarrit ka qenë një hekur për hekurosje, i cili dyshohet të jetë harruar në prizë nga familjarët. Policia dhe zjarrfikësit kanë mbërritur dhe kanë nisur punën për shuarjen e flakëve.Deri tani nuk raportohet për persona të plagosur, ndërsa priten informacione zyrtare për ngjarjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Sherr me shkopinj e leva/ Të rinjtë rrihen para lokalit të dhëndrit të ish kryetarit”

Publikuar

-

Nga

“Sherr me shkopinj e leva/ Të rinjtë rrihen para lokalit të dhëndrit të ish kryetarit”

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit dixhital i cili denoncon një sherr masiv në Elbasan.

Sipas mesazhit të qytetarit, disa të rinjë janë rrahur me shkopinj e leva mes qytetit para lokalit të dhëndrit të ish kryetarit që pritet të dalë nga burgu këto ditë. Ndërkohë policia nuk ka pasur asnjë reagim lidhur me këtë ngjarje.“Rrahje masive ne Elbasan!
Narkopolicia fshehe ngjarjen
Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. sb
Sherr masiv në Elbasan, të rinjtë rrihen me shkopinj e leva mes qytetit para lokalit te dhendrit te ish kryetarit qe pritet te dale nga burgu keto dit Një sherr masiv ka ndodhur mes disa të rinjve në Elbasan. Nukjipet asnje informacion. Burimet bëjnë me dije se disa të rinj janë konfliktuar mes tyre me mjete rrethanore (shkopinj,&leva) ne afersi te rrethrrotullimit të 1 majit në Elbasan. Burime zyrtare bëjnë me dije se të rinjtë janë zënë me njeri tjetrin përballë Hotel Skampa-s, për motive të dobëta dhe për pasojë janë shoqëruar në komisariatin e Elbasanit për sqarime të mëtejshme. Nga goditjet asnjëri nuk ka marrë plagë të rënda. Paraprakisht behet me dije se ne konflikt janë përfshirë 4 persona”, thuhet në postimin e Berishës./CNA.al

LEXO TE PLOTE