Connect with Us

Vrasja e gazetarit Kuciak/ Dorasi pranon fajin

Bota

Vrasja e gazetarit Kuciak/ Dorasi pranon fajin

Publikuar

-

Rreth dy vjet pas vrasjes së gazetarit investigativ sllovak Jan Kuciak dhe së fejuarës së tij Martina Kusnirova dorasi i pandehur papritur e ka pranuar akuzën.

Deri tani i akuzuari Miroslav Marcek, një ish-ushtar 37-vjeçar, nuk e pranonte fajin. Ai akuzohet, se ka vrarë duke qëluar me armë dy 27- vjeçarët. Të hënën (13.01) pas leximit të aktakuzës ai dha një dëshmi duke e pranuar fajin.

Ai tha, se atëherë pati trokitur në derën e shtëpisë së Kuciak në një periferi të Bratislavës dhe e pati qëlluar në krahëror gazetarin, kur ai i hapi derën, deklaroi Marcek para ttrupit gjykues në Pezinok. Më pas ai kishte parë që në shtëpi ndodhej një person i dytë. “Ajo vrapoi në kuzhinë dhe unë e qëllova atë atje”, shtoi 37-vjeçari. Ai u kërkoi falje të afërmve të të dy viktimave.

Përveç Marcek të akuzuar si porositës të vrasjes janë Marian Kocner dhe Alena Zsuzsuova. Kjo e fundit duhet të ketë organizuar kontaktin me Marcek. I akuzuari kryesor në proces, 56-vjeçari Kocner deklaroi në të kundërt, se ai nuk e ka porositur vrasjen e Kuciak. Prokuroria e akuzon Kocner, se ka porositur vrasjen e gazetarit investigativ, pasi një përpjekje për t’i bërë presion atij të heqë dorë nga investigimi kishte dështuar.

Slovakei Gedenken an Jan Kuciak (Reuters/David W. Cerny)

Lidhje me mafien

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i mjekut me 3 plumba në kokë/Çfarë po ndodh mes familjeve të autorit dhe viktimës

Jan Kuciak dhe Martina Kusnirova më 21 shkurt 2018 u vranë në shtëpinë e tyre në fshatin perëndimor të Sllovakisë Velka Maca. Gazetari më parë kishte hulumtuar për lidhjet e politikës me biznese jo transparente.

Reportazhi i tij i transmetuar pas vdekjes së gazetarit për lidhjet e mundshme të klaneve të mafies italiane me punonjës të qeverisë sllovake shkaktkoi demonstrata masive kundër korrupsionit dhe abuzimit me paratë e fondeve të ndihmës të BE-së. Si rrjedhojë kryeministri prej një kohe të gjatë në post. Robert Fico, shumë ministra si dhe presidenti i policisë dhanë dorëhejen./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Bota

Vrasësi me pagesë pranon fajësinë për vdekjen e gazetarit investigativ

Publikuar

-

Nga

Një vrasës me pagesë pranoi fajësinë të hënën për vrasjen e një gazetari investigativ dhe të fejuarës së tij në Sllovaki, një kontratë e dyshuar për vrasjen që rrëzoi qeverinë e vendit.

Mirosllav Marcek pranoi se qëlloi për vdekje Jan Kuciak dhe Martina Kusnirova në shkurt të vitit 2018. Tre të pandehur të tjerë, përfshirë biznesmenin e akuzuar si organizatorin e vrasjeve, u deklaruan të pafajshëm, raporton VOA, duke iu referuar për këtë njoftim Associated Press

Prokurorët në gjykatën e qytetin Pezinok, në veri të kryeqytetit Bratislavë pretendojnë se janë paguar gjithsej 70,000 euro për vrasjen e gazetarit.

Organizatori i dyshuar, Marian Kocner, është një biznesmen i cili dyshohet se kishte kërcënuar gazetarin pas publikimit të një raporti për të.

Kuciak 27-vjeçar u qëllua në gjoks dhe Kusnirova u qëllua në kokë në shtëpinë e tyre në qytetin Velka Maca, në lindje të Bratislavës, më 21 shkurt 2018.

LEXO EDHE:  Vrasja e dyfishtë në Laç/ Autorët përballen me togat e zeza

LEXO EDHE:  Video/ Goditet me tytën e armës nga Policia gazetari

Vrasjet shkaktuan protesta të mëdha në rrugë dhe një krizë politike që çoi në rrëzimin e qeverisë së mëparshme. Kuciak kishte hetuar gjithashtu korrupsionin e mundshëm në qeverinë sllovake.

Katër të pandehurit përballen me dënime të mundshme me burg prej 25 vjet deri në burgim të përjetshëm. Një i dyshuar i pestë bëri një marrëveshje për të bashkëpunuar me prokurorët në këmbim të një dënimi më të ulët dhe u dënua me 15-vjet burg në 30 dhjetor.

Nuk është e qartë se kur mund të merret vendimi.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Takimi me Thaçin/ Vetëvendosje “i përvishet” Baton Haxhiut: Je i gatshëm për gënjeshtra

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Vetëvendosje, në Kosovë, ka sulmuar analistin Baton Haxhiu, të cilin e quan gënjeshtar, pas deklaratave të këtij të fundit se, Albin Kurti ka pasur dy takime të gjata me presidentin Hashim Thaçi.

Zyra për media e VV-së, ngre akuzat se Baton Haxhiu po gënjen për të ndihmuar Thaçin, i cili, sipas tyre është i pafuqishëm.

“Baton Haxhiu po gënjen dhe kjo s’përbën lajm. Presidentit më në fund po ia shpjegojnë rolin e vet, që është ceremonial e formal. I zënë ngushtë në këtë pasivitet të sapozbuluar, ka mundësi t’i ketë dërguar letër Baton Haxhiut e t’i ketë kërkuar ta nxjerrë nga situata. Ky i fundit është i gatshëm të gënjejë, në ndihmë të presidentit e kundër Vetëvendosjes. Por dhe ky është provuar që është i pafuqishëm, përballë vendosmërisë për ndryshim”, thuhet në përgjigjen e VV-së për mediat e Kosovës.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i mjekut me 3 plumba në kokë/Çfarë po ndodh mes familjeve të autorit dhe viktimës

LEXO EDHE:  Nga vrasja tek Liqeni, tek ekzekutimi i avokatit/ Çfarë po ndodh në Shqipëri?

Kujtojmë se në datën 4 janar, pas tre refuzimesh nga Kurti, lideri i VV-së u takua për 4 minuta me presidentin. Ky i fundit, edhe pas takimit, po i kërkon me ngulm Kurtit një emër për ta mandatuar në krye të qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Iraniano-amerikanët protestojnë kundër qeverisë së Teherani

Publikuar

-

Nga

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe për të mbështetur protestuesit paqësorë që u vranë nga forcat iraniane të sigurisë.

Një grup iraniano-amerikanësh u mblodhën në sheshin Freedom Plaza të Uashingtonit të dielën mbrëma për të kujtuar njerëzit e pafajshëm të vrarë javët e fundit në Iran, përfshirë 176 pasagjerët e avionit ukrainas dhe më shumë se 1.000 iranianët e vrarë në protestat e shkaktuara nga rritja e çmimit të karburantit në nëntor. Marrja e përgjegjësisë nga Teherani për rrëzimin e avionit ukrainas ka nxitur ndjenjat antiqeveritare, i thanë Zërit të Amerikës disa protestues.

“Njerëzit nuk e duan qeverinë iraniane. Dhe [Gjenerali iranian] Qassem Soleimani ishte një terrorist”, tha Lilly, një protestuese iraniano-amerikane.

“Nëse proteston në rrugët (e Iranit), mund të burgosesh ose të vritesh. Këta njerëz janë kaq të guximshëm”, thotë Monir, një protestuese iraniano-amerikane.

Presidenti amerikan Donald Trump shprehu mbështetjen e tij për protestuesit iranianë të shtunën, duke bërë postime në Twitter edhe në gjuhën farsi. Disa protestues iraniano-amerikanë e falenderuan Presidentin për mbështetjen e tij.

“Ka shumë shpresë tani. E them këtë sepse njerëzit mund ta kuptojnë tani se presidenti i Amerikës, vendit me demokratik në botë, është me ne, kështu që ata janë plot shpresë”, thotë Shekoofeh, një protestuese iraniano-amerikane.

LEXO EDHE:  Vrasja e ambasadorit Rus/Flet Erdogan: Provokim i rëndë nuk do të prekë marrëdhëniet mes Turqisë dhe Rusisë

LEXO EDHE:  Emrat- Kush janë vrasësit e 22-vjeçarit/Si ndodhi ngjarja e rëndë

“Është mirë që ai postoi në Twitter mesazhe në gjuhën farsi dhe në anglisht, por ne dëshirojmë t’i themi atij se nuk duam luftë!”, thotë Faramarz Zafi, një protestues iraniano-amerikan.

Një turmë tjetër u mblodh në Los Anxheles të dielën, shumë prej tyre duke brohoritur kundër çdo ndërhyrjeje ushtarake amerikane në Iran. Një student i filmit i tha Zërit të Amerikës se ai kishte biseduar me familjen në Iran një natë më parë, dhe ata po planifikonin të rrezikonin jetën për të protestuar kundër qeverisë së Teheranit.

“Mendoj se është e rëndësishme ta kuptoni se njerëzit në Iran e dinë se çfarë duan. Populli në Iran po lufton për lirinë e tij dhe ne nuk kemi nevojë për asnjë shpëtimtar. Shtetet e Bashkuara nuk kujdesen për ne” thotë studenti iranian Hamoun Dolatshahi.

Videot e publikuara në internet tregonin protestuesit në Teheran dhe qytete të tjera iraniane të shtunën dhe të dielën, duke brohoritur parulla antiqeveritare./VOA

LEXO TE PLOTE