Connect with Us

“Të gënjesh si derri”/ Berisha demaskon Ramën: Nuk ka asnjë projekt të vetin ndaj lepin ato të miat

Politikë

“Të gënjesh si derri”/ Berisha demaskon Ramën: Nuk ka asnjë projekt të vetin ndaj lepin ato të miat

Publikuar

-

“Edvini nuk ka asnjë projekt të vetin ndaj lepin ato të miat”, kështu shkruan ish kryeministri Sali Berisha.

Sipas ish kryeminsistrit Rama nuk ka asnjë projekt të vetin në 6 vite dhe dje lëshoi gënjeshtrën e radhës teksa inaguroi një ndërtesë të re për kirurgjinë.

“Të gënjesh si derri!
Edvini nuk ka asnjë projekt të vetin ndaj lepin ato të miat!
Miq, duke mos patur absolutisht asnjë projekt të vetin në 6 vite, në marrëzinë e tij dhe serinë e kopro gënjeshtrave të pafundme, dje Edvin Kristaq Mashtrimi lëshoi rrenën e rradhës. Ai tek inaguroi dje një ndërtesë të re për kirurgjinë, 12 milionë euro investim ku dhe deklaroi si halucinant dhe paturpësisht duke gënjyer si derri se ky është investimi më i madh në shëndetësi i 90 viteve të fundit”, shkruan Berisha.

Por cila është e vërteta sipas ish kryeministrit.

LEXO EDHE:  Kosova: Projektet e mia per Tiranën, nuk nis nga madheshtia, por nga bërja realitet

“Qeveria e mëparshme me një kredi nga Banka e Këshillit të Europës dhe një kontribut buxhetor ndërtoi fazën e parë të:
1-spitalit të urgjencës dhe kirurgjisë me një investim prej 2O milion euro, në të cilin u vendosën Kardiokirugjia, reanimacioni, Imazheria, laboratori, sterilizimi etj. Fazën e parë të këtij projekti e inaguruam me Dr. Halim Kosovën në vitin 2013.
Ndërkohë, përveç tre kateve që inaguruam siç ishte projekti, ndërtuam dhe dy katet e tjera të spitalit të cilat vetëm pas 6 vitesh u arrit të pajiseshin me të gjitha mjetet e nevojshme me një investim po të Bankës se Këshillit të Europës dhe buxhetit të shtetit prej 6 milionë euro, të cilat u inaguruan dje dhe ju paraqiten paftyrësisht shqiptareve duke gënjyer si derri si investimi më i madh i 90 viteve të fundit”, shkruan Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fuga dhe Veliaj kërkojnë kontrollin e AMA-s/ “Banda” e këshilltarëve vërsulet në garë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhja e kryetarit të ri të Autoritet të Mediave Audiovizive ka nisur dhe po vazhdon me shkeljen e ligjit nga ana e mazhorancës socialiste.

Sot në Komisionin e Medias në Kuvend kanë mbërritur 4 emra të propozuar nga Partia Socialiste.

Maklen Misha, Denis Dedej, Edvin Kukunja dhe Fatjon Hoxhalli janë kandidatët të cilët janë propozuar nga PS-ja, shkruan Syri dhe thekson se të gjithë kandidatet janë në shkelje te ligjit.

Të gjithë emrat e propozuar njihen për afërsinë me Erion Veliaj dhe Endri Fugën, pasi janë të gjithë njerëz që kanë punuar dhe janë promovuar politikisht nga të dy.

Por me ligjin për AMA-n të gjithë kandidatët e propozuar janë në shkelje të plotë të ligjit.

Sipas ligjit thuhet se kandidati për kryetar i AMA duhet të plotësojë kushtet e mëposhtme:

10 vite eksperiencë pune

Nuk duhet të jetë anëtar partie/shoqate politike

Dhe të mos jetë kandidat për deputet në 2 zgjedhjet e fundit, kryetar Bashkie, anëtar i Kryeministrisë apo prefekt në 3 vitet e fundit.

Por të 4 kandidatët e PS-së i shkelin këto kushte.

1. Maklen Misha, këshilltar i Erion Veliaj, këshilltar politik i Olta Xhaçkës, djali i Pirro Mishës. Ky i fundit 5 vitet e shkuara anëtar i bordit të AMA-s.

2. Denis Dedej, drejtori i komunikimit në Bashkinë e Tiranës, nipi i Alfred Pezës.

LEXO EDHE:  Qeveria “përdor” Tahirin për të larguar vëmendjen nga gjykimi i protestuesve kuksianë?/ Ja si shprehet Anila Basha [VIDEO]

LEXO EDHE:  Basha propozon “izolimin” e fermerëve shqiptare/ Ja faktet që e hedhin poshtë

3. Edvin Kukunja, këshilltar politik i Etilda Gjonajt në Ministrinë e Drejtësisë.

4. Fatjon Hoxhalli, këshilltar politik i Niko Peleshit në Kryeministri dhe Ministri të Bujqësisë.

Ky është rasti kur Rilindja tregon se kërkon të kapë me çdo kusht edhe institucionet e balancuara politikisht. Qëllimi janë gjobat, presioni dhe shantazhi ndaj medias.

Kandidimi i katër kamikazëve politikë me urdhër, tregon se Rama dhe Veliaj duan të kenë nën thundër median, e cila nuk po i nënshtrohet, kryesisht ato online.

Me ndryshimet e fundit ligjore dhe kapjen e AMA-s, Edi Rama kthehet në kryetar të komisionit të gjobave ndaj medias, detyrë me deligim që ja ka kaluar Fugës. Ky i fundit ka përgatitur listën e bandës së këshilltarëve politikë, të gjithë aktivistë dhe mbështetës të hapur të Partisë Socialiste.

Kapja e AMA- s dhe kandidimi i këshilltarëve të ministrave është tashmë fakt dhe vërteton edhe njëherë se kryeministri kërkon të kontrrollojë mediat kritike, duke i monitoruar dhe gjobitur ato me këshilltarët e kabinetit të tij.

Shumë shpejt mund të kemi Maklen Mishën kryetar te AMA-s, por defakto do jetë çifti Fuga-Veliaj si të deleguar të Ramës për të copëtuar dhe gjymtuar mediat kritike në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi i Metës me kongresmenin amerikan/ Reagon Eliot Engel

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Komisionit për Politikën me Jashtme në Kongresin Amerikan, Eliot Engel, ka mbajtur një takim me presidentin Ilir Meta.

Për këtë ka reaguar vetë Engel, i cili deklaron se së bashku diskutuan për situatën politike në Shqipëri dhe kontributin e vendit tonë në NATO.

Një tjetër temë diskutimi, mësohet se ka qenë edhe integrimi i Shqipërisë në BE dhe marëveshja e Mini-Shengenit Balllkanik.

LEXO EDHE:  Rruga e Arbrit dhe mashtrimi i Rames!

LEXO EDHE:  Kosova: Projektet e mia per Tiranën, nuk nis nga madheshtia, por nga bërja realitet

“Një takim i shkëlqyer me mikun tim, Presidentin Ilir Meta. Diskutuam mbi situatën politike në Shqipëri, kontributin e saj në NATO, përpjekjet e saj për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE, si dhe për çështjet e ngritura rreth ‘mini-Shengenit’ në Ballkan”, shkruan kongresmeni amerikan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çupi kritika Albin Kurtit/ “Është akoma në provë për Kryeministër”

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi ka komentuar vizitën e parë të Albin Kurtit si kryeministër i Kosovës në Shqipëri.

Çupi deklaroi se në takim vuri re ftohtësi mes Kurtit dhe kryeministrit Edi Rama, për të cilën pretendon se vjen si shkak të inateve që këta dy krerë qeverish kanë me njëri-tjetrin.

Sipas tij, Rama është një kryeministër racional, ndërsa Albin Kurti është akoma në provë për t’u bërë ose për të mos u bërë Kryeministër.

Analisti nuk i kurseu aspak kritikat për kreun e qeverisë së Kosovës, të cilit i kujtoi deklaratat e mëparshme dhe premtimet që nuk i ka mbajtur.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Rama: 2018-ta, viti më i zi për krimin e organizuar

LEXO EDHE:  Paralajmëron Rama: 2018-ta, viti më i zi për krimin e organizuar

“Mendoj se nuk është Albin Kurti kryeministri i Kosovës. Ai ishte njeriu i Vetëvendosjes që gjithçka do ta vendosë vetë. Albin Kurti ishte njeriu që tha se kurrë nuk do ta njoh flamurin e Kosovës, që tha se nuk do ta pranojë Shengenin Ballkanik, ndërsa sot kemi një kryeministër që ka pranuar heqjen e taksës dhe që ka pranuar Shengenin Ballkanik”, theksoi ai në emisionin “Top Talk”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE