Connect with Us

Skandali i lobimeve në SHBA/ Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën

Politikë

Skandali i lobimeve në SHBA/ Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën

Publikuar

-

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Tiranës, e cila pushoi çështjen ndaj Lulzim Bashës, në lidhje me skandalin e lobimeve në SHBA në prag të zgjedhjeve të 25 qershorit 2017, ka ardhur një tjetër reagim nga kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Në një postim në rrjetet sociale, Balla ka publikuar dokuementet e Departamentit Amerikan të Drejtësisë, që sipas tij vërtetojnë akuzat ndaj Bashës.

“Për ta kuptuar dosjen “Basha”, shikojini me kujdes këto dokumenta të publikuara në faqen zyrtare të Departamentit Amerikan të Drejtësisë (Akti i Rregjistrimit të Agjentëve të Huaj).”-shkruan Balla.

Më tej, ai i drejton edhe disa pyetje kreut të opozitës, ndërsa thekson se “A janë këto kontrata të firmosura nga Lulzim Basha me numër pashaporte diplomatike DB1159763?
dokumenti i parë (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20170331-1.pdf

A janë shërbimet e faturuara në emër të Partisë Demokratike në shumën 675.000 dollarë?
-dokumenti i tretë (foto)
https://efile.fara.gov/…/6414-Supplemental-Statement-201711…

LEXO EDHE:  Tryeza për çështjet e medias/ Ish-zyrtarja e PD “demaskon” Bashën

A deklarohet në dokumentin e katërt se kompania guackë Biniatta Trade do të kompensojë/do të paguajë Muzin për shërbimet e ofruara në emër të Partisë Demokratike?
-dokumenti i katërt (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20171114-2.pdf

Fakti është që Lulzim Basha ka përfituar një shërbim me këto para. Për një shërbim të përfituar me fonde me burime të padeklaruara, a duhet hetuar?”.

Po ashtu, Balla thekson se këto fakte të reja plotësojnë kushtet për një kallzim të ri ndaj Lulzim Bashës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

PD ‘ul kokën’ para aleatëve/ “Nëse nuk ju pëlqejnë ndryshimet, hajde ulemi…”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Partisë Demokratike për çështjet zgjedhore, Ivi Kaso ka treguar mbrëmjen e sotme disa nga propozimet që opozita do të bëjë për Reformën Zgjedhore.

Kaso deklaroi se do të rikthejnë propozimin e votimit dhe numërimit elektronik. Gjithashtu ai tregoi se PD kërkon të bëjë ndryshime në financimin e partive, pasi pretendon se duhen parë edhe financat e çdo kandidati, që të shkëpusim në mënyrë të drejtpërdrejt paratë e pista.

Kaso u ndal në propozime të tjera nga opozita, siç është edhe përgatitja e një regjistri unik dhe të besueshëm, që do përcaktojë mirë rolin e policisë në zgjedhje.

Demokrati deklaroi se javën e ardhshme do të paraqesin të gjithë paketën e plotë, ku propozohet ndër të tjera përmirësimi në sistemin e ankimimit zgjedhor dhe ngritja e institucioneve të besueshme.

LEXO EDHE:  Shënim/ Protestat e munguara dhe çfarë nuk na tha Luli

LEXO EDHE:  Shënim/ Protestat e munguara dhe çfarë nuk na tha Luli

Kaso “uli kokën” para aleatëve, kur deklaroi sot publikisht se nëse ata, nuk do e pëlqejnë sistemin zgjedhor edhe pas ndryshimeve që do pësojë nga paketa e tyre, do të ulen në tryezë për të diskutuar për një tjetër sistem. Kujtojmë se kjo deklaratë vjen pas “tërheqjes” që patën pak ditë më parë aleatët nga dalja e tyre publike duke i kërkuar me insistim opozitës për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

“Sistemi kërkon vullnet politik, diskutimi nuk është i mbyllur së bashku me aleatët, do t’i dëgjojmë pa paragjykime. Nëse të gjitha palët bien dakord se pavarësisht ndryshimit që ka pësuar sistemi, do i themi hajde të ulemi të zgjidhim një sistem tjetër”, theksoi Sekretari i PD, për çështjet zgjedhore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shabani-Bolinos: Mos u tregoni arrogant ndaj atyre që duan ndryshim

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Endri Shabani ka debatuar me gazetarin Carlo Bolino teksa dikutohej lidhur me paktin e mundshëm Rama-Basha.

Sipas Endri Shabanit pakti bëhet për të mos ndryshuar sistemin.

‘Ky pakt i bërë është për të mos ndryshuar sistemin zgjedhor. Por këtu Basha do të humbë bashkë më Ramën. Ky sistem e ka lënë vendin në duart e dy personave”, tha Shabani, në studion e “Open”.

Bolino ndërhyri duke u shprehur se 50 mijë firmat janë shumë pak në krahasim me votat e Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste.

“Janë shumë pak në krahasim me 400 mijë votat e PD-së dhe 700 mijë votat e PS”, tha Bolino.

LEXO EDHE:  Tryeza për çështjet e medias/ Ish-zyrtarja e PD “demaskon” Bashën

LEXO EDHE:  Ish-kreu i PD thirrje për largimin e Bashës/ Paralajmëron “furtunë” në politikë

“Ky është gabimi që bëni. Nuk mund të tregoheni arrogantë ndaj kësaj nisme. Për herë të parë shqiptarët janë bërë bashkë për të kërkuar ndryshim”, iu kundërpërgjigj Shabani.

“Po demokracia numra është, me numra bëhet. Çfarë duhet të bëjë PS me këto 50 mijë firma”, vijoi debatin Bolino.

“Demokracia është parim, dhe këto persona duhet të dëgjohen”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Partitë e mëdha kancer i politikës”/ Bushati kundër Bashës: Mbushi parlamentin me palaço

Publikuar

-

Nga

Analisti Andi Bushati shprehet se dy partitë e mëdha në vend janë kanceri i politikës sonë.

Ai thotë se këto parti nuk kanë bërë zgjedhje, që kur ai ishte i vogël duke quajtur zgjedhjet e Ramës dhe Bashës, palaçollëqe.

“Kanceri i politikës sonë janë dy partitë e mëdha, që kur kam qenë unë i vogël nuk bëjnë zgjedhje.
Ato që bën Rama dhe Basha janë palaçollëqe. I kanë hequr të drejtën qytetatrit shqiptar të drejtën për të zgjedhur presidentin dhe të shprehet me referendum”, tha Bushati në studion e “Open”.

Duke folur për listat zgjedhore, Bushati ka kritikuar ashpër Bashën duke thënë se për fajin e tij parlamenti është mbushur me palaço.

LEXO EDHE:  Tryeza për çështjet e medias/ Ish-zyrtarja e PD “demaskon” Bashën

LEXO EDHE:  Katër dhoma pa leje/ Basha nuk lejon inspektorët e IMT-së të bëjnë verifikime

“Ky Basha, nëse do ishte me lista të hapura do i vinte ata paloçot që kanë shkuar sot në parlament? Jo, sepse nuk do vinte aty njerëz që kanë dhënë para”, tha Bushati./CNA.al

LEXO TE PLOTE