Connect with Us

Policia ‘blindon’ Vlorën/ 6 të arrestuar për kultivim droge, 2 në kërkim

Kronika

Policia ‘blindon’ Vlorën/ 6 të arrestuar për kultivim droge, 2 në kërkim

Publikuar

-

Gjashtë persona kanë rënë në prangat e policisë në Vlorë, ndërsa dy të tjerë janë shpallur në kërkim në kuadër të një aksion kundër kultivimit të lëndëve narkotike.

Aksioni është shtrirë në Vlorë dhe fshatrat e lumit të Vlorës, si njësite administrative me problematike për kultivimin e lendeve narkotike.

Mes të arrestuarve, dyshohet se ka dhe emra te dyshuar për grabitje automjetesh.

Aksion antideoge në Vlorë u ndërmor pas informacioneve të marra në rruge operative./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Kronika

Armë zjarri, drogë dhe trafik klandestinësh/ Policia e Tiranës bën “namin”me arrestime për 12 orë

Publikuar

-

Nga

Policia Rrugore e Tiranës, gjatë 12 orëve të fundit, sekuestron armë zjarri, mjet të blinduar, fenelina policie, godet një rast të trafikimit të paligjshëm të klandestinëve dhe vë në pranga katër persona, dy prej të cilëve në kërkim.

Policia Rrugore e kryeqytetit, në vijim të kontrolleve parandaluese për aksidentet rrugore, verifikimin e automjeteve që përdorin sisteme pamore dhe zanore shtesë, si dhe në zbatim të planit të masave të DVP Tiranë për kapjen e personave në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë zjarri, gjatë monitorimit të sjelljes se përdorueseve të rrugës, në rrugën interurbane Vorë-Krujë ka konstatuar në lëvizje një automjet që përdorte sisteme pamore shtesë dhe menjëherë është vënë në ndjekje të tij duke e ndaluar atë.

Gjatë kryerjes së veprimeve policore, drejtuesi i mjetit me iniciale M. V., 44 vjeç, nga Fushë Kruja rezultoi se drejtonte një automjet të blinduar pa autorizimin përkatës dhe me mangësi në dokumentacionin e mjetit.

Nisur nga mangësitë dhe përdorimi i sistemeve pamore shtesë, nga patrulla e Policisë Rrugore u bë edhe një kontroll i imtësishëm, gjatë të cilit, këtij shtetasi, në çantën e dorës iu gjet edhe një armë zjarri pa leje, e tipit TT. Menjëherë u bë arrestimi i tij në kushtet e flagrancës, për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”. Automjeti i blinduar u sekuestrua ne ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime te tjera hetimore e procedurale. Ndërkohë, ky shtetas është ndëshkuar edhe me masën administrative “Tërheqja e lejes së drejtimit”, për përdorim të sistemeve shtesë dhe mungesë të dokumentacionit të automjetit të blinduar.

Gjithashtu, nga kontrollet e tjera policore, nga efektivet e Policisë Rrugore Tiranë janë arrestuar në kushtet e flagrancës edhe dy shtetas të tjerë të shpallur në kërkim: E. K, 20 vjeç, i cili u ndalua për t’u ndëshkuar me masë administrative për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por nga verifikimi i mëtejshëm rezultoi se ky shtetas ishte i shpallur në kërkim nga Drejtoria Vendore e Policisë Korçë, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të ligjshëm të punonjësit të rendit publik”. B. Sh., 40 vjeç, banues në Tiranë, i cili u ndalua për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por nga verifikimi rezultoi se ky shtetas ishte i dënuar nga Gjykata e Rrethit Durrës me 2 vjet e 8 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja, e kryer në bashkëpunim”.

LEXO EDHE:  Vrasja e avokatit të “të fortëve” / Policia e Shtetit jep informacionet paraprake

LEXO EDHE:  Tritol në makinë/ Zbardhen detajet e para

Gjithashtu, gjatë kontrolleve policore, Policia Rrugore e Tiranës ndaloi dhe shtetasin M. C., 19 vjeç, banues në Durrës, i cili nga verifikimi rezultoi i papajisur me leje drejtimi, si dhe duke transportuar me mjet disa shtetas sirianë, në drejtim të Shkodrës, me qëllim dhënien ndihmë, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt përfitimit. 19-vjeçari është arrestuar në flagrancë, në bashkëpunim dhe me Seksionin për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, për veprën penale “Drejtimi i mjetit në mënyrë të parregullt” dhe “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Nga data 1 deri në 14 janar 2020, falë kontrolleve nga Policia e Shtetit janë sekuestruar 3 pistoleta, 4 kallashnikovë, 3 armë gjahu, 3 pushkë, 1 silenciator, fitil zjarrpërcjellës dhe 3 armë të ftohta (thika).

LEXO TE PLOTE

Kronika

Megaoperacioni me 40 të shoqëruar/ Klodiana Lala zbardh detaje të reja

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala, ka zbardhur detaje të reja nga megaksioni i policisë, që çoi në shoqërimin e 40 personave.

Sipas Lalës, të shoqëruarit, me urdhër të prokurorisë së Tiranës, janë zyrtarë dhe ish-zyrtarë, por dhe ndërtues.

Ata dyshohen të kenë falsifikuar dokumentet duke u akuzuar kështu për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

“ Në mesin e të ndaluarave është Bardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës. Burime zyrtare nga prokuroria thanë se zyrtarët dhe ish-zyrtarët dyshohen për shpërdorim detyre për ato godina që kanë pësuar dëmtime të rënda. Janë ndaluar dhe disa ndërtues. Emrat nuk janë bërë të ditura publikisht, pasi aksioni po vijon në këto momente. Fillimisht ishte prokuroria e Durrësit që ngriti akuza ndaj zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve pas dëmeve nga tërmeti. Ata akuzohen jo vetëm për falsifikimin e dokumenteve, por ka pasur dhe raste të ndërhyrjeve në strukturë në këto godina”, ka theksuar Lala në një lidhje telefonike për Neës 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dëmet nga tërmeti/ 40 urdhër-arreste, në pranga zyrtarë dhe ndërtues pallatesh

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Tiranës ka lëshuar rreth 40 urdhër -arreste, për ish-drejtues vendorë, shefa urbanistike dhe ndërtues pallatesh.

Ata akuzohen për ndërhyrje të paligjshme në pallatet e dëmtuara nga trërmeti i 26 nëntorit, duke holluar bazamentet mbajtëse të tyre.

Aksioni është shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë, ndërsa mes të ndaluarve janë edhe ish kryekomunarët e Farkës, Fatbardh Plaku, dhe ai i Kasharit, Besnik Fuçia, si dhe shefi i Urbanistikës në Vorë, Luan Beta.

Kujtojmë se rreth një muaj më parë një aksion i ngjashëm u zhvillua në Durrës, ku u arrestuan 18 persona, mes tyre zyrtarë dhe ndërtues.

LEXO EDHE:  Ishte dënuar me burg/ Arrestohet në Kakavijë 24-vjeçari

LEXO EDHE:  Tritol në makinë/ Zbardhen detajet e para

Personat e shoqëruar ndodhen në ambientet e policisë së Tiranës./CNA.al

LEXO TE PLOTE