Connect with Us

Plan për sulm të fuqishëm në Gjermani/ Kapen islamikët e dyshuar

Bota

Plan për sulm të fuqishëm në Gjermani/ Kapen islamikët e dyshuar

Publikuar

-

Policia gjermane ka arrestuar disa të dyshuar islamikë mëngjesin e kësaj të marte.
Prokurorët e Berlinit thanë se ata ishin të dyshuar për komplotin e një sulmi në Gjermani.

“Me dyshimin për planifikimin e një akti të dhunshëm serioz që rrezikon shtetin, urdhër-arreste janë duke u ekzekutuar në Berlin, Brandenburg, North Rhine-Ëestphalia dhe Thuringia,” shkruan zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Tëitter.

Pak më vonë, ata shtuan se sulmet ishin në shënjestër të të dyshuarve me origjinë çeçene për skenën islamiste.

Policia e Berlinit konfirmoi se militantët e dyshuar ishin me origjinë çeçene të moshës 23 dhe 28 vjeç.
Ata akuzohen se kanë krijuar vende për një sulm të mundshëm të motivuar nga Islami.
Hetuesit theksuan se ende nuk kishte “ndonjë rrezik konkret të një sulmi”, bazuar në informacionin aktual. Gjatë bastisjes në të katër shtetet e ndryshme, u konfiskuan para, disqe të fortë dhe thika.
Autoritetet kanë qenë në gatishmëri të lartë në Gjermani, e cila vitet e fundit ka pësuar një numër të madh sulmesh.

Më i rëndi nga këto ka qenë ai i në dhjetor 2016, kur një kamion u zhyt në turmat në një treg Krishtlindjesh në Berlin, duke lënë 12 të vdekur.

Që atëherë, autoritetet gjermane thuhet se kanë ndaluar nëntë sulme të tjera që besohet se kishin motive radikale islamiste.

Kohët e fundit, tre burra u arrestuan në qytetin perëndimor të Offenbach në nëntor të vitit të kaluar me dyshimin se kishin planifikuar një sulm me bomba./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Bota

Negociatat për armëpushim/ Zbardhet roli i Gjermanisë, për zgjidhjen e konfliktin të Libisë

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të mbajë në janar në Berlin një takim të nivelit të lartë për konfliktin në Libi. “Përgatitjet për një konferencë të tillë po vazhdojnë,” tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert. Ajo që diskutohet është që takimi të zhvillohet të dielën e ardhshme, më 19 Janar. Edhe për këtë datë ka bisedime në zhvillim e sipër, por ai nuk mund ta njoftojë zyrtarisht datën për momentin, tha Seibert. Qeveria federale do ta informojë publikun sapo të përfundojnë përgatitjet, tha ai.

Sipas transmetuesit CNN Türk, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të udhëtojë të dielën e ardhshme për të ashtuquajturin Proces të Berlinit në kryeqytetin gjerman. Merkeli dhe Erdogani folën në telefon për Libinë të dielën në mbrëmje. Edhe Rusia i mbështet përpjekjet e ndërmjetësimit të Gjermanisë.

Negociata në Moskë

Ndërkohë, dy kundërshtarët libianë, kryeministri Famet al-Sarraxh dhe gjenerali Chalifa Haftar, ndodhen në Moskë për të negociuar për kushtet e një armëpushimi zyrtar. E paqartë është nëse ata flasin me njëri-tjetrin personalisht.

Edhe ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Turqisë, si dhe diplomatë të tjerë të rangut të lartë nga të dyja vendet, kishin njoftuar pjesëmarrjen e tyre përpara se të fillonte takimi.

Natën duke gdhirë e diela hyri në fuqi një armëpushim i përkohshëm, për të cilin Haftari pati rënë dakord papritur. Të dyja palët megjithatë e akuzuan njëra-tjetrën që të dielën për shkeljen e armëpushimit.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha pas një telefonate me homologun e tij rus Vladimir Putin se një armëpushim “duhet të jetë i besueshëm, i qëndrueshëm dhe i verifikueshëm”.

Luftë me përfaqësim në shkretëtirë

Që nga rrëzimi i sundimtarit afatgjatë Muammar al-Gaddafi në vitin 2011, Libia nuk gjen qetësi. Gjithmonë ka fronte që ndryshojnë në luftën civile. Që prej pranverës së vitit 2019, Haftari me Ushtrinë e tij të vetëshpallur Kombëtare të Libisë, shënoi përparime të konsiderueshme në terren, duke e vënë në vështirësi gjithnjë e më të mëdha qeverinë në Tripoli, të njohur nga Kombet e Bashkuara.

Haftari ka donatorë dhe furnizues të fuqishëm si Rusia, Egjipti, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe pas vetes. Edhe presidenti francez Emmanuel Macron konsiderohet si mbështetës i Haftarit, gjë që deri tani e ka bërë të pamundur që BE të ketë një pozicion të unifikuar.

Erdogani, nga ana tjetër, mbetet besnik i qeverisë Sarraxh, me të cilën Turqia sapo nënshkroi një kontratë për privilegje për naftën në Mesdheun lindor; edhe ish-fuqia kolonizatore Italia është në anën e qeverisë së Tripolit. Megjithë kritikat ndërkombëtare, Turqia ka vendosur të dërgojë ushtarët e saj në Libi./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Vrasja e gazetarit Kuciak/ Dorasi pranon fajin

Publikuar

-

Nga

Rreth dy vjet pas vrasjes së gazetarit investigativ sllovak Jan Kuciak dhe së fejuarës së tij Martina Kusnirova dorasi i pandehur papritur e ka pranuar akuzën.

Deri tani i akuzuari Miroslav Marcek, një ish-ushtar 37-vjeçar, nuk e pranonte fajin. Ai akuzohet, se ka vrarë duke qëluar me armë dy 27- vjeçarët. Të hënën (13.01) pas leximit të aktakuzës ai dha një dëshmi duke e pranuar fajin.

Ai tha, se atëherë pati trokitur në derën e shtëpisë së Kuciak në një periferi të Bratislavës dhe e pati qëlluar në krahëror gazetarin, kur ai i hapi derën, deklaroi Marcek para ttrupit gjykues në Pezinok. Më pas ai kishte parë që në shtëpi ndodhej një person i dytë. “Ajo vrapoi në kuzhinë dhe unë e qëllova atë atje”, shtoi 37-vjeçari. Ai u kërkoi falje të afërmve të të dy viktimave.

Përveç Marcek të akuzuar si porositës të vrasjes janë Marian Kocner dhe Alena Zsuzsuova. Kjo e fundit duhet të ketë organizuar kontaktin me Marcek. I akuzuari kryesor në proces, 56-vjeçari Kocner deklaroi në të kundërt, se ai nuk e ka porositur vrasjen e Kuciak. Prokuroria e akuzon Kocner, se ka porositur vrasjen e gazetarit investigativ, pasi një përpjekje për t’i bërë presion atij të heqë dorë nga investigimi kishte dështuar.

Lidhje me mafien

Jan Kuciak dhe Martina Kusnirova më 21 shkurt 2018 u vranë në shtëpinë e tyre në fshatin perëndimor të Sllovakisë Velka Maca. Gazetari më parë kishte hulumtuar për lidhjet e politikës me biznese jo transparente.

Reportazhi i tij i transmetuar pas vdekjes së gazetarit për lidhjet e mundshme të klaneve të mafies italiane me punonjës të qeverisë sllovake shkaktkoi demonstrata masive kundër korrupsionit dhe abuzimit me paratë e fondeve të ndihmës të BE-së. Si rrjedhojë kryeministri prej një kohe të gjatë në post. Robert Fico, shumë ministra si dhe presidenti i policisë dhanë dorëhejen./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Vrasësi me pagesë pranon fajësinë për vdekjen e gazetarit investigativ

Publikuar

-

Nga

Një vrasës me pagesë pranoi fajësinë të hënën për vrasjen e një gazetari investigativ dhe të fejuarës së tij në Sllovaki, një kontratë e dyshuar për vrasjen që rrëzoi qeverinë e vendit.

Mirosllav Marcek pranoi se qëlloi për vdekje Jan Kuciak dhe Martina Kusnirova në shkurt të vitit 2018. Tre të pandehur të tjerë, përfshirë biznesmenin e akuzuar si organizatorin e vrasjeve, u deklaruan të pafajshëm, raporton VOA, duke iu referuar për këtë njoftim Associated Press

Prokurorët në gjykatën e qytetin Pezinok, në veri të kryeqytetit Bratislavë pretendojnë se janë paguar gjithsej 70,000 euro për vrasjen e gazetarit.

Organizatori i dyshuar, Marian Kocner, është një biznesmen i cili dyshohet se kishte kërcënuar gazetarin pas publikimit të një raporti për të.

Kuciak 27-vjeçar u qëllua në gjoks dhe Kusnirova u qëllua në kokë në shtëpinë e tyre në qytetin Velka Maca, në lindje të Bratislavës, më 21 shkurt 2018.

Vrasjet shkaktuan protesta të mëdha në rrugë dhe një krizë politike që çoi në rrëzimin e qeverisë së mëparshme. Kuciak kishte hetuar gjithashtu korrupsionin e mundshëm në qeverinë sllovake.

Katër të pandehurit përballen me dënime të mundshme me burg prej 25 vjet deri në burgim të përjetshëm. Një i dyshuar i pestë bëri një marrëveshje për të bashkëpunuar me prokurorët në këmbim të një dënimi më të ulët dhe u dënua me 15-vjet burg në 30 dhjetor.

Nuk është e qartë se kur mund të merret vendimi.

LEXO TE PLOTE