Connect with Us

Një vit që i zvarritët rrugëve shqiptarët / Hajdari bën për “ujë të ftohtë” Bashën

Politikë

Një vit që i zvarritët rrugëve shqiptarët / Hajdari bën për “ujë të ftohtë” Bashën

Publikuar

-

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari, e ftuar në emisionin “Opinion”, ka shpërthyer në akuza ndaj kryedemokratit Lulzim Basha i cili shkeli sot premtin e tij, duke u ulur në tryezë me mazhorancën për Reformën Zgjedhore.

Hajdari theksoi se opozita ka një vit që i zvarrit rrugëve shqiptarët dhe sot ulet në tryezë që mund ta kishte bërë një vit më parë.

“Ju keni një vit të tërë që i humbni kohë shqiptarëve dhe demokratëve, i keni lënë në rrugë, i zvarritët në sheshe, i dhatë molotov, i hoqët nga puna nëpër bashki, i keni lënë në rrugë sot që flasim dhe sot ju u ulët në tryezë për të bërë një Reformë Zgjedhore, gjë që mund ta kishit bërë një vit më parë.

Pse nuk e bëtë  një vit më parë! Nuk ishte nevoja të bëhej e gjithë kjo, të bëhej bojkot. Ju u prekët në plagë sepse thatë ne humbëm kohë gati një vit dhe patëm kosto, shqiptarët patën kosto.

Por sot opozita nuk ka një propozim konkret si e do e zgjidhim këtë problem.

LEXO EDHE:  Basha: PD është gati të votojë që sot Reformën nëse respektohen “vendet e rezervuara”

Edhe pse jemi ulur në tryezë nuk kemi një fjalë nga opozita, si do ta zgjidhim, ku janë pikat? Kemi një vit që flasim. Opozita thotë, krimi dorga, droga…

Sot po i japim mundësinë Gjiknurit dhe kryeministrit Rama apo kujdo tjetër në mazhorancë të luaj rolin sikur këto janë padronët e Shqipërisë. U japim të drejtën për të mbajtur shpinën drejtë dhe për të thenë jua kemi thënë dhe ja ku janë sot opozitarët”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    15 Janar, 2020 at 6:55 am

    Opozita keshtu do perfundonte perderisa te futi ty ne listat e saj

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

I përmendi “çunat problematikë”/ Gjiknuri debaton me Rakipllarin: Pse flet kot

Publikuar

-

Nga

“Çunat problematikë”, të dalë në përgjimet e gazetës gjermane “Bild”, janë bërë burim i një debati mes gazetarit Robert Rakipllari me socialistin Damian Gjiknuri.

Rakipllari tha se synimi i opozitës është të garantojë zgjedhje të lira dhe nëse nuk do ndryshohet sistemi zgjedhor, Gjiknuri bashkë me “çunat problematikë” do t’i vjedhin sërish votat. Kjo normalisht nuk u pëlqye nga socialisti, i cili në emisonin “Opinion” i kërkoi gazetarit të mos flasë kot.

Robert Rakipllari: Kërkesa kryesore e opozitës, kauza kryesore e saj, ka qenë garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Dhe garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme ka qenë me një qeveri kujdestare, me një qeveri teknike. Në qoftë se opozita e arrijnë këtë gjë me ndërmjetësim ndërkombëtar, kjo do ishte një mënyrë që kauza e opozitës për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme të arrihet. Në rast se kjo nuk arrihet, por do bëhen disa arnime të kodit, do shkojë Gjiknuri pastaj prapë me ata shokët e vetë, me çunat problematikë atje dhe do t’i bëjë zgjedhjet prapë siç ishin.

LEXO EDHE:  Integrimi në BE/ Meta apel opozitës: Shërbeni përtej kundërvënies së qeverisë

LEXO EDHE:  Video-Zbardhen shifrat marramendëse/ Ja sa para ka shpenzuar Rama për luks qeveritar

Damian Gjiknuri: Po pse flet kot?

Robert Rakipllari: Flas sepse ashtu është.

Damian Gjiknuri: Po lere se nuk bën as prokurorin as hetuesin.

Robert Rakipllari: Unë po flas se kam të drejtën time të flas, s’po gënjej unë, s’po them asnjë gënjeshtër. As po të akuzoj se s’jam as prokuror.

Damian Gjiknuri: Je marrë me zgjedhje ti?

Robert Rakipllari: Jam marrë, e di shumë mirë si bëhen zgjedhjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS, PD dhe LSI në një tryezë/ Gazetari tregon kush i bëri bashkë

Publikuar

-

Nga

Ulja e tre partive më të mëdha politike në tryezë trazoi edhe më tepër ujërat në politikën shqiptare, pasi kjo marrëveshje e papritur u lexua si pazar mes liderëve të PS, PD dhe LSI.

Por ai që i uli në  një tavolinë Damian Gjiknurin, Rudina Hajdarin, Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin duket se ka qenë ambasadori i  Britanisë së Madhe në Tiranë, Duncan Norman.

Këtë e zbuloi mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” gazetari Robert Rakipllari , i cili theksoi se gjithashtu ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan.

“Bazamenti i gjithë kësaj histoire është rezoluta e Bundestagut gjerman. Është negociuar mes të djathtës e të majtës së Bundestagut gjerman. Unë di që në një tryezë që është bërë për Reformën Zgjedhore në Sheraton me përfaqësuesit e komisionit të reformës ku ka shkuar edhe përfaqësuesi i opozitës së bashkuar z.Ivi Kaso, ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan. Z.Palmer ka pasur bisedë telefonike me z.Basha që opozita të jetë e përfaqësuar në atë tryezë dhe procesi ka vijuar më tej me ndërmjetësim ndërkombëtar. Së fundmi, negociatori kryesor që ka ulur palët në tryezë është ambasadori britanik në Tiranë”, u shpreh Rakipllari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shitblerja e votave/ Revoltohet Gjiknuri: “Nuk kam as akuzë penale, s’jam as nën hetim”

Publikuar

-

Nga

Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri është revoltuar mbrëmjen e sotme, lidhur me akzuat se është i përfshirë në shitblerje votash, teksa po diskutonte me ish-deputetin demokrat Oerd Bylykbashi.

Gjiknuri tha me tone të ashpra se nuk e kompleksojnë këto akuza, pasi theksoi se ndaj tij nuk është ngritur asnjë akuzë penale apo hetim nga institucionet e drejtësisë.

“Nëse i referohesh akuzave, ndaj të gjithë aktorëve ka akuza të çdo lloj karakteri, mos merremi me pjesën se kush është i akuzuar se nuk kam asnjë kompleks, as akuzë penale nuk kam, as jam nën hetim. Megjithatë unë e kam thënë përfaqësoj partinë time dhe zotëria (Oerd Bylykbashi) nuk mund të vërë kushte kush do të jetë në tavolinë se nuk më pëlqen ky debat”, theksoi socialisti në emisonin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE