Connect with Us

Megaoperacioni me 40 të shoqëruar/ Klodiana Lala zbardh detaje të reja

Kronika

Megaoperacioni me 40 të shoqëruar/ Klodiana Lala zbardh detaje të reja

Publikuar

-

Gazetarja Klodiana Lala, ka zbardhur detaje të reja nga megaksioni i policisë, që çoi në shoqërimin e 40 personave.

Sipas Lalës, të shoqëruarit, me urdhër të prokurorisë së Tiranës, janë zyrtarë dhe ish-zyrtarë, por dhe ndërtues.

Ata dyshohen të kenë falsifikuar dokumentet duke u akuzuar kështu për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

“ Në mesin e të ndaluarave është Bardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës. Burime zyrtare nga prokuroria thanë se zyrtarët dhe ish-zyrtarët dyshohen për shpërdorim detyre për ato godina që kanë pësuar dëmtime të rënda. Janë ndaluar dhe disa ndërtues. Emrat nuk janë bërë të ditura publikisht, pasi aksioni po vijon në këto momente. Fillimisht ishte prokuroria e Durrësit që ngriti akuza ndaj zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve pas dëmeve nga tërmeti. Ata akuzohen jo vetëm për falsifikimin e dokumenteve, por ka pasur dhe raste të ndërhyrjeve në strukturë në këto godina”, ka theksuar Lala në një lidhje telefonike për Neës 24./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Kronika

Dëmet nga tërmeti/ 40 urdhër-arreste, në pranga zyrtarë dhe ndërtues pallatesh

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Tiranës ka lëshuar rreth 40 urdhër -arreste, për ish-drejtues vendorë, shefa urbanistike dhe ndërtues pallatesh.

Ata akuzohen për ndërhyrje për paligjshme në pallatet e dëmtuara nga trërmeti i 26 nëntorit, duke holluar bazamentet mbajtëse të tyre.

Aksioni është shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë, ndërsa mes të ndaluarve janë edhe ish kryekomunarët e Farkës, Fatbardh Plaku, dhe ai i Kasharit, Besnik Fuçia, si dhe shefi i Urbanistikës në Vorë, Luan Beta.

Kujtojmë se rreth një muaj më parë një aksion i ngjashëm u zhvillua në Durrës, ku u arrestuan 18 persona, mes tyre zyrtarë dhe ndërtues.

LEXO EDHE:  Në kërkim për falsifikim parash/ Nis seanca gjyqësore për Agim Kajmakun

LEXO EDHE:  Avokati i Doshit: Gati të përballemi me akuzat, do kallëzojmë Metën dhe Brahon

Personat e shoqëruar ndodhen në ambientet e policisë së Tiranës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lirimi i anëtarit të bandës së Durrësit/ Reagon Prokuroria e Krujës: Do të ankimojmë vendimin

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Krujës, ka reaguar pas lirimit me kusht nga burgu të ish kreut të bandës së Durrësit Endrit Dokle.

Prokuroria sqaron se ka mbajtur qëndrimin e plotë për rrëzimin e kërkesës, me arsyetimin se jo vetëm se nuk plotësohen kushtet ligjore nga neni 64 i Kodit Penal, por edhe se nuk ekzistojnë të provuara arsyet e veçanta që kërkon norma.

Mes të tjerash Prokuroria thekson se do të ankimojë vendimin e gjykatës.

“Gjykata e Shkallës së Parë Krujë me vendimin nr. 6/123 datë 14.01.2020  vendosi : “Pranimin e kërkesës së kërkuesit Endrit Dokle. Lirimin me kusht të kërkuesit Endrit Dokle, i biri i Mensurit dhe i Rahimes datëlindja 31.12.1983, lindur në Kukës dhe banues në Tiranë, duke e vënë në provë për një periudhë  prej 5 (pesë)  vjetësh.

Në zbatim të nenit 60 pika 9 të Kodit Penal detyrohet Endrit Dokle që gjatë kohës së provës të mos shoqërohet me persona të caktuar kryesisht me të dënuar apo bashkëpunëtorë të veprës penale. Në zbatim të nenit 60 pika 10 e Kodit Penal detyrohet kërkuesi Endrit Dokle që gjatë periudhës së provës të mos zotërojë, mbajë apo përdorë armë. Urdhërohet kërkuesi Endrit Dokle të mbajë kontakte me Shërbimin e Provës”.

LEXO EDHE:  “Projektligji intimidon gjyqtarët dhe prokurorët”/ Klodiana Lala: Kush e kontrollon policinë?

LEXO EDHE:  Avokati i Doshit: Gati të përballemi me akuzat, do kallëzojmë Metën dhe Brahon

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë ka qenë pjesmarrëse në këtë proçes dhe të parashikuara nga neni 64 i Kodit Penal, por edhe se nuk ekzistojnë të provuara arsyet e veçanta që kërkon norma. Gjithashtu prokuroria ka kërkuar përjashtimin e gjyqtares së çëshjtes me arsyetimin se i njëjti trup gjykues ka dhënë vendime  në favor të kërkuesit,  kërkesë e cila nuk është pranuar nga gjykata. Të gjitha kundërshtimet në lidhje me shkeljet proçedurale si dhe zbatim të gabuar të ligjit Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë do ti parashtrojë në ankim brenda afatit ligjor.”

Endrit Dokle kishte marrë dënim me burgim të përjetshëm për krime të rënda të kryera në kuadër të të ashtuquajturës Banda e Durrësit.

Vendimi u mor mesditën e së martës nga gjykatësja Enkelejda Hoxha, pavarësisht kundërshtimit të prokurorisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përplasen dy trena/ 7 të plagosur, 2 në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e kësaj të marte në Itali.

Dy trena të metropolitanës së Linjës1 janë përplasur duke lënë pas 7 të plagosur, 2 prej të cilëve në gjëndje të rëndë.

Sipas mediave fqinje, dyshojnë se një prej trenave nuk ka respektuar semaforin e kuq gjë që ka çuar në përplasjen me trenin tjetër që po vinte në drejtim të kundërt.

Të plagosurit po kurohen në dy spitale të Napolit, mes tyre është dhe një prej  makinistëve të njërit prej trenave i cili ndodhet në gjëndje shoku e ka marrrë plagë në krahun e djathtë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE