Connect with Us

Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

Politikë

Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

Publikuar

-

Ish kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka reaguar pas firmosjes së marrëveshjes mes pozitës dhe opozitës për Reformën Zgjedhore.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Topalli thotë se Rama dhe Basha u rikthyen sërish në krahët e njëri tjetrit pas pushimit të çështjes nga gjykata për lobimin rus.

“Ja kështuuu… pasi pushoi “çështjen gjykata”.. rikthehen përsëri në krahët e njeri tjetrit”, shkruan Topalli.

Kujtojmë se dje Gjykata e Tiranës vendosi pushimin e çështjes për kreun e PD-së, Lulzim Basha si dhe zyrtarët e PD-së, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, pasi u akuzuan për e falsifikimin e formularëve, lidhur me kontratat e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikë.

LEXO EDHE:  Topalli sqaron mungesën në Këshillin Kombëtar

Ndërkohë ditën e sotme, PD ka firmosur marrëveshjjen e bashkëpunimit për Reformën Zgjdhore. Pak më herët Basha bëri me dije se opozita ka mandatuar Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin si dakordësues me mazhorancën për miratimin e Reformës Zgjedhore./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

“Rama ka kapur sistemin e drejtësisë”/ Andi Përmeti publikon provën

Publikuar

-

Nga

Deputeti i “Bindjes Demokratike”, Andi Përmeti ka komentuar takimin e përfaqësuesve të opozitës joparlamentare me atë parlamentare për reformën zgjedhore.

Më anë të një fotoje, ku të pranishëm janë kreu i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damina Gjiknuri, Oerd Bylykbshi nga PD, Petrit Vasili nga LSI dhe Rudina Hajdari nga opozita parlamentare, Përmeti ka  akuzuar Ramën për kapjen e sistemit të drejtësisë.

Duke risjellë tërhorazi në vëmendje pushimin e hetimeve për çështjen e lobimit rus, ku i pandehur ishte Lulzim Basha, Përmeti ka deklaruar se  ky takim është prova që Edi Rama  ka kapur plotësisht sistemin e drejtësisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhorja/ Gjiknuri: Nuk ka asnjë rekomandim ndërkombëtar, s’mund t’i japë kush mend Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka folur pas firmosjes së marrëveshjes së bashkëpunimit me opozitën.

Gjiknuri u shpreh se tashmë ka një marrëveshje mes palëve politike që opozita jashtëparlamentare të përfshihet në diskutimet me komisionin e Reformës Zgjedhore.

“Ne do përpiqemi të punojmë me konsensus me ndihmën e ODIHR, është ajo c’ka kemi nisur në komisionin e reformës zgjedhore. Duhet të kuptojmë problemet e sistemit zgjedhor, nuk ka asnjë rekomandim ndrëkombëtar, se nuk mund t’i japë kush mend Shqipërisë cfarë sistemi të ndjekë. Do kërkojmë ekspertizë për administrimin e zgjedhjeve. Komisioni për reformën funksionon pasi aty bëhen të gjitha diskutimet, cdo draft miratohet në komision. Opozita ka një vend në të që nuk e ka shfrytëzuar. Gjetëm një modalitet që të jetë pjesë e punës për reformën zgjedhore. Kemi vullnet të mirë për të gjetur një formë dialogu me opozitën.
Maxhoranca është e gatshme të punojë, të dëgjojë propozimet e opozitës, dhe nëse ato janë në përputhje me rekomandimet e ODIHR, do t’i pranojmë”, u shpreh Gjiknuri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshja pozitë-opozitë/ Hajdari: PD dhe LSI e pranuan që nuk ka zgjidhje me molotov

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari ka folur pas firmosjes së marrëveshjes së bashkëpunimit pozitë-opozitë për të ngritur Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore.

Sipas Hajdarit, Partia Demokratike e ka pranuar që rruga e duhur për të zgjidhur krizën politike është rruga institucionale dhe jo ajo e protestave.

“Ata e kanë pranuar që rruga e duhur për të zgjidhur problemet është rruga instiucionale jo rruga e protestave duke pasur në duart molotov. Mendoj se sot PD dhe LSI kanë pranuar që rruga që do i jepte zgjidhje kësaj krize është duke ardhur me ide dhe plane konkrrete. Diskutuam këto plane, kjo kërkon konsensus nga të gjitha palët por dua të theksoj se vullneti i opozitës do të vazhdojë brenda parlamentit sa i takon ndyshimit të sistemit. Ne besojmë se shqiptarët kanë nevojë që t’i kthehet sovraniteti në parlament”, u shpreh Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE