Connect with Us

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Vjen reagimi i parë nga ndërkombëtarët

Politikë

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Vjen reagimi i parë nga ndërkombëtarët

Publikuar

-

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar pas firmosjes se marrëveshjes të bashkëpunimit me pozitës dhe opozitës.

Sipas Sorecës, kjo është një arritje e rëndësishme për rivendosjen e stabilitetit politik të Shqipërisë dhe në kontekstin e procesit të integrimit të BE të Shqipërisë.

“Ne mirëpresim marrëveshjen e sotme ndër-partiake mbi rrugën përpara për një reformë gjithëpërfshirëse zgjedhore, në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR.
Është një arritje e rëndësishme për rivendosjen e stabilitetit politik të Shqipërisë dhe në kontekstin e procesit të integrimit të # BE të Shqipërisë. Ne besojmë se të gjitha partitë do të vazhdojnë të punojnë së bashku për të përfunduar një reformë zgjedhore në kohë që do të miratohet nga Parlamenti, në të mirë të qytetarëve shqiptarë dhe të ardhmen e tyre evropiane”, shkruan Soreca./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

Mbyllja e hetimeve dhe reforma zgjedhore/ Godet Jozefina Topalli: Përsëri në krahët e njëri tjetrit

Publikuar

-

Nga

Ish kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka reaguar pas firmosjes së marrëveshjes mes pozitës dhe opozitës për Reformën Zgjedhore.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Topalli thotë se Rama dhe Basha u rikthyen sërish në krahët e njëri tjetrit pas pushimit të çështjes nga gjykata për lobimin rus.

“Ja kështuuu… pasi pushoi “çështjen gjykata”.. rikthehen përsëri në krahët e njeri tjetrit”, shkruan Topalli.

Kujtojmë se dje Gjykata e Tiranës vendosi pushimin e çështjes për kreun e PD-së, Lulzim Basha si dhe zyrtarët e PD-së, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, pasi u akuzuan për e falsifikimin e formularëve, lidhur me kontratat e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet Vendore/ Glover: Votuesit nën presion nga të gjitha palët

LEXO EDHE:  Aksioni opozitar/ Kryemadhi “kokë më kokë” me Bashën

Ndërkohë ditën e sotme, PD ka firmosur marrëveshjjen e bashkëpunimit për Reformën Zgjdhore. Pak më herët Basha bëri me dije se opozita ka mandatuar Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin si dakordësues me mazhorancën për miratimin e Reformës Zgjedhore./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama ka kapur sistemin e drejtësisë”/ Andi Përmeti publikon provën

Publikuar

-

Nga

Deputeti i “Bindjes Demokratike”, Andi Përmeti ka komentuar takimin e përfaqësuesve të opozitës joparlamentare me atë parlamentare për reformën zgjedhore.

Më anë të një fotoje, ku të pranishëm janë kreu i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damina Gjiknuri, Oerd Bylykbshi nga PD, Petrit Vasili nga LSI dhe Rudina Hajdari nga opozita parlamentare, Përmeti ka  akuzuar Ramën për kapjen e sistemit të drejtësisë.

Duke risjellë tërhorazi në vëmendje pushimin e hetimeve për çështjen e lobimit rus, ku i pandehur ishte Lulzim Basha, Përmeti ka deklaruar se  ky takim është prova që Edi Rama  ka kapur plotësisht sistemin e drejtësisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhorja/ Gjiknuri: Nuk ka asnjë rekomandim ndërkombëtar, s’mund t’i japë kush mend Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka folur pas firmosjes së marrëveshjes së bashkëpunimit me opozitën.

Gjiknuri u shpreh se tashmë ka një marrëveshje mes palëve politike që opozita jashtëparlamentare të përfshihet në diskutimet me komisionin e Reformës Zgjedhore.

“Ne do përpiqemi të punojmë me konsensus me ndihmën e ODIHR, është ajo c’ka kemi nisur në komisionin e reformës zgjedhore. Duhet të kuptojmë problemet e sistemit zgjedhor, nuk ka asnjë rekomandim ndrëkombëtar, se nuk mund t’i japë kush mend Shqipërisë cfarë sistemi të ndjekë. Do kërkojmë ekspertizë për administrimin e zgjedhjeve. Komisioni për reformën funksionon pasi aty bëhen të gjitha diskutimet, cdo draft miratohet në komision. Opozita ka një vend në të që nuk e ka shfrytëzuar. Gjetëm një modalitet që të jetë pjesë e punës për reformën zgjedhore. Kemi vullnet të mirë për të gjetur një formë dialogu me opozitën.
Maxhoranca është e gatshme të punojë, të dëgjojë propozimet e opozitës, dhe nëse ato janë në përputhje me rekomandimet e ODIHR, do t’i pranojmë”, u shpreh Gjiknuri./CNA.al

LEXO TE PLOTE