Connect with Us

Ky është “rreziku i vërtetë rus”/ Meta jep alarmin

Politikë

Ky është “rreziku i vërtetë rus”/ Meta jep alarmin

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, është shprehur i shqetësuar për shpopullimin e Shqipërisë.

Sipas të njëjtit, ky është rreziku i vërtetë rus që po i kanoset vendit.

“Këmbanat e alarmit po bien! Stop shpopullimit të Shqipërisë!
Ky është “rreziku i vërtetë rus” që i kanoset vendit!
Kjo është sfida më madhore që kërkon urgjent dialog, zgjidhje, dhe kthimin e shpresës për të gjithë shqiptarët!”, ka shkruar Meta në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Vota në OKB, befason Bushati: Meta ishte informuar për qëndrimin e Shqipërisë

Sipas të njëjtit, 9 kushtet e Bundestagut janë harta e rrugës së Shqipërisë europiane!
“Koha është tani! Nuk mund të ketë Shqipëri pa shqiptarë!”, përfundon reagimin e tij Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

Krimi mbërthen vendin/ Ish-ministri “shuplakë” Qeverisë

Publikuar

-

Nga

Ish Ministri i Drejtësisë në Qeverinë “Rama 2”, Ylli Manjani, ka dhënë alarmin për krimin që ka pushtuar vendin.

“Vrasja është krimi më dominues sot. Për larje hesapesh apo nga trutë e shpërlarë, ska më rëndësi! Vrasja është krimi dominant me të cilin ka filluar ky vit. Gruaja, nëna, babai, kushëriri, partneri apo rivali vriten si pa gjë të keq. Pushka, thika, sopata e tashmë edhe snaiperi janë mjetet e zakonshme”, ka shkruar Manjani në rrjete sociale.

Sipas të njëjtit, rendi publik i kërcënuar rëndë dhe për pasojë siguria publike tepër e dobët.

“Por çfarë thotë qeveria për këtë gjë?! Kryeministri thotë, se do bëjë një paketë për KÇK dhe për pastrimin e pareve. Punë paresh me një fjalë.  Ministri i Brendshëm do të bëjë një paketë gjobash për drejtuesit e mjeteve!! A thua se këto që janë në fuqi nuk mjaftojnë. Edhe ky punë paresh… E lëmë mënjanë çështjen se si zbatohen këto masa, sepse ajo dihet që gjobën e paguan gjithmonë ai i binduri, se të pa bindurit do vijojnë të ecin shpejt dhe të shkaktojnë kaos e aksidente.Por qartësisht masat e qeverisë për vrasjet propozojnë pagesa ekstra për të gjallët dhe të bindurit”, është shprehur Manjani.

LEXO EDHE:  Ushtria blindon Rinasin/ Meta i kërkon llogari Qeverisë

LEXO EDHE:  Ushtria blindon Rinasin/ Meta i kërkon llogari Qeverisë

Sipas të njëjtit, kjo quhet devijim nga problemi dhe mos marrje përgjegjësish qeverisëse!

“Njëkohësisht, gjuha shkon gjithnjë aty ku dhemb dhëmbi, të parët. Qeverisë i duhen pare të paguajë rrogat…Ja pra që edhe vrasjet e kanë një çmim…!”, përfundon reagimin e tij Manjani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali i lobimeve në SHBA/ Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën

Publikuar

-

Nga

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Tiranës, e cila pushoi çështjen ndaj Lulzim Bashës, në lidhje me skandalin e lobimeve në SHBA në prag të zgjedhjeve të 25 qershorit 2017, ka ardhur një tjetër reagim nga kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Në një postim në rrjetet sociale, Balla ka publikuar dokuementet e Departamentit Amerikan të Drejtësisë, që sipas tij vërtetojnë akuzat ndaj Bashës.

“Për ta kuptuar dosjen “Basha”, shikojini me kujdes këto dokumenta të publikuara në faqen zyrtare të Departamentit Amerikan të Drejtësisë (Akti i Rregjistrimit të Agjentëve të Huaj).”-shkruan Balla.

Më tej, ai i drejton edhe disa pyetje kreut të opozitës, ndërsa thekson se “A janë këto kontrata të firmosura nga Lulzim Basha me numër pashaporte diplomatike DB1159763?
dokumenti i parë (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20170331-1.pdf

A janë shërbimet e faturuara në emër të Partisë Demokratike në shumën 675.000 dollarë?
-dokumenti i tretë (foto)
https://efile.fara.gov/…/6414-Supplemental-Statement-201711…

LEXO EDHE:  Politikani i Historisë/13 bëmat e Ilir Metës

LEXO EDHE:  Meta e bleu çmimin “Luani i Artë",75 mijë euro?/ Spartak Ngjela paralajmëron Presidentin

A deklarohet në dokumentin e katërt se kompania guackë Biniatta Trade do të kompensojë/do të paguajë Muzin për shërbimet e ofruara në emër të Partisë Demokratike?
-dokumenti i katërt (foto)
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20171114-2.pdf

Fakti është që Lulzim Basha ka përfituar një shërbim me këto para. Për një shërbim të përfituar me fonde me burime të padeklaruara, a duhet hetuar?”.

Po ashtu, Balla thekson se këto fakte të reja plotësojnë kushtet për një kallzim të ri ndaj Lulzim Bashës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD ‘ul kokën’ para aleatëve/ “Nëse nuk ju pëlqejnë ndryshimet, hajde ulemi…”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Partisë Demokratike për çështjet zgjedhore, Ivi Kaso ka treguar mbrëmjen e sotme disa nga propozimet që opozita do të bëjë për Reformën Zgjedhore.

Kaso deklaroi se do të rikthejnë propozimin e votimit dhe numërimit elektronik. Gjithashtu ai tregoi se PD kërkon të bëjë ndryshime në financimin e partive, pasi pretendon se duhen parë edhe financat e çdo kandidati, që të shkëpusim në mënyrë të drejtpërdrejt paratë e pista.

Kaso u ndal në propozime të tjera nga opozita, siç është edhe përgatitja e një regjistri unik dhe të besueshëm, që do përcaktojë mirë rolin e policisë në zgjedhje.

Demokrati deklaroi se javën e ardhshme do të paraqesin të gjithë paketën e plotë, ku propozohet ndër të tjera përmirësimi në sistemin e ankimimit zgjedhor dhe ngritja e institucioneve të besueshme.

LEXO EDHE:  Ilir Meta në tre kohë/ Faktet kur trembet dhe lajthit presidenti

LEXO EDHE:  Ushtria blindon Rinasin/ Meta i kërkon llogari Qeverisë

Kaso “uli kokën” para aleatëve, kur deklaroi sot publikisht se nëse ata, nuk do e pëlqejnë sistemin zgjedhor edhe pas ndryshimeve që do pësojë nga paketa e tyre, do të ulen në tryezë për të diskutuar për një tjetër sistem. Kujtojmë se kjo deklaratë vjen pas “tërheqjes” që patën pak ditë më parë aleatët nga dalja e tyre publike duke i kërkuar me insistim opozitës për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

“Sistemi kërkon vullnet politik, diskutimi nuk është i mbyllur së bashku me aleatët, do t’i dëgjojmë pa paragjykime. Nëse të gjitha palët bien dakord se pavarësisht ndryshimit që ka pësuar sistemi, do i themi hajde të ulemi të zgjidhim një sistem tjetër”, theksoi Sekretari i PD, për çështjet zgjedhore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE