Connect with Us

Kryebashkiaku i Ramës i inkriminuar/  Olsian Çela “përvesh” mëngët

Politikë

Kryebashkiaku i Ramës i inkriminuar/  Olsian Çela “përvesh” mëngët

Publikuar

-

Prokuroria e Përgjithshme i është drejtuar me një kërkesë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke i kërkuar formularin e vetdeklarimit të kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj.

Kërkesa mban firmën e Prokurorit të Përgjithshëm Olsian Çela dhe tashmë pritet që Ismailajt të përballet me drejtësinë.

Reagimi i Prokurorisë ka ardhur pas denoncimit të PD –së, e cila, së fundmi ka publikuar dokumentin e Prokurorisë së Athinës,sipas të cilët, Gjykata e Kiosit e ka dënuar me 3 vite burg kryebashkiakun e Mallakastrës, Qerim Ismailaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

Reforma zgjedhore/ Zbardhen propozimet 6 deputetëve të opozitës parlamentare

Publikuar

-

Nga

5 deputetë të opozitës së re parlamentare. Arben Elezi, Arlind Çarçani, Korab Lita, Alban Zeneli dhe Halil Jakimi  kanë bërë publike propozimet për reformën zgjedhore.

Të njëjtat propozime ata  pritet  t’i dorëzojnë në komisionin e posaçëm parlamentar.

“Duke vleresuar se në legjislacionin zgjedhor duhet të pasqyrohen dhe të respektohen kushtet konkrete në të cilat zhvillohet shoqëria e jonë, përvojat e krijuara nga ne, në përpjekjet për ndertimin e shtetit të të drejtës dhe shtetin ligjor, kultura aktuale  demokratike, traditat dhe sjellja e shoqerisë tone ndaj demokracise perfaqesuese, niveli i zhvillimit ekonomik e social i vendit dhe trendi i tyre.

Duke vlerësuar se kur qëndrimet, vendimet dhe veprimet e institucioneve dhe partive politike kushtëzohen vetëm nga objektivat politik të lidhura me luften për pushtet, efektet e tyre mbartin me vehte rrezikun për devijimin e shoqerise nga shinat e demokracisë funksionale.

Duke vlerësuar se reforma legjislative zgjedhore për garantimin e demokracisë funksionale, krahas dhe bashkë me reformen në pushtetin gjyqesor, si dhe angazhimi mbarëshoqëror dhe institucional për zbatimin e tyre, janë të domosdoshme për të realizuar objektivën tonë për çeljen e negociatave për antarësim ne BE”, thuhet ndër të tjera në propozimin e tyre.

Sipas tyre, zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë të bëhen në përputhje dhe zbatimit të Sistemit propocional rajonale, të korrektuar me listë kombëtar dhe lista të hapura, Kuvendi të përbëhet nga 140 deputetë.

Propozimet
Për efekt të3 zbatimit te ketij sistemi zgjedhjet te zhvillohen, me cikel të mbyllur, ne 12 njesi zgjedhore, koresponduese te 12 qarqeve.
Në 12 njësitë zgjedhore do te zgjidhen gjithsejt 100 deputete. Numri i mandateve qe pԯr çdo njesi zgjedhore te llogaritet duke perdorur si kriter numrin e shtetsasve te rregjistruar ne listën e zgjedhesve ne njesine zgjedhore perkatese.
Lista korrektuese kombetare do te kete 40 mandate. Nga lista korrektuese kombetare do të përfitojnë vetëm ato parti politike të cilat, ne rang vendi, marrin jo më pak se 2.5% të të gjithë votave të vlefshme.

40 mandatet e listës korrektuese kombetare ndahen:
10 mandate ndahen midis dy partive te para, qe kane fituar me shume vota ne rang vendi,30 mandate ndahen midis partive te tjera qe kalojne pragun 2.5%
Ndarja e mandateve bëhet në perputhje me përqindjen e votave të fituara nga subjektet zgjedhore përkatëse.

LEXO EDHE:  Edi Rama/ Presidenti Ilir Meta ka futur një praktikë antikushtetuese

LEXO EDHE:  Edi Rama/ Presidenti Ilir Meta ka futur një praktikë antikushtetuese

Mbetjet pas presjes dhjetore kalon në favor të partisë me numër më të madh të votave të fituara.
Votimi do të bëhet me dy fletë votimi.
Fleta e votimit per njesine zgjedhore (qarkun)
Fleta e votimit per listën korrektuese kombetare
Votimi do behet me lista te hapura.
Çdo zgjedhes do te kete te drejten te shpreh preferencen e tij per jo me shume se 5 kandidate te listës se subjektit zgjedhore per te cilin voton.
Në listën e votimit per njesine zgjedhore dhe në listën korrektuese kombëtare, subjekti mund të vendos edhe kandidate të njëjtë

Zbatim i propozimit
Për ndryshimin e sistemit aktual per te kaluar në Sistemin propocional rajonal, të korrektuar me listë kombëtare dhe me lista të hapura
janë të mundshme dy rrugë:

 1. Pa ndërhyrje në Kushtetutë
  Per kete është e nevojshme te pranohet që njesia zgjedhore e trembedhjete, ku do te votohet per listën korrektuese kombetare, është i gjithe territori i vendit, si njesia administrative “Zero”.

Zbatimi i votimit me listë te hapur, qe ka si pasoje rirenditjen e kandidateve ne listën e subjektit, veprim qe mund te konsiderohet se bie ndesh me dispoziten 68 , pika 1.te Kushtetutes, mund te mbështetet ne argumentin e preçedentit te krijuar per rastin e shperndarjes se mandateve prej KQZ-se, kur krijohen vakanca, me objektiv respektimin e balances gjinore.

 1. Me ndërhyrje në Kushtetutë
  Neni 64 ndryshon
  1.  Kuvendi perbehet nga 140 deputete, te zgjedhur me sistem propocional, me listë korrektuese kombëtare.
  2. 100 deputet zgjidhen ne zona zgjedhore shumemërore. Zonat zgjedhore shumemërore perputhen me ndarjen administrative të një prej niveleve të organizimit administrativo-territorial
  3.  40 deputetë zgjidhen nga Lista korrektuese kombëtare
 2. Zgjedhesi shpreh preferencën e tij per jo me shume se 5 kandidate te listës shumemerore te subjektit perkates ne njesine zgjedhore dhe në listën korrektuese kombëtare
 3. Kriteret dhe rregullat për zbatimin e sistemit zgjedhor proporcional me listë korrektuese kombetare, përcaktohen në ligjin për zgjedhjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aksioni opozitar/ Kryemadhi “kokë më kokë” me Bashës

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është takuar sot me kreun e PD –së Lulzim Basha.

Takimi është mbajtur në selinë e PD-së dhe sipas report TV, temë e bisedimit ka qenë reforma zgjedhore dhe aksioni opozitar.

Ndërkaq opozita joparlamentare është në përfundim të draftit me propozimet e saj për reformën zgjedhore./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luksi i zyrtarëve/ Gazetarja rrëfen ngjarjen që i ndodhi në ashensor

Publikuar

-

Nga

Gazetarja, Edlira Gjoni ka ndarë në rrjetet sociale një ngjarje që ajo e ka përjetuar mëngjesin e sotëm.

Gjoni, ka hequr paralele, mes luksit të njerëzve të vendimarrajeve të larta dhe 12 mijë njerëzve që po ngrijnë nga të ftohtit, në këto ditë dimri.

“Ndjesi mëngjesi në një mjedis surreal në Shqipërinë në gjendje të jashtëzakonshme e me 12 mijë njerëz që ngrijnë nga të ftohtët në pritje të vendimeve në emë të tyre:

Në ashensor u ndesha me tre zonja e dy zotërinj të niveleve të larta vedimmarrëse që më bënë të ndjehesha e veshur pa lidhje.

Vetëm këpucët e njërës kushtonin sa gjithë veshja ime, bashkë me shpenzimet jetike brenda.

Ditë e zakonshme pune, ndaj hyra në holl me:
– Fund OVS, 28 euro
– Bluzë Ann Taylor, 30 dollarë
– Pallto Tahari, 99.99 dollarë
– Këpucë e çantë Tamaris, 70 e 90 euro

Dhe të gjitha këto hyjnë tek veshjet e mia “të shtrenjta”, por i kam gjurmuar në sezonin e uljeve dhe jam e kënaqur t’i kem! Të gjitha këto përballohen nga të ardhurat mujore, por nuk ka shans të jenë blerë për një muaj”, ka shkruar Gjoni në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Klosi komenton pjesëmarrjen në zgjedhje/ PD të presë zgjedhjet e vitit 2021

LEXO EDHE:  Analiza e zgjedhjeve nga Top Channel dhe humbja që Basha ndërton vetë

Më tej ajo ka shtruar pyetjen se nëse ajo do të punonte në administratë, si do ti blinte veshjet e shtrenjta, si zonjat që takoi në ashensor.

“Po nëse unë punoja në administratë, si zonjat në ashensor, me 70 mijë lekë në muaj. Ja 80 mijë! Si do i bleja:

– Këpucët portokalli (pra akoma më të pazakonta, dmth më të shtrenjta), nga McQueen, mbi 3 mijë euro?
– Kostumin me pantallona, 2500 euro?
– Pallton 4 mijë?
– Çantën Michael Cors?
– Syzet Miu miu?
– Bizhutë Versace?
– Kurimin te parukieria në bllok?

Të gjitha këto teksa 3 zonjat e dy zotërinjtë, po aq të pispillosur, po shkonin në një aktivitet politik në Shqipërinë me çadra!

Mua m’u duk vetja vërtet jashtë vendi në atë ashensor e holl xixash inferioriteti, por kur dola jashtë, edhe kaq sa kam veshur më ngjanë të tepruara”, ka shkruar më tej gazetarja Edlira Gjoni./CNA.al

LEXO TE PLOTE