Connect with Us

I dënuar me burgim të përjetshëm/ Lirohet nga burgu ish-kreu i bandës së Durrësit

Kronika

I dënuar me burgim të përjetshëm/ Lirohet nga burgu ish-kreu i bandës së Durrësit

Publikuar

-

Lirohet nga burgu ish kreu i bandës së Durrësit, Indrit Dokle.

Dokle kishtë marrë dënim me burgim të përjetshëm pasi akuzohej për disa vrasje.

Endrit Dokle kishte marrë dënim me burgim të përjetshëm për krime të rënda të kryera në kuadër të të ashtuquajturës Banda e Durrësit. Dokle ishte i vetmi nga anëtarët e bandës së Durrësit i dënuar përjetësisht.

Mësohet se porkuroria e Krujës do të apelojë vendimin për lirimin e Dokles./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Megaoperacioni me 40 të shoqëruar/ Klodiana Lala zbardh akuzat

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala, ka zbardhur detaje të reja nga megaksioni i policisë, që çoi në shoqërimin e 40 personave.

Sipas Lalës, të shoqëruarit, me urdhër të prokurorisë së Tiranës, janë zyrtarë dhe ish-zyrtarë, por dhe ndërtues.

Ata dyshohen të kenë falsifikuar dokumentet duke u akuzuar kështu për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

“ Në mesin e të ndaluarave është Bardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës. Burime zyrtare nga prokuroria thanë se zyrtarët dhe ish-zyrtarët dyshohen për shpërdorim detyre për ato godina që kanë pësuar dëmtime të rënda. Janë ndaluar dhe disa ndërtues. Emrat nuk janë bërë të ditura publikisht, pasi aksioni po vijon në këto momente. Fillimisht ishte prokuroria e Durrësit që ngriti akuza ndaj zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve pas dëmeve nga tërmeti. Ata akuzohen jo vetëm për falsifikimin e dokumenteve, por ka pasur dhe raste të ndërhyrjeve në strukturë në këto godina”, ka theksuar Lala në një lidhje telefonike për Neës 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dëmet nga tërmeti/ 40 urdhër-arreste, në pranga zyrtarë dhe ndërtues pallatesh

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Tiranës ka lëshuar rreth 40 urdhër -arreste, për ish-drejtues vendorë, shefa urbanistike dhe ndërtues pallatesh.

Ata akuzohen për ndërhyrje për paligjshme në pallatet e dëmtuara nga trërmeti i 26 nëntorit, duke holluar bazamentet mbajtëse të tyre.

Aksioni është shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë, ndërsa mes të ndaluarve janë edhe ish kryekomunarët e Farkës, Fatbardh Plaku, dhe ai i Kasharit, Besnik Fuçia, si dhe shefi i Urbanistikës në Vorë, Luan Beta.

Kujtojmë se rreth një muaj më parë një aksion i ngjashëm u zhvillua në Durrës, ku u arrestuan 18 persona, mes tyre zyrtarë dhe ndërtues.

LEXO EDHE:  613 kg kokainë/ Krimet e Rënda shpallin pretencën për Arbër Çekajn

LEXO EDHE:  Ngacmoi seksualisht të bijën e mitur/ 6 vite burg babait

Personat e shoqëruar ndodhen në ambientet e policisë së Tiranës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lirimi i anëtarit të bandës së Durrësit/ Reagon Prokuroria e Krujës: Do të ankimojmë vendimin

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Krujës, ka reaguar pas lirimit me kusht nga burgu të ish kreut të bandës së Durrësit Endrit Dokle.

Prokuroria sqaron se ka mbajtur qëndrimin e plotë për rrëzimin e kërkesës, me arsyetimin se jo vetëm se nuk plotësohen kushtet ligjore nga neni 64 i Kodit Penal, por edhe se nuk ekzistojnë të provuara arsyet e veçanta që kërkon norma.

Mes të tjerash Prokuroria thekson se do të ankimojë vendimin e gjykatës.

“Gjykata e Shkallës së Parë Krujë me vendimin nr. 6/123 datë 14.01.2020  vendosi : “Pranimin e kërkesës së kërkuesit Endrit Dokle. Lirimin me kusht të kërkuesit Endrit Dokle, i biri i Mensurit dhe i Rahimes datëlindja 31.12.1983, lindur në Kukës dhe banues në Tiranë, duke e vënë në provë për një periudhë  prej 5 (pesë)  vjetësh.

Në zbatim të nenit 60 pika 9 të Kodit Penal detyrohet Endrit Dokle që gjatë kohës së provës të mos shoqërohet me persona të caktuar kryesisht me të dënuar apo bashkëpunëtorë të veprës penale. Në zbatim të nenit 60 pika 10 e Kodit Penal detyrohet kërkuesi Endrit Dokle që gjatë periudhës së provës të mos zotërojë, mbajë apo përdorë armë. Urdhërohet kërkuesi Endrit Dokle të mbajë kontakte me Shërbimin e Provës”.

LEXO EDHE:  Goditja me gurë e autobusit të ekipit serb, kërkohet burg për 18-vjeçarin

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Të burgosurit i rrjepin në gjoba për të drejtat që u takojnë

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë ka qenë pjesmarrëse në këtë proçes dhe të parashikuara nga neni 64 i Kodit Penal, por edhe se nuk ekzistojnë të provuara arsyet e veçanta që kërkon norma. Gjithashtu prokuroria ka kërkuar përjashtimin e gjyqtares së çëshjtes me arsyetimin se i njëjti trup gjykues ka dhënë vendime  në favor të kërkuesit,  kërkesë e cila nuk është pranuar nga gjykata. Të gjitha kundërshtimet në lidhje me shkeljet proçedurale si dhe zbatim të gabuar të ligjit Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë do ti parashtrojë në ankim brenda afatit ligjor.”

Endrit Dokle kishte marrë dënim me burgim të përjetshëm për krime të rënda të kryera në kuadër të të ashtuquajturës Banda e Durrësit.

Vendimi u mor mesditën e së martës nga gjykatësja Enkelejda Hoxha, pavarësisht kundërshtimit të prokurorisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE