Connect with Us

Horoskopi i ditës, 14 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 14 janar 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite shume pozitive do jete kjo e sotmja fale Venusit. Do jeni shume sensuale dhe do arrini te ruani një atmosfere shume te këndshme me atë qe keni e krah. Beqaret do jene shume te ndjeshëm ndaj çdo ftese qe do iu behet dhe me ne fund do arrijnë te dalin me dike. Ne planin financiar është momenti te rishikoni edhe njëherë mënyrën e te sjellit qe gjendja te filloje te ndryshoje.

DEMI 21. prill – 21. maj

Marrëdhënia juaj ne çift do jete shume e mire sot dhe nuk do e mbani me kokën nga problemet e se shkuarës. Si ju ashtu edhe partneri do mendoni te bëni surpriza. Beqaret do fillojnë te mendojnë seriozisht për ndryshimin e statusit dhe do bëjnë çdo përpjekje për t’ia dale. Financat nuk do jene te shumta, por goxha me te stabilizuara se disa kohe me pare. Nuk duhet te ankoheni.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate kësaj dite nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni sepse Saturni do mendoje për gjithçka. Çdo moment do jete i veçantë dhe i mbushur me emocione te jashtëzakonshme. Beqaret as qe do mendojnë ta ndryshojnë statusin e tyre edhe sikur te takojnë persona me vlera. Buxheti nuk do jete aq i mire sa duket. Me mire kufizojini shpenzimet ne mënyrë qe te keni para edhe për nesër.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Gjate kësaj dite do jeni shume xheloze për partnerin tuaj dhe do mundoheni ta kontrolloni ne çdo çast. Ne fakt po vazhduat kështu do e mërzitni dhe do e largoni nga vetja. Beqaret duhet te jene mjaft bashkëpunues me personat qe do njohin, por nuk duhet te hidhni menjëherë hapa. Sektori i financave do jete përgjithësisht i kënaqshëm. Vazhdoni kështu dhe do dilni te fituar.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Fale mbështetjes se yjeve, jeta juaj ne çift do marre një kthese shume te favorshme. Do i shprehni me tepër ndjenjat dhe do e forconi bashkëpunimin me partnerin. Beqaret, edhe sikur te mendojnë se kane gjetur personin e duhur, nuk duhet te nxitojnë te hedhin hapa. Ne planin financiar do mbizotërojë ekuilibri dhe do arrini te kryeni te gjitha investimet e menduara.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Para se te hidhni çdo hap sot duhet te flisni me partnerin tuaj. Ne këtë mënyrë do e vini atë ne dijeni dhe mund te merrni këshilla te vyera. Beqaret nuk do jene shume ne humor për te hedhur hapa dhe do preferojnë qe kohen e lire ta kalojnë me miqtë ose me familjaret. Ne planin financiar do korrni ato qe keni mbjelle. Nëse jeni treguar te kujdesshëm do dilni me te fituar.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Sot do i bëni te gjitha përpjekjet e mundshme ju te dashuruarit ne mënyrë qe marrëdhënia ne çift te jete sa me e begate. Do i sqaroni shpejt edhe disa keqkuptime. Beqaret as nuk do arrijnë ta ndryshojnë statusin e tyre sepse nuk do kenë fare kohe te dalin neper takime. Buxheti ka për te qene katastrofik dhe do gjendeni ne situata vërtet alarmante. Pa ndihmën e te afërmve do rrënoheni.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do keni konflikte shume te forta me partnerin dhe kjo për shkak te mosbindjes dhe mos tolerimit. Duke menduar se jeni te pagabueshëm thjesht sa do e acaroni partnerin dhe do e largoni nga vetja. Beqaret do përjetojnë ndjesi shume te forta fale disa takimeve shume te papritura qe do realizojnë. Buxhetin do dini si ta organizoni sa me mire dhe nuk do keni tronditje.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do jeni tej mase kërkues ju te dashuruarit dhe nuk do kënaqeni me dashurin dhe me surprizat qe do ju beje partneri. Beqaret do merren me gjera te kota dhe do humbasin shume kohe te çmuar qe mund ta kishin përdorur për te joshur dike. Gjendja e financave nuk do jete aspak e kënaqshme kështu qe nuk do arrini dot as te kryeni investimet me elementare.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Jeta juaj ne çift do ndikohet pozitivisht nga yjet gjate gjithë kësaj dite. Do merreni vesh me se miri dhe do i zgjidhni edhe disa telashe te vjetra. Për beqaret do jete një dite premtuese. Duhet ne çdo moment t’i bëjnë sytë katër ne mënyrë qe te kapin mundësitë me te mira. Ne planin financiar ndikimi i yjve do jete kontradiktor dhe mund te lindin probleme te njëpasnjëshme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sot nuk do bëni asnjë lloj përpjekjeje për te ruajtur një klime sa me te ngrohte ne çift dhe shpesh do keni edhe debate te forta me partnerin. Beqaret nga ana tjetër do jene te me privilegjuar dhe do arrijnë te kenë njohje interesante, për me vone e kane vete ne dore ata se çfarë do bëjnë. Gjendja e financave do filloje te përmirësohet goxha kështu qe shume shpejt do bëni edhe investime.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Marrëdhënia juaj ne çift do thellohet edhe me shume gjate kësaj dite. Do i shprehni edhe me hapur ndjenjat tuaja dhe marrëdhënia mes jush do mbetet e mire. Beqaret do jene me joshës se kurrë dhe do arrijnë ta bëjnë për vete atë qe kane pëlqyer prej disa javësh. Financat do mbeten delikate. Mos kryeni asnjë shpenzim te pamenduar sepse gjendja mund t’iu dale jashtë kontrollit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Stuhia “Ciara” në Shqipëri?/ Sinoptikanët tregojnë se çfarë mund të ndodhë të premten

Publikuar

-

Nga

Stuhia “Ciara”, që ka goditur Evropën me erëra të forta dhe reshje të dendura shiu, duke shënuar edhe viktima, nuk do të prekë Shqipërinë.

Sipas sinoptikanes, Adiola Bani, stuhia “Ciara” do të ketë shumë pak ndikim në vendin tonë.

Ditën e premte pritet të ketë reshje shiu në nivel deri mesatar e cila për pasojë, do të sjellë një rënie temperaturash ditën e shtunë.

“Vendi jonë do mbetet në periferi të kësaj stuhie, duke bërë që ne të kemi reshje shiu dhe dëbore në sasi shumë të pakta. Dita e premte do sjellë sasi më të konsiderueshme të reshjeve të shiut, me intensitet mesatar, ndërsa në zonat malore do të kemi reshje dëbore. Stuhia “Ciara” na prek shumë pak. Te ne ndikon duke sjellë ditën e premte reshje shiu me intensitet mesatar, por jo në sasi të konsiderueshme, duke mos sjellë përmbytje, pasi sasia e reshjeve nuk do të jetë shumë e madhe.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 tetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 shkurt 2019

Sa i përket temperaturave, deri të premten do të mbeten të larta, ndërsa e shtuna do sjellë rënie të temperaturave në mëngjes, që zbresin deri në -4 në zonat malore. Të premten do të ketë temperatura të larta, duke bërë që të mos kemi reshje dëbore”, tha sinoptikania Bani në një lidhje për Balkan ëeb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përhapja e gripit sezonal/ Ministria e Shëndetësisë: Pёr disa persona mund tё bёhet njё sёmundje serioze

Publikuar

-

Nga

Së fundmi vendi është përfshirë nga një virozë gripale që ka prekur shumë njerëz.

Ministria e Shëndetësisë thotë se gripi sezonal ёshtё njё sёmundje infektive qё pёrhapet nga një person tek tjetri nёpёrmjet kollёs, teshtimёs dhe kontakteve tё ngushta. Simptomat e gripit mund tё zgjasin nga disa ditё deri nё disa javё.

Sipasë njoftimit të Ministrisë, simptomat mё tё zakonshme janё temperaturё, ethe, kollё, lodhje,dhimbje fyti, dhimbje koke dhe muskulore.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 shkurt 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 nëntor 2019

“Pёr disa persona me probleme shёndetёsore specifike, gripi mund tё bёhet njё sёmundje serioze dhe madje fatale pёr jetёn. Pёr shembull, nёse ju keni diabet, sёmundje kardiake apo respiratore, gripi mund ta pёrkeqёsojё sёmundjen tuaj duke e komplikuar trajtimin e saj”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e sëmundjeve kronike/ BB: Në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, rritja e sëmundjeve kronike dhe jo të transmetueshme është shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion njerëz vdesin para moshës 70 vjeç nga këto sëmundje të cilat përfshijnë sëmundje kardiovaskulare, kancere, diabeti dhe mbipesha, citon Banka Botërore në një studim të fundit.

Sipas të dhënave të vendosura në dispozicion, BB bën me dije se 93.1% e shqiptarëve janë të riskuar nga këto sëmundje, një shifër e lartë vihet re në të gjithë rajonin. Serbia sakaq ka 94.6 %, Maqedonia 95.3%, Maqedonia 95%, Bosnja e Hercegovina 94.5%, në Greqi preken 86.2% e popullsisë.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë bërë një shqetësim në rritje në të gjitha vendet, pavarësisht nivelit të të ardhurave.

“Një nga mënyrat më efektive për të adresuar sëmundjet që nuk mund të transmetohen është të grumbullohen investime në kujdes shëndetësor të përballueshëm, me cilësi të përballueshme”, thotë raporti i BB. “Kjo ka kuptim si nga këndvështrimi shëndetësor, ashtu edhe nga ai ekonomik. Vendosja e më shumë burimeve në vijën e parë për të zbuluar dhe trajtuar kushtet herët, përpara se ato të bëhen më serioze, shpëton jetë, përmirëson rezultatet e shëndetit, zvogëlon kostot e kujdesit shëndetësor dhe forcon gatishmërinë për shpërthim. ”

Shumë vende në të gjithë globin tani vuajnë nga ajo që quhet “barrë e dyfishtë e kequshqyerjes” – nivele të larta të urisë së fëmijëve dhe rritje të shpejtë të niveleve të mbipeshes, duke kompromentuar më tej kapitalin e tyre njerëzor.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 tetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 28 maj 2018

Kjo ngarkesë e dyfishtë përkthehet në ndryshime në strukturat e familjes, pasi anëtarët e familjes, veçanërisht gratë, bëhen kujdestarët ‘de fakto’ për të moshuarit. Për më tepër, njerëzit e varfër përjetojnë një pjesë më të madhe të problemit pasi janë më të prekshëm nga goditjet shëndetësore dhe ekonomike, nënvizon Banka.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme parashikohet të rriten deri në vitin 2030, pavarësisht ndryshimit të mënyrës së jetesës, popullsisë së plakjes dhe një urbanizimi në rritje. Ndërsa vendet pësojnë rritje ekonomike dhe ndryshime të sistemit ushqimor, po kështu tundimi i njerëzve për të konsumuar ushqime jo të shëndetshme dhe ushtrime vihet re në nivele më të ulëta.

Duke mësuar nga shembuj të suksesshëm të vendit, Banka Botërore ka identifikuar gjithashtu një seri ndërhyrjesh premtuese siç është etiketimi i detyrueshëm i ushqimeve të përpunuara; arsimim i konsumatorit; politika të forta fiskale, siç janë taksimi i ushqimeve jo të shëndetshme; investime në programet e hershme të ushqimit të fëmijërisë; dhe dizajn të përmirësuar urbanistik, siç janë shesh lojërash nëpër shkolla dhe shtigje për ecje dhe biçikletë./Monitor

LEXO TE PLOTE