Connect with Us

Dyfytyrësia e Bashës/ Dje e quante përdhunues të zgjedhjeve, sot i “ulet në prehër” Gjiknurit

Politikë

Dyfytyrësia e Bashës/ Dje e quante përdhunues të zgjedhjeve, sot i “ulet në prehër” Gjiknurit

Publikuar

-

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjate nje konference per mediat nga selia blu

Opozita joparlamentare është bërë pjesë e Tryezës së Reformës Zgjedhore në krye të së cilës qëndron Damian Gjiknuri.

Kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha, sot u ul në “prehrin” e Damian Gjiknurit, të cilin dikur e akuzonte.
Sigurisht që ky veprim ka ardhur pas vijimit të marrëveshjes me shefin e Gjiknurit, Edi Ramën, atë Basha thoshte se kishte rrëzuar pas çdo proteste që mbahej në bulevard.
Basha duket ka hedhur pas krahëve dhe ka harruar akuzat e forta që para pak kohësh hidhte ndaj Gjiknurit.

Dyfytyrësia e Bashës, përveç se e aministoi atë nga burgu, çoi edhe në rehabilitimin e Damian Gjiknurit.
Më herët Basha dilte e deklaronte se Gjiknuri duhet të ishte në burg për vjedhje votash dhe e quante Komisionin për Reformën Zgjedhore si Komisioni i paraburgimit të Gjiknurit me shokë.

“Përdhunuesi serial i zgjedhjeve, nuk mund të jëtë kujdestar i zgjedhjeve. Për këtë duhet një reformë e vërtetë zgjedhore për të cilën pyeten qytetarët. Kam një mesazh për ata që janë ulur bashkë me Damian Gjinkurin, që duhet të ishte në burg për vjedhje votash, të ulur bashkë me ata që janë kapur në përgjime duke blerë e shitur vota, duke kërcënar demokratët: Zonja dhe zoterinj, ai nuk është komisioni i Reformës Zgjedhore. Ai është, në pjesën më të madhe, komisioni i paraburgimit të Damian Gjiknurit me shokë. Asnjë produkt i tyre nuk përbën gjë tjetër veçse një turp. Nuk e njohim, nuk do ta njohim, mos harxhoni kohën kot”, deklaronte Basha në maj të vitit 2019.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet Vendore/ Glover: Votuesit nën presion nga të gjitha palët

Një deklaratë kjo që kujtohet mjaft mirë nga demokratët dhe i gjithë opinioni publik.
Por, pushimi i çështjes gjyqësore ndaj Bashës për lobimin rus dhe takimi i sotëm treguan se marrëveshja e 2017 mes Ramës dhe Bashës nuk është ndërprerë asnjëherë. Basha, nuk u ka kërkuar falje demokratëve, të cilët i nxori për 6 muaj në rrugë, sot pranoi të bëhej pjesë e Tyrezës së Reformës Zgjedhor që deri dje e quante “Komision i paraburgimit” .
Ndërsa Damian Gjiknurin, e quante përdhunuesi serial i zgjedhjeve, nuk mund të jetë kujdestar i zgjedhjeve. Kjo është tallje e Bashës me ata pak demokratë të cilët prisnin rrëzimin e kësaj Qeverie, që po i rrjep dita –ditës.

Por, shqetësimi i vetëm i Bashës, ishte dhe është shpëtimi nga burgu, ndaj shkel sipas qejfit interesat e atyre që i besuan dhe që ndoqën nga pas./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Politikë

Prova e fundit e marrëveshjes Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Ka shumë skeptikë, të cilët thonë, se nuk ka një marrëveshje Rama-Basha. Ajo ka marrë fund, pasi kreu i Qeverisë nuk i qëndroi asaj që firmosi me Lulin me 17 Maj 2017.

Djegia e mandateve, molotovët mbi kryeministrinë, protestat e dhunshme ishin gjithçka që treguan, se Luli përfundimisht ishte shkëputur nga  Edi Rama dhe kishte marrë rrugën për të udhëhequr popullin opozitar, drejt rrëzimit të kryeministrit.

Tha 15 herë se Edi Rama ishte rrëzuar dhe se zgjedhje nuk do të kishte me 30 Qershor. Ato u bënë dhe Luli dogji  mandatet e deputetëve që mos të kishim zgjedhje, por nuk fitoi asgjë.

Në fund demokratët ngelën me gisht në gojë, por këto prova nuk i pranojnë shumë skeptikë, apo shumë militantë, të cilët thonë se nuk ka një marrëveshje Rama-Basha.

Këto janë dy prova që në fakt Luli i dha në tavolinë, Edi Ramës, një mazhorancë kushtetuese, mbi 100 deputetë dhe të gjithë pushtetin vendorë.

Së fundmi, kemi pasur dhe një lëvizje tjetër, pra konsensusi politik, mes Ramës dhe Bashës për sistemin zgjedhor, pranimi i Lulit dhe lëvizja e tij më pas. Çka tregonte, se kishte një marrëveshje në lidhje me sistemin, gjithçka ishte e mbyllur  dhe sot morën provën e fundit.

Lulzim Basha shkoi dhe u ul në tryezën negociatave me Qeverinë, për reformën, pa iu plotësuar asnjë nga pikat apo kushtet e vendosura më parë.

Lulzim Basha ka deklaruar publikisht se nuk do të ulej në tavolinën e reformës zgjedhore pa ikur kryeministri  që vidhte votat. Sepse, hajdutëria e Edi Ramës ndaj votave, krimi që blinte votat dhe që dhunonte zgjedhësit, ishin faktorët kryesorë të cilët i shërbenin Edi Ramës dhe ky qe përgjegjësi kryesore. Dhe pa ikur Edi Rama nuk mund të kishte më një negociatë me shumicën, por gjithçka do të bëhej në momentin që Edi Rama do të jepte dorëheqjen.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Altin Goxhaj/PD-së i kanë mbetur vetëm krimbat dhe vemjet!

LEXO EDHE:  Shkërmoqja e opozitës/ Përçahen Basha-Kryemadhi

Më pas, me ngritjen e komisionit të reformës zgjedhore u artikulua fakti, se një problem tjetër ishte qëndrimi i Damian Gjiknurit në këtë komisionit, i cili ishte personi i kapur në përgjimet e dosjes 184 në Dibër.

Kujtojmë qëndrimet tërmet-tërmet  apo telefonatat e Gjiknurit në atë kohë, që kontrollonte qarkun e Dibrës për zgjedhjet e Bashkisë, por çfarë ndodhi, çfarë ndryshoi, asgjë dhe sot kemi provën e re.

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili, shkuan dhe u ulën në tavolinë për reformën zgjedhore me Damian Gjiknurin e dosjes 184. Shkuan dhe u ulën në tryezën e  reformës zgjedhore me Edi Ramën, kryeministër, pa ikur ai nga Qeveria dhe me të njëjtin komision, siç u krijua në parlament.

Pra një vit lufte, beteje për opozitën 6 muaj protesta, mesa duket ishin thjesht fasadë, që Luli të tërhiqte njerëzit pas vetes dhe të krijonte besimin se nuk kishte një marrëveshje me Ramën, por çdo ditë që kalon ai na tregon se ka një marrëveshje dhe për të dalin pika të reja.

Sot kemi pikën e fundit, uljen në tryezë të reformës zgjedhore me Edi Ramën, kryeministër dhe Damian Gjiknuri krye të tavolinës. Dhe këtë e deklaroi dhe e bëri Lulzim Basha, i cili kishte thënë se nuk do ulej as me Damianin as me Edi Ramën, por askush nuk  e besonte se kjo do të ndodhte.

Tani e kemi sërish në tryezë, ka sërish një marrëveshje, por nuk po ulen të dy, por vartësit e tyre, të cilët do të bëjnë atë që thonë shefat e mëdhenj, të cilët prej vitit 2017 vazhdojnë ta duan shumë fort njëri tjetrin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore/ Reagon Ambasada amerikane

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka përshëndetur marrëveshjen e palëve që ranë dakord të punojnë së bashku për Reformën Zgjedhore.

Sipas ambasadës ky është një hap i rëndësishëm për të trajtuar plotësisht rekomandimet e ODIHR-it.

“Reforma do të mbështesë procese zgjedhore të efektshme dhe të besueshme dhe do të forcojë demokracinë shqiptare. Ne shpresojmë që palët të vijojnë të ecin përpara me këtë frymë aktuale bashkëpunimi, për t’u siguruar që zgjedhet në Shqipëri të jenë të lira nga mashtrimi, ndërhyrja dhe korrupsioni”, thuhet më tej në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjiknuri dhe Hajdari në tryezë/ Shpërthen gazetari: Poshtërim për opozitën! Basha duhet të paguajë

Publikuar

-

Nga

Gazetari Erl Murati thotë se ulja në tryezë me Damian Gjiknurin dhe Rudina Hajdarin pas 1 viti revolucion, është poshtërim për opozitën.

Sipas tij ky poshtërim është fatura që Lulzim Basha duhet të paguajë për daljen nga sistemi.

“Këtë faturë Bashës nuk ja ka dhënë as Damiani, as Rudina madje as Edi Rama. Ata që e kanë prerë faturën janë mësuar gjithnjë ta arkëtojnë. Për fatin e keq të opozitës, këtë rradhë edhe me kamatë”, shkruan Murati në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE