Connect with Us

Dritan Dajti doli në bllok për vizitë mjekësore/ Ministria e Drejtësisë njofton furtunë shkarkimesh

Kronika

Dritan Dajti doli në bllok për vizitë mjekësore/ Ministria e Drejtësisë njofton furtunë shkarkimesh

Publikuar

-

Shkarkohet nga detyra Drejtori i Policisë së Burgjeve Bardhyl Kaçorri.

Po ashtu mësohet se është shkarkuar edhe drejtori i IEVP-së Peqin Emin Shpata si dhe shefi i Forcave Operacionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve, Ferit Mici.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë shkarkimet kanë ardhur pasi i dënuari për vrasjen e 4 policëve, Dritan Dajti doli nga burgu për një vizitë mjekësore në zonën e Bllokut.

“Nga strukturat përkatëse të Policisë së Burgjeve dhe drejtuesit e saj, nuk janë zbatuar parashikimet urdhëruese të po këtij urdhri ku parashikohet se “në rastet e shoqërimit të disa të burgosurve të cilët mund të kenë profil të lartë mediatik apo për grupet e presionit, duhet marrë masa të veçanta. Në raste të tilla mund të jetë e nevojshme të reduktohet ekspozimi i tyre në publik dhe mohimi i aksesit të personelit të paautorizuar”.
Në rastin e planifikimit për vizitë të të dënuarit D.Dajti, nga hetimi rezultoi gjithashtu se në planin e masave nuk janë parashikuar masa lidhur me sigurinë e klinikës private dhe nuk është bërë një vlerësim paraprak i lëvizjeve të trupave shoqëruese.
Lëvizja e të dënuarit të sigurisë së lartë nga burgu i Peqinit në qendër të Tiranës (zonën e ish-bllokut), në shkelje të parashikimeve ligjore dhe të gjitha rregullave të mësipërme, përbën cenim të rendit dhe sigurisë publike.
Pas kryerjes së hetimit dhe analizave të kryera nga grupet e hetimit, evidentimit të përgjegjësive të të gjithë strukturave dhe punonjësve të përfshirë, janë marrë këto masa:
1. Lirimin nga detyra të Drejtorit të IEVP-së Peqin, z. Emin Shpata për shkelje të rëndë.
2. Lirimin nga detyra të Drejtorit të Policisë së Burgjeve, z. Bardhyl Kaçorri për shkelje të rëndë.
3. Largim nga puna të mjekut të IEVP Peqin, z. Andi Andoni.
4. Lirim nga detyra të shefit të Forcave Operacionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve, z. Ferit Mici.
5. Vërejtje me paralajmërim për mjeken e DPB znj. Ermira Qirinxhi.
6. Vërejtje me paralajmërim për inspektorin e IEVP Peqin, z. Mefat Shehu”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapet me 205 kg drogë/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar në Greqi, në kërkim dy të tjerë

Publikuar

-

Nga

Kapet me 205 kg drogë/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar në Greqi, në kërkim dy të tjerë

Policia greke ka arrestuar një shqiptar, pasi e ka kapur me 205 kilogram kanabis.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se 22 vjeçari shqiptar, emri it ë cilit ende nuk bëhet me dije, u arrestua në vendin e quajtur Kineta, 20 km në veri perëndim të Athinës.

Ai e kishte fshehur drogën në magazinën e një vile luksoze ku qëndronte prej disa muajsh me qira.Operacioni për kapjen e drogës nisi pas sinjalizimit nga qytetarët se në banesë ndodhej një sasi e madhe lënde narkotike, që dyshohet se ishte importuar nga Shqipëria.

LEXO EDHE:  U vranë nga Dritan Dajti/ Mbahet ceremonia përkujtimore për 4 dëshmorët e atdheut

LEXO EDHE:  Elbasan/ Ministri Beqaj viziton kabinetin ‘Check-Up’

Mësohet se autoritetet greke kanë sekuestruar 205.4 kg lëndë narkotike, disa gjurmues GPS, disa karta SIM, telefona celularë dhe një peshore elektronike.

Gjykata e shtetit fqinj dha masën “arrest me burg” për të riun shqiptar deri në përfundimin e hetimeve. Ndërkohë u shpallën në kërkim edhe dy bashkëpunëtorë të tij shqiptarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina përplas këmbësorin/ Humb jetën i moshuari, plagoset rëndë shoferi

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësorin/ Humb jetën i moshuari, plagoset rëndë shoferi

Një automjet ka përplasur një këmbësor pasditen e sotme në rrugën nacionale Klos – Burrel.

Mësohet se automjeti po vinte nga Dibra në drejtim të Tiranës kur ndodhi aksidenti në afërsi të urës së Shul Batrës.Raportohet se këmbësori 70 vjeçar Bajram Muça është dërguar menjëherë në spitalin e Burrelit, por fatkeqësisht nuk ka mundur të mbijetojë.

LEXO EDHE:  Ministri i bujqësisë, vizitë zyrtare në Turqi

LEXO EDHE:  U vranë nga Dritan Dajti/ Mbahet ceremonia përkujtimore për 4 dëshmorët e atdheut

Gjithashtu i plagosur rëndë ka mbetur edhe shoferi rreth 73 vjeç, i cili ndodhet në spital. Ndërkohë, policia ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve të aksidentit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfshihet nga flakët një pikë skrapi në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Përfshihet nga flakët një pikë Skrapi në Tiranë

Një pikë skrapi është përfshirë nga flakët pak momente më parë në rrugën Tiranë-Ndroq, në dalje të Kombinatit.

Mësohet se zjarri ka ngjallur panik te banorët, pasi e gjithë zona është mbuluar nga tymi.Nga informacionet paraprake, raportohet se forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për vënien e flakëve nën kontroll.

LEXO EDHE:  Mesazhi i Papa Françeskut: Vizitën në Shkup ia kushtoj Nënë Terezës

LEXO EDHE:  U vranë nga Dritan Dajti/ Mbahet ceremonia përkujtimore për 4 dëshmorët e atdheut

Ende nuk bëhen me dije shkaqet e rënies së zjarrit, ndërkohë pritet që policia të hedhë më shumë dritë mbi ngjarjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE