Connect with Us

Arrestohen dy shtetas rusë për kalim të paligjshëm të kufirit të Kosovës

Kosova & Rajoni

Arrestohen dy shtetas rusë për kalim të paligjshëm të kufirit të Kosovës

Publikuar

-

Prokuroria Themelore në Mitrovicë ngriti të martën aktakuzë ndaj dy shtetasve rus, të cilët u kapën nga policia e Kosovës gjatë një përpjekjeje për të hyrë nga Serbia në Kosovë, në rrugë të paligjshme.

Sipas policisë, raporton korespondenti i radios amerikane VOA në Kosovë, dy shtetasit rus kishin provuar të hyjnë në Kosovë nëpërmjet vendkalimit kufitare në Jarinjë në veriun e vendit, por ishin kthyer prapa në mungesë të vizës.

Më pas, Igor Krasikov dhe Marina Krasikova, ishin futur në Kosovë nëpërmjet një rruge anësore me një makinë që mbante targa regjistrimi të qytetit të Cetinës në Malin e Zi. Ata janë arrestuar nga një patrullë e policisë e cila ka konfiskuar makinën e marrë me qira në Mal të Zi

Valon Preteni nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë i tha Zërit të Amerikës se “të dyshuarit E.K dhe M.K., gjenden në paraburgim që nga dita e hënë me datën 13 janar”.

LEXO EDHE:  Çështja “Babale”, në Kosovë i njëjtë me rastin “Bllaca”

“Aktakuza është ngritur për veprën penale kalimi i paautorizuar i vendkalimeve kufitare ose i vijës kufitare “, tha zoti Preteni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Kosova & Rajoni

Takimi me Thaçin/ Vetëvendosje “i përvishet” Baton Haxhiut: Je i gatshëm për gënjeshtra

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Vetëvendosje, në Kosovë, ka sulmuar analistin Baton Haxhiu, të cilin e quan gënjeshtar, pas deklaratave të këtij të fundit se, Albin Kurti ka pasur dy takime të gjata me presidentin Hashim Thaçi.

Zyra për media e VV-së, ngre akuzat se Baton Haxhiu po gënjen për të ndihmuar Thaçin, i cili, sipas tyre është i pafuqishëm.

“Baton Haxhiu po gënjen dhe kjo s’përbën lajm. Presidentit më në fund po ia shpjegojnë rolin e vet, që është ceremonial e formal. I zënë ngushtë në këtë pasivitet të sapozbuluar, ka mundësi t’i ketë dërguar letër Baton Haxhiut e t’i ketë kërkuar ta nxjerrë nga situata. Ky i fundit është i gatshëm të gënjejë, në ndihmë të presidentit e kundër Vetëvendosjes. Por dhe ky është provuar që është i pafuqishëm, përballë vendosmërisë për ndryshim”, thuhet në përgjigjen e VV-së për mediat e Kosovës.

LEXO EDHE:  Kosove, nuk fillon mesimi ne dhjete shkolla ne proces rindertimi

LEXO EDHE:  Meta në Kosovë/ Haradinaj: “Të bashkuar nuk ka tërmet që në ligështon!”

Kujtojmë se në datën 4 janar, pas tre refuzimesh nga Kurti, lideri i VV-së u takua për 4 minuta me presidentin. Ky i fundit, edhe pas takimit, po i kërkon me ngulm Kurtit një emër për ta mandatuar në krye të qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Paralajmërim kërcënues”/ Kurti i përgjigjet “flakë për flakë” Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i është përgjigjur letrës së Presidentit Hashim Thaçi, të dërguar me 10 janar të këtij vitit, ku i kërkonte të ngrinte qeverinë, në të kundërt paralajmëronte se do të marrë masa, sipas Kushtetutës.

Në letrën drejtuar Thaçit, Kurti shkruan se mesazhi i presidentit përbën ndërhyrje dhe paragjykim të procesit të formimit të institucioneve dhe paralajmërim kërcënues në këtë rast për subjektin fitues.

“Lëvizja Vetëvendosje është fituese e zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit 2019. Ne ende nuk ua kemi dërguar Juve propozimin tonë për Kryeministër. Do ta bëjmë këtë në të ardhmen e afërt, me shkresë zyrtare, porsa të jemi gati”.-shkruan Kurti.

Më tej, në letër theksohet se “Lëvizja Vetëvendosje nuk po e shfrytëzon këtë kohë për të neglizhuar ndërtimin e koalicionit, as edhe të cenojë autoritetin e Presidentit, por me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje politike që adreson një dakordim për programin qeverisës, zvogëlimin e qeverisë dhe reformat e thella që e presin vendin në muajt e vitet në vazhdim”.

LEXO EDHE:  “Shqiptarë, rrini të qetë, Kosova ka ende burra”

LEXO EDHE:  “Shqiptarë, rrini të qetë, Kosova ka ende burra”

Po ashtu, Kurti thotë se “Kjo është një praktikë normale në të gjithë botën demokratike. Me këtë rast, shfrytëzoj këtë letër t’ju informoj që ndodhemi në fazën e finalizimit të marrëveshjes me Lidhjen Demokratike të Kosovës”.

Më poshtë letra e plotë e Albin Kurtit:

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Humbën në mal/ Gjenden dy personat e zhdukur

Publikuar

-

Nga

Dy persona që u raportua të zhdukur janë gjetur ditën e sotme në malet e Lubotenit në Kosovë.

Mësohet se dy persona, pjesë e një grupi alpinistësh që po ngjisnin majën e malit, kishin humbur kontaktet me pjesën tjetër të grupit.

Lajmin e gjetjes e bën të ditur Klubi Alpin Prishtina, i cili raporton se fatmirësisht ata janë në gjendje shenndetësore të mirë dhe po kthehen në Prishtinë.

LEXO EDHE:  Kosove, nuk fillon mesimi ne dhjete shkolla ne proces rindertimi

LEXO EDHE:  Takimi me Ilir Metën/Kjo është kërkesa e ministrit të Jashtëm të Kosovës

“Ju njoftojmë se janë gjetur dy personat e humbur në malet e Lubotenit. Janë plotësisht në gjendje të mirë dhe pas pak nisemi për Prishtinë. I falënderojmë Policinë e Kosovës, Ekipin e FSK, punonjësit e Pylltarisë së Kaçanikut, si dhe gjithë ata që kontribuuan në këtë kërkim/shpëtim”, njofton klubi i aplinistëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE