Connect with Us

AKU me “dorë të hekurt” më Fier/ Asgjëson 1.825 ton produkte ushqimore të skaduara

Lajme

AKU me “dorë të hekurt” më Fier/ Asgjëson 1.825 ton produkte ushqimore të skaduara

Publikuar

-

Drejtoria Rajonale e AKU Fier në vijim të zbatimit të planit vjetor të monitorimit për zbatimin e ligjit, verifikimin e plotësimit të kushteve dhe kritereve për licencim, ka kryer 15 kontrolle zyrtare në

Stabilimentet e Operatorit të Biznesit Ushqimor (me origjinë shtazore, joshtazore dhe produktet e mbrojtjes së bimëve).

Në zbatim të legjislacionit në fuqi, janë asgjësuar 1.825 ton produkte ushqimore (patatina, miell, qumësht, bakerolls, molto etj.) me afat të kaluar përdorimi.

LEXO EDHE:  AKU bllokon një sasi mishi në Tiranë

Gjatë inspektimeve të kryera janë vendosur 7 masa administrative “Paralajmërim” dhe janë lënë detyra për plotësimin e mangësive të konstatuara gjatë kontrolleve, si dhe janë vendosur 4 masa administrative “Gjobë” me vlerë totale 130,000 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Lajme

Divorcet dhe martesat/ Kush mban vendin e parë nga lagjet e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Kemi parë pothuajse çdo ditë që të realizohen martesa, por si është në të vërtetë raporti i tyre në çdo lagje të Tiranës, shumë pak e dinë.

Nga një monitorim në të dhënat demografike të Tiranës, vihet re se vendin e parë për më shumë martesa e mban njësia numër 11, që përfshin konkretisht zonën e Laprakës.

Nga të dhënat e përpunuara nga Scan, rezulton se në këtë njësi janë 6.12 martesa për çdo 1000 banorë. Ndërkohë e kundërta ndodh në njësinë numër 10, e cila numëron 4.14 martesa për 1000 banorë në vitin 2018.

Nga njësitë administrative, në vend të parë rezulton Kashari me 8.2 martesa për 1000 banorë. Nga ana tjetër divorcet paraqiten më të shumta në njësinë administrative numër 10, që përfshin zonën e rrugës “Myslym Shyri”, ku vihet re gjithashtu edhe njësia më e plakur e Tiranës.

LEXO EDHE:  AKU bllokon një sasi mishi në Tiranë

LEXO EDHE:  "Po ju vrasin ngadalë"/Zbuloni listën e ushqimeve më vdekjeprurëse

Sipas këtyre të dhënave, numri më i vogël i divorceve është në njësinë numër 3, të zonës së “Xhamllikut”. Përsa i përket njësive administrative, divorcet shfaqen më të pranishme në zonën e Kasharit, me 1.69 për çdo 1000 banorë dhe Bërzhita me më pak ndarje çiftesh, konkretisht 0.16 divorce për 1000 banorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Në lidhje me miliarderin iranian?/ Agnesa Vuthaj thyen heshtjen: S’e kam fshehur asnjëherë

Publikuar

-

Nga

Modelja shqiptare Agnesa Vuthaj është përfolur në media për një lidhje dashurie me miliarderin indian Chetan Sandesara, i cili kërkohet në të gjithë botën për mashtrim dhe pastrimin 725 milionë dollarëve.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme vetë modelja, e cila mohon të jetë në lidhje me miliarderin, por thekson se mes tyre ekziston miqësia.

Agnesa thotë se punon në kompaninë e Sandesarës dhe ka qenë ndërmjetësuese për projekte në Ballkan, e veçanërisht në Kosovë e Shqipëri.

“Nuk kam rënë prehë e kërcënimeve e as shantazheve kur kam qenë 17 vjeçare, e as 20 a 29, andaj nuk bie prehë e shantazheve e lajmeve tua as sot me 33.

Miliarderi i huaj nuk paguan “marketing” në kompemzim të mos publikimit të lajmeve siç bëjnë shumë kompani vendore, nuk jap ryshfete për të hequr lajme dhe ky shkrim s’do të ndikojë pozitivisht as në kërkesën tuaj përmes miqëve tanë për të investuar në mediat tuaja”, shkruan modelja, ndërsa thekson se nuk e ka fshehur asnjëherë miqësinë me familjen indiane.

LEXO EDHE:  AKU bllokon 25.3 ton miell gruri të pa sigurtë

LEXO EDHE:  Çuçi jep lajmin e mirë/ Pesë milionë euro projekt nga BE-ja, për sigurinë ishqimore

Ajo tregon se me miliarderin ka ngrënë në restorante në Tiranë dhe në Prishtinë, madje ka udhëtuar edhe m avionin e tyre privat, por pretendon se nuk ka asngjë me djalin e kësaj familje.

“Nëse do doja të zgjedhja një të dashur miliarder, do e zgjedhja djalin e Z.Sandersara, trashëgimtarin e vetëm të një nga familjeve më të pasura në botë, por mbetem akoma tek fjala ime, tek kombësia ime”, shkruan ndër të tjera Agnesa në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

3 vjeçari në gjurmët e të atit/ Fotoja emocionuese në 107 vjetorin e Policisë së Shtetit

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Policisë së Shtetit, Genti Mullai ka zgjedhur të urojë 107 vjetorin e krijimit të policisë përmes disa fotove emocionuese.

Mullai ka uruar kolegët me foton e një vogëlushi 3-vjeçar, që është fëmija i njërit prej pjesëtarëve të RENEA-s.
Ai thotë se fotoja e vogëlushit, Semi, e ka mahnitur, pasi është aq i vogël, veshur si një snajperist dhe i apasionuar pas uniformës së RENEA-s.

“107 vjet Polici e Shtetit
Sigurisht që sot është një ditë e veçantë për të gjithë ne, një ditë festive, kujtese, analize dhe reflektimi.
Me këtë foto kuptimplotë të pafajësisë fëmijërore dhe hijeshisë ëngjëllore të 3-vjeçarit Semi, vogëlushi i njërit prej kolegëve tanë të Reneas, dua të uroj të gjithë ata kolegë e kolege që çohen në mëngjes dhe mendojnë se çfarë pune do bëj sot, më ndryshe nga dje, në të mirë të komunitetit dhe të organizatës që e paguan.
Gëzuar, të gjithë ata kolegë e kolege që dalin nga dera e shtëpisë duke u ndarë me familjarët sikur të ishte momenti i fundit, të gjithë ata kolegë e kolege që duke ecur rrugës e kuptojnë dhe e ndjejnë se janë shërbëtorë të qytetarëve, të gjithë ata kolegë e kolege që punën dhe karrierën e tyre e ndërtojnë mbi tri kolona, integritet, profesionalizëm dhe sakrificë.
Gëzuar, të gjithë ata kolegë e kolege që përbalten padrejtësisht nga aktorë e faktorë të ndryshëm, të gjithë ata kolegë e kolege që rrezikojnë jetën e tyre për të mbrojtur jetën e tjetrit, të gjithë ata që e dashurojnë këtë profesion, që në realitet është mision.
Sigurisht, gëzuar familjarëve të kolegëve tanë dëshmorë, të atyre që sakrifikuan edhe jetën për të mirën e komunitetit.
Gëzuar gjithë familjarëve të punonjësve të Policisë, të cilët janë bërë më polic se vetë ne, pasi flenë me radio te koka, janë bërë ndjekës të lajmeve më të rregullt se vetë ata që prodhojnë lajme, ç’ndodhi aty e këtu, ku kam babin, motrën, nënën, vëllain, kjo është pyetja e tyre sa herë ndodh një situatë.
Gëzuar sinqerisht të 11 mijë familjeve të punonjësve të Policisë. Stresin që kaloni përditë për merakun tonë, s’dimë si t’ua shpërblejmë, pa llogaritur privimet e tjera që ju vijnë për shkak të misionit tonë.
Gëzuar të gjithë ata ish-punonjës policie që me ndershmëri e sakrificë kanë kontribuar gjatë rrugëtimit 107-vjeçar. Mirënjohje e respekt për ta.
Gëzuar gjithë komunitetit, pasi ne jemi tuajt, jemi një prej jush e jemi për t’ju shërbyer dhe sot kjo festë është edhe juaja. Na besoni dhe na mbështesni që bashkarisht të bëjmë më të mirën.
Sigurisht që duke marrë shkas edhe nga fotoja e vogëlushit Semi që më ka mahnitur, aq i vogël, veshur si një snajperist dhe i apasionuar pas uniformës së Reneas, dua ta mbyll me një mesazh për elitën tonë, Renean:
T’i gëzoni ato ambiente, atë kompleks gjigand, që do ju japë mundësinë e përgatitjes akoma më mirë, për t’u përballur me ata që ngrenë dorën mbi ju, mbi ne, mbi qytetarët.
Gëzuar kolegë”, shkruan Mullai në postimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE