Connect with Us

Udhëtonte me fëmijët e mbesat, policia e gjobit për transport kopshti..?!

Denoncim

Udhëtonte me fëmijët e mbesat, policia e gjobit për transport kopshti..?!

Publikuar

-

Një qytetar nga Korça tregon në emisionin “Stop”, se është ndaluar nga policia, e cila i ka kërkuar sediljen e posaçme për fëmijët. Ai thotë, se fëmijën e ka 12 vjeç dhe shumë të shëndoshë për këtë lloj sedilje. Por policia e ka gjobitur dhe në gjobë thuhet, se ka kundërshtuar forcat e policisë.

Denoncimi i radhës për një problem të ngjashëm vjen nga Rigels Ymeri, një banor i Vaqarrit, i cili tregon, se janë 12 veta në familje dhe para 3 muajsh ka marrë një makinë 7 vendëshe. Një të shtunë e ndalojnë dy policë dhe i vendosin një gjobë 400 mijë lekë për komision me argumentin, se çon fëmijë për transport në kopsht. Rigelsi thotë, se në makinë ka patur tre vajzat e motrës dhe djalin e tij, asnjëri në moshë kopshti.

LEXO EDHE:  “Ngrihet në këmbë” policia e Tiranës / Alarm për rrëmbimin e një personi në Don Bosko

Tek OASH Tiranë, thonë, se nuk janë të autorizuar të japin shpjegime për median. Por gjoba është vënë dhe ai nuk ka paraqitur dokumentat. Sa për faktin ,që është e shtunë, zyrtarët mendojnë, se ka kopshte, që rrinë hapur edhe të shtunën./Klan/

Për më shumë ndiqni denoncimin e qytetarit në videon e mëposhtëme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Bashkia e nxjerr pallatin të pabanueshëm, Instituti i Ndërtimit kërkon riparime

Publikuar

-

Nga

Muharrem Hoçja është investitor i një pallati në Krujë dhe pas tërmetit të 26 nëntorit, Bashkia e Krujës i ka vënë një tabelë me shkrim dore, ku thuhet, që pallati është i pabanueshëm. Muharremi tregon, se ka një raport të hartuar nga një firmë private, që e nxjerrin pallatin në rregull, në kolona e bazament.

Grupi i xhirimit i emisionit “Stop” kërkoi një akt-konstatimi të dytë dhe bashkia mblodhi disa inxhinierë, të cilët thanë, se plasaritjet janë problematike, ndërsa për themelet dhe strukturën, nuk mund ta vlerësojnë. Pasi kërkuam ndihmën e Institutit të Ndërtimit, drejtori Agron Hysenlliu, u shpreh, se struktura është e qëndrueshme dhe ka nevojë vetëm për riparime, që banorët të futen brenda.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

LEXO EDHE:  Skandal në komisariat/ Gruaja dhunohet në sy të policëve, nuk i regjistrohet kallëzimi penal

LEXO EDHE:  VIDEO-LAJM/ Surpriza e Policisë së Shtetit në Spitalin e fëmijëve

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Vidhen ndihmat humanitare për të dëmtuarit e tërmetit”

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar mesazhit të qytetarit dixhital, ka denoncuar vjedhjen e ndihmave humanitare për të dëmtuarit e tërmetit, të 26 nëntorit, në Fushë-Krujë, Bubq dhe Nikël.

Sipas tij, vjedhjet janë bërë nga kryetari i qendrës administrative, Bubq, Qemal Daci, për të cilin thotë se më parë ka punuar si kasap dhe tregtar lopësh.

“Kryetari i qendrës administrative Bubq, Qemal Daci, një ish-kasap ose tregtar i lopëve të vjedhura që sot ka tjetërsuar pronat shtetërore tok e livadhe u kap me 700 litra vaj në shtëpi, por shkarkimin e tij e ndaloi zoti Braçe, që ishte i pranishëm në zonën Bubq. Në fushë-Krujë, ndihmat janë te palestra e shkollës 9-vjeçare, ku me shpërndarjen merret nëndrejtoresha e shkollës Anila Baku e LSI, bashkëshorte e Astrit Bakut, ish-drejtor burgjesh. Kjo ju jep nga 2 batanie e njerëzit firmosin për 10 batanie e një listë të paplotë me ushqime”, shkruan qytetari dixhital.

Gjithashtu ngrihen akuzat se ndihmat në veshmbathje të reja janë dërguar për shitje në treg, me ndihmën e punonjësit të bashkisë, Naim Loci, kushëri i administratorit Fushë-Krujë, Ilir Loci.

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga SHBA/ Interpoli e zbulon pas 30 vitesh arrati

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga SHBA/ Interpoli e zbulon pas 30 vitesh arrati

Ndërkohë në Nikël, mesazhi i publikuar nga Berisha akuzon deputetin socialist, Rrahman Rraja se i ka marrë me qera një magazinë shtetasit, Myslym Karaj dhe ndihmat merren nga shtetasi, Bari Koçi e shiten te shumica, market në Tapizë, e Lutfi Topallit.

Sipas tij, rrobat u jepen romëve për treg, me dijeni te kryetarit të njësisë administrative, Nikël, Besnik Deliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandal në Postën e Priskës / Vjehrra pensioniste punon sporteliste në vend të nuses

Publikuar

-

Nga

Në Zyrën Postare, Priskë vjehrra punon në vend të nuses. Firmos dhe vulos për të, edhe pse ka 2 vite që ka dalë në pension. Pasi doli në pension vendin e punës e trashëgoi nusja e djalit të saj, por në punë vazhdon të qëndrojë vjehrra.

Emisioni “Fiks Fare”, solli me zë dhe figurë disa herë zonjën Teuta Deliu duke kryer veprime në zyrën postare, një vend pune në të cilin është e emëruar nusja e djalit të saj, Vjollca Deliu. E reja është emëruar në këtë pozicion pune dy vite më parë, pikërisht duke zëvendësuar vjehrrën e saj, e cila doli në pension.

Bashkëpunëtorët e “Fiks”-it ndoqën nga afër punën në këtë filial poste ku panë se zonja Teuta  Deliu punonte madje shpërndante pensione dhe pagesa invaliditeti.

Pas këtyre fakteve gazetarët e Fiksit shkojnë në zyrën postare Priskë, ku gjejnë sërish Teuta Deliun , ish punonjësen e postës të dalë në pension, ajo tregon për gazetarët se ndihmon nusen e djalit të saj.

” Unë ndihmoj nusen e djalit në këtë punë, kam 2 vite që kam dalë në pension, por e ndihmoj. E di që është shkelje ligjore por e bëj”, thotë Teuta.

Teuta Deliu telefonon nusen e saj, për të cilën thotë fillimisht se ka shkuar në tualet, e pastaj e justifikon me pretendimin se nusja ka nënën sëmurë. ” Po ja moj ishte në tualet, pastaj mori vesh për të ëmën ” thotë znj.Teuta

Ajo tregon për Fiks-in se është pensioniste dhe për të vërtetuar këtë ajo printon dokumentin e tërheqjes së pensionit, ku shënohet punonjësja Vjollca Deliu dhe marrësja Teuta Deliu, kjo e fundit firmos tek të dy emrat në prezencë të kamerave të Fiksit. Madje ajo thotë “Po, unë firmos tek emri i Vjollcës”.

LEXO EDHE:  Rreziku që sjell alkoli te fëmijët

LEXO EDHE:  Masat për sezonin turistik/ Policia e Shqipërisë dhe Kosovës marrëveshje bashkëpunimi

E sinjalizua nga vjehrra në postën Priskë paraqitet edhe nusja Vjollca Deliu. Ajo pohon për kameran e “Fiks”-it, se ajo është punonjëse e postës Priskë, por pikërisht atë dite kishte munguar dhe e kishte zëvendësuar vjehrra për arsye familja. E pyetur edhe për rastete tjera që ajo nuk është gjetur në pozicionin e saj të punës në orarin e punës, Vjollca justifikohet se ndonjëherë mungon pasi në atë zonë nuk ka postier për shpërndarjen e pensioneve nëpër shtëpitë e pensionistëve. Por pyetjes së gazetarëtve të “Fiks”-it se pse në zyrë vjen vjehrra e saj e cila ka dalë në pension dhe jo vetë ajo, Vjollca Deliu refuzon të përgjigjet.

“Nuk kam koment për asgjë, nuk mund të përgjigjem, nuk është e vërtetë që vjehrra ime kryen këtu veprime, të gjitha këto janë shpifje” thotë Vjollca  Deliu. Ndërkohë që “Fiks Fare” faktoi që punën që duhet të bënte Vjollca Deliu e bënte vjehrra e saj që prej 2 vitesh kishte dalë në pension./Top Channel/

 

 

 

LEXO TE PLOTE