Connect with Us

Trump mbështet protestat anti-qeveritare në Iran

Bota

Trump mbështet protestat anti-qeveritare në Iran

Publikuar

-

Presidenti amerikan Donald Trump shprehu mbështetje për protestuesit iranianë që dolën në rrugë pas rrëzimit “aksidental” të avionit ukrainas në Teheran, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Për njerëzit e guximshëm dhe të përvujatur të Iranit: Unë kam qëndruar me ju që nga fillimi i presidencës sime dhe administrata ime do të vazhdojë të qëndrojë me ju”, shkruan Trump në Twitter.

Protestat shpërthyen në Teheran dhe qytete të tjera kundër liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei pasi Irani pranoi se “gabimisht” qëlloi aeroplanin e pasagjerëve që i përkisnte Linjës Ajrore të Ukrainës.

Sipas New York Times, bazuar në disa video, disa protestues kanë brohoritur “Khamenei është vrasës”.

“Ne po ndjekim protestat tuaja nga afër dhe jemi të frymëzuar nga guximi juaj”, tha Trump.

Mesazhin e tij Trump e postoi edhe në gjuhën perse.

Në një postim tjetër, Trump i kërkoi Teheranit të lejonte grupet e të drejtave të njeriut të monitorojnë demonstratat, duke thënë se bota po i shikon protestat.

“Qeveria e Iranit duhet të lejojë që grupet e të drejtave të njeriut të monitorojnë dhe raportojnë fakte nga terreni në protestat e vazhdueshme nga populli iranian. Nuk mund të ketë një masakër tjetër të protestuesve paqësorë, as mbyllje të internetit. Bota po shikon”, ka shkruar Trump.

LEXO EDHE:  Trump 19-Clinton 3 vota elektorale

Të gjithë 176 personat në bordin e avionit të rrëzuar, përfshirë 57 kanadezë, humbën jetën në aksidentin që ndodhi menjëherë pas ngritjes nga Teherani të mërkurën.

Nga pasagjerët, 138 po fluturonin nga Teherani për në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, prej ku do të vazhdonin për në Kanada përmes fluturimeve lidhëse.

Disa orë para rrëzimit, Irani gjuajti raketa balistike në drejtim të bazave në Irak ku janë të vendosura trupat amerikane dhe ato të koalicionit. Sulmi ishte në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Soleimani nga ana e SHBA-së.

Zyrtarët iranianë thanë se ushtria e saj ishte në gatishmëri të lartë pas zhvillimeve dhe kjo shkaktoi që sistemet e mbrojtjes iraniane ta regjistronin avionin si raketë armiqësore.

Avioni u ngrit dhe fluturoi afër në një “vend të ndjeshëm ushtarak” dhe u rrëzua për shkak të një “gabimi njerëzor”, ka deklaruar Irani.

“Gabimi njerëzor në një kohë krize të shkaktuar nga aventurizmi amerikan çoi në katastrofë”, ka shkruar ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif në Twitter./ AA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

“80 miliardë euro që Greqia të dilte nga BE”/ Ish ministri tregon ndërhyrjen që prishi planin e Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos ka zbuluar së fundmi një ofertë që Gjermania i ka bërë Greqisë për të dalë nga Bashkimi Europian.

Në një intervistë për televizionin ANT1, Kammenos tregoi se Gjermani kishte ofruar 80 miliardë lekë vetëm që Greqia të mos ishte më pjesë e BE.

“Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schaeuble”, tha ai.

Ish-ministri pretendon se u desh ndërhyrja e Amerikës dhe Francës që të shpërbëhej një plan i tillë, i lidhur nga ish-ministri i Financave Yanis Varoufakis dhe homologut i tij gjerman.

LEXO EDHE:  Trump merr vendimin dhe kërcënon Rusinë: Jemi gati për sulme

LEXO EDHE:  Trump 19-Clinton 3 vota elektorale

Kammeno deklaron se kjo çoi Greqinë drejt zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa Varoufakis e ka kundërshtuar dhe i ka quajtur të pavërteta këto pretendime. Ish-ministri i Financave e quajti Kammenon shpifës profesionist./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thirrja e ambasadorit Grenell për qeverinë Kurti/ Doni investime amerikane, hiqni taksën ndaj Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori amerikan, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, ritheksoi të martën kërkesën për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe. Në një postim në rrjetin social twitter, ambasadori Grenell tha se “është thelbësore që tarifat të hiqen, në mënyrë që investimet të funksionojnë”.

Ai i bëri këto komente në përgjigje të një postimi po në twitter të shefit ekzekutiv të programit për Kosovën të Korporatës “Sfidat e Mijëvjeçarit”, Petrit Selimi, lidhur me investimet e kësaj korporate në Kosovë.

Radiotelevizioni i Kosovës njoftoi se ambasadori Grenell ka komunikuar gjatë ditës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, si dhe kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani, të cilëve, sipas RTK-së “ua ka bërë të qartë se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë investime miliona dollarëshe në Kosovë, nëse hiqen tarifat. “Megjithëkëtë’, sipas njoftimit të RTK-së, “SHBA-ja do t’i anulojë të gjitha këto projekte deri sa Qeveria nuk i heq taksat dhe nuk heq dorë nga planet për vendosje të reciprocitetit”, citon televizioni publik një burim të tij.

Korespondenti i radios “Zëri i Amerikës” ju drejtuar zyrës së ambasdorit Grenell me kërkesen për të sqaruar njoftimin lidhur me pezullimin e investimeve.

Zëdhënësi i ambasadorit Grenell, Dick Custin në përgjigjen e tij u shpreh se “Ambasadori Grenell gjithmonë e ka bërë të qartë se tarifat dëmtojnë ekonominë e Kosovës dhe i dërgojnë një mesazh të keq sektorit privat se Kosova nuk është një vend për të bërë biznes. Ai ka dëgjuar nga shumë afaristë brenda Kosovës, përfshirë disa ndërmarrje amerikane, se tarifat po i dëmtojnë ata. Ambasadori Grenell u ka bërë të qartë udhëheqësve politikë në Kosovë dhe Serbi se investimet amerikane në Kosovë nuk do të kenë rezultatin e dëshiruar për të ndihmuar ekonominë nëse tarifat vazhdojnë të jenë në fuqi. Dhe zëvendësimi i tarifave me më shumë barriera duke i quajtur ato “si masa të reciprocitetit ” gjithashtu do të jetë kundërproduktive për krijimin e vendeve të punës për të rinjtë”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të të dërguarit të posaçëm amerikan, Richard Grenell.

LEXO EDHE:  Trump 19-Clinton 3 vota elektorale

LEXO EDHE:  Pse "impeachment-i" ndaj Trump, mund të sjellë dështimin e demokratëve në zgjedhje

Qeveria e re e Kosovës e ka kushtëzuar heqjen e tarifave me vendosjen e masave të reciprocitetit të plotë më Serbinë. Por, ende është e paqartë se si do të realizohet një synim i tillë i qeverisë së re…

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut miraton Protokollin për anëtarësim në NATO

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton Protokollin për anëtarësim të vendit në NATO.

Mësohet se ky protokoll ka marrë 114 vota pro dhe asnjë kundër. Menjëherë pas votimit, jashtë Kuvendit u ngrit me ceremoni flamuri i NATO-s.

Kjo shënon një fillim të ri për Maqedoninë e Veriut lidhur me anëtarësimin në NATO.

Pritet që protokolli të ratifikohet edhe nga Spanja, në mënyrë që MV-së t’i hapet rruga për anëtarësim në NATO./ CNA.al

LEXO TE PLOTE