Connect with Us

Skandali me lobimet në SHBA/ Basha përballet sot me Gjykatën

Politikë

Skandali me lobimet në SHBA/ Basha përballet sot me Gjykatën

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do të përballet sot në gjykatë, në lidhje me skandalin e lobimeve në SHBA.

Mësohet se sot në orën 14:00, zhvillohet seanca e parë paraprake për Bashën dhe dy zyrtarët e tjerë të PD-së, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, të cilët u morën të pandehur për akuzën e falsifikimit të formularëve.

Kujtojmë këtu se Lulzim Basha, u mor i pandehur në gjykatën e Tiranës për 675 mijë dollarë lobim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në prag të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017.

LEXO EDHE:  Basha bisedë telefonike me Brok/Mbyllja e negociatave, sukses i PD

Basha, Ristani dhe Dervishi akuzohen për “Falsifikim të dokumenteve dhe formularëve”, pasi nuk kanë bërë deklarimin e shumës në pasqyrat financiare të Partisë Demokratike pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Ndërsa hetimet për “Pastrim të produkteve të veprës penale” u pushuan./ CNA.al

Lobimet ruse/ Prokuroria: Lulzim Basha arrestohet për financime nga krimi rus

Ekskluzive-Skandali me lobimet ruse fundos Bashën?/ Konkluzionet dhe shkeljet ligjore

Skandali me lobimet ruse/ Basha thirret në prokurori

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Publikuar

-

Nga

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Zgjedhjet e 25 prillit 2021, duket se i dhanë një goditje të fortë demokracisë në vend. Për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, një qeveri mori tre mandate rrjesht.

Një qeveri me një mijë e një bëma dhe gjëma, por që arriti të marrë mandatin e tretë.

Dhe për herë të parë në 30 vite demokraci, Partia Demokratike po qëndron tre mandate rrjesht, në opozitë.

Por, përtej çdo akuze, apo qëndrimi të kreut të PD-së, Lulzim Basha se “25 prilli ishte një masakër zgjedhore”, e të tjera si këto, e vërteta duhet parë në sy. Fakti është se përgjegjësi për humbjen e Partisë Demokratike, është Lulzim Basha dhe se zgjedhja e tij në krye të kësaj partie, do të thotë fundosja e Opozitës. 

Le të rendisim faktet

Lulzim Basha mori drejtimin e Partisë Demokratike, pas dorëheqjes së Sali Berishës në vitin 2013, dhe ajo që ka ndodhur në këto tetë vite, tashmë është e qartë si drita e diellit. Në këto tetë vite, Lulzim Basha ka shënuar vetëm humbje të njëpasnjëshme, përballë kryeministrit Edi Rama.

Së pari, humbi zgjedhjet lokale të vitit 2015.

Më tej, humbi në mënyrë të turpshme zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të vitit 2017, ku pasi gënjeu dhe demokratët dhe i futi për gati tre muaj në çadër, bëri një marrëveshje me Ramën, hyri në zgjedhje, duke i shkaktuar PD-së një katastrofë elektorale. PD mori rreth 230 mijë vota më pak se katër vite më parë, pra ditën që doli në opozitë, por Basha mori 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit, të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë.

Shkojmë në vitin 2019, Basha dogji mandatet e deputetëve, braktisi parlamentin, duke i lënë kështu demokratët të papërfaqësuar, dhe i “dhuroi” Edi Ramës një mazhorancë kushtetuese, duke i lënë kështu dorë të lirë, pa një opozitë përballë.

Dhe për t’i vënë “kapakun” betejave të tij, Basha bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019, duke i dhuruar kështu në tavolinë Edi Ramës 61 bashkitë. Pra, edhe gjithë pushtetin vendor.

Pasi gënjeu demokratët për zgjedhje të parakohshme për gati dy vite, erdhën zgjedhjet e 2021.

Përtej faktit se pothuajse gjithë fushata u organizua si një “onw man show”, pa prezantuar një ekip apo një alternativë qeverisëse, Basha premtoi garanci për votën e qytetarëve.

Por, 25 2021 prilli i dha goditjen e radhës PD, duke e lënë për të tretin mandat radhazi në opozitë. Dhe në vend të pranonte humbjen e të merrte përgjegjësinë, deklaron se “beteja sapo ka filluar”, se 25 prilli ishte masakër zgjedhore. Kur në fakt në proceset ankimore, PD nuk ka sjellë asnjë provë që të vërtetojë pretendimet e Lulzim Bashës.

Kauzat e braktisura

Një tjetër fakt që tregon dështimet e Lulzim Bashës, janë edhe kauzat e braktisura.

Së pari, e ashtuquajtura “betejë” kundër oligarkëve. Kujtojmë këtu se në shkurt të vitit 2018, Basha detyroi dy zonja të dorëhiqen në Berat, që deputet i PD të hyjë Astrit Veliaj, i cili është një prej njerëzve më të pasur në vend. Një nga ata që Basha i quan “oligarkë”. Për të mos përmendur këtu edhe të gjithë “oligarkët”, që paguajnë tek kunati i Bashës. ( Lexo këtu)

LEXO EDHE:  Cili është mesazhi që i ka çuar Rama-Bashës?!

I njëjti rast është edhe me oligarkun Agron Papuli, të shumë akuzuar nga opozita në lidhje me tenderat e makinave për Policinë e Shtetit, miliona e miliona euro.

LEXO EDHE:  PD bën lëvizjen e radhës për Zgjedhoren/ Basha jep dy emra për dakordësimin e reformës

Opozita e denoncoi dhe më pas heshti. Pas pak kohësh Lulzim Basha filloi të “lulëzonte” jetën e tij të ardhshme në dy nga vilat e ndërtuara në rezidencën “Long Hill”, të Agron Papulit.

Shkojmë tek ligji për Arsimin e Lartë, për të cilin nuk foli asnjë fjalë Republika e re e Lulzim Bashës.

Lulzim Basha premtoi se do ta çonte ligjin në Gjykatën Kushtetuese, në atë kohë funksionale, por nuk e çoi kurrë. Ngeli “peng” i Henri Çilit dhe universiteteve private.

Po ashtu Basha tradhëtoi djemtë e Kukësit, në lidhje me kauzën për Rrugën e Kombit. Basha tha se trau do vendosej vetëm po të “kalonte mbi trupin e tij”, por në fakt trau u vendos, djemtë e Kukësit që protestuan u braktisën dhe ngelen dyerve të gjykatave dhe prokurorive, ndërsa kunati i Bashës mori zyrat tek “oligarkët” e koncesionit të Rrugës së Kombit.

Basha tradhëtoi edhe banorët e Unazës së re. Një tjetër kauzë e braktisur nga Lulzim Basha. Ashtu siç braktisi edhe kauzën për Teatrin Kombëtar.

Fadromat sërish kaluan “mbi trupin e Lulit”, dhe Teatri u shemb. Edhe pse Basha kishte premtuar se do qëndronte aty dhe nuk do e lejonte, në fakt fadromat e shemben, ndërsa Luli flinte.

Denoncimet për inceneratorët. Lulzim Basha flet, pohon, e pastaj vërtitet kur e përmend emrin dhe kur dalin fakte të reja dhe dosja duhet çuar drejtësisë, ai nuk e çon atë. Nuk çon një nga dosjet më të korruptive. Mesa duket “plehrat” e inceneratorëve kanë zënë jo vetëm gojën, por edhe rrethin e tij.

Po ashtu nëse vërtetë në 25 prill kishim një “masakër zgjedhore”, sikurse pretendon Basha, sërish është ai vetë përgjegjës, Ku shkuan garancitë që ai premtoi para zgjedhjeve, për votat e demokratëve?

Po ashtu Basha pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 tha se beteja sapo ka filluar, por pasi zhvilloi një porces zgjedhor, ku arriti të mbajë karrigen e kryetarit të PD, është “zhdukur”.

Daljen e fundit mediatike, Basha e ka në 14 qershor.

Tradhëtitë e Bashës nuk kanë të sosur, kanë filluar më 17 maj, kur shiti çadrën, rezistencën dhe shpirtin e demokratëve tek Edi Rama, kur braktisi parlamentin, kur tradhëtoi artistët, kur braktisi djemtë e Kukësit, dhe vijojnë të mos ndalen as sot.

Janë këto disa nga dështimet dhe tradhëtitë, apo kauzat e braktisura të cilat tregojnë qartë se zgjedhja e Lulzim Bashës në krye të PD-së, fundos Opozitën.

Për me tepër, braktisja e shumë aleatëve, apo edhe zërat e shtuar për dorëheqjen e tij pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021, janë po ashtu një tjetër fakt që tregojnë, se Lulzim Basha nuk i duhet PD-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Padia për zgjedhjet e 30 qershorit/ Kushtetuesja “rrëzon” kërkesën  e Qeverisë

Publikuar

-

Nga

Gjykata Kushtetuesja ka vendosur të rrëzojë kërkesën për pezullim të gjykimit deri në pritje të përfundimit të gjykimit të çështjes në gjykatën e Tiranës që lidhet me statusin e Voltana Ademit si kryetare e Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë.

Sipas gazetares Klodiana Lala,  Kushtetuesja ka rrëzuar edhe kërkesën për pushim të çështjes që lidhet me legjitimimin e kërkuesit, pasi do ta japë vendimin bashkë me vendimin përfundimtar.

Sipas BW, përfaqësuesja e qeverisë Edlira Kokona i ka kërkuar Gjykatës Kushtetuese të mos e pranojë shqyrtimin e padisë për rrëzimin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019, me pretendimin se është bërë jashtë afatit.

Kokona kërkoi pushimin e gjykimit të çështjes derisa të merret një vendimpër organet drejtuese të shoqatës, ku Pjerin Ndreu i mori vendin Voltana Ademit.

Nuk na është vënë në dispozicion statuti i shoqatës së bashkive. Kërkojmë kopjen e prokurës për zonjën Ademi si përfaqësuese e shoqatës. Këshilli i Ministrave kërkon pezullimin e çështjes, derisa gjykata e Tiranës të shprehet për organet drejtuesve te shoqatës. Kërkojmë pushimin e gjykimit për shkak të juridiksionit të gjykatës kushtetuese. Për aq kohë sa është pranuar shoqata e bashkive, duhet të pranohet edhe shoqata e autonomisë vendore”, tha Kokona.

LEXO EDHE:  Thirrja urgjente e Nishanit për Ramën e Bashën/Opozita shqiptare jep vendimin

LEXO EDHE:  Ballkani Perëndimor është “oborri” i Evropës, ndaj s’duhet vonuar zgjerimi i BE

Këshilltari i presidentit Ilir Meta, Bledar Dervishi tha se pretendimi i shoqatës së Bashkive, është prej 2019.

Ndërsa, Jordan Daci përfaqësuesi i shoqatës së bashkive (Voltana Ademi) deklaron se  Qeveria nuk duhet të marrë pjesë si subjekt i interesuar, pasi janë në konflikt interesi.

I kërkojmë Gjykatës Kushtetuese që mos ta pranojë pasi është jashtë afateve. Këshilli i Minstrave nuk mund të jetë palë e interesuar, pasi pushteti lokal është i pavarur. Edhe avokatura e shtetit, nuk mund të jetë palë në këtë proces, pasi i shërben gjithë shtetit dhe nuk mund të përfshihet”, ka thënë Daci./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë jemi përgjegjës për zgjedhjet që bëjmë”/ Kadilli përkrah lëvizjet e Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish kandidati për kryetar të PD, Fatbardh Kadilli ka pranuar rezultatin në zgjedhjet e PD. Ndër të tjera ai shprehet se të gjtihë janë përgjegjës për zgjedhjet që bëjnë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kadilli i ka dalë në krah kreut të PD, Lulzim Basha duke shprehur se zgjedhjet e Këshillit të ri Kombëtar i japin fund anomalisë së krijuar në 2014 dhe 2018.

“Ta bejme PD nje parti ku individi politik gjeneron ide dhe mendim alternativ, ku askujt nuk i pengohet karriera dhe iniciativa.

LEXO EDHE:  PD bën lëvizjen e radhës për Zgjedhoren/ Basha jep dy emra për dakordësimin e reformës
LEXO EDHE:  “Mësuesit të pakënaqur me rrogën”/ Basha: Më zgjidhni kryeministër që të punoj për ju!

Zgjedhjet ne PD legjitimuan para se gjithash alternativa politike dhe profile politike.

Demokratet zgjodhen. Te gjithe jemi pergjegjes per zgjedhjet qe bejme.

Zgjedhja e Keshilli te ri Kombetar i jep fund anomalise te krijuar ne 2014 dhe 2018 dhe i sjell forumet drejtuese ne kalendarin e mandatit politik dhe te pergjegjesise politike”, shkruan Fatbardh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE