Connect with Us

Duma nuk i kursehet Ramës/ “Xhongler që bën batuta”

Politikë

Duma nuk i kursehet Ramës/ “Xhongler që bën batuta”

Publikuar

-

Ish deputetja e PD-së, Grida Duma, e ftuar në Syri Tv, teksa ka folur për situatën politike, tha se opozita i ka të gjithë ingridientët e saj për ta çuar vendin në një situatë parazgjedhore.

Ndërsa hodhi akuza dhe ndaj kryeministrit Rama, teksa e quajti këtë të fundit një klloun dhe palaço që bën batuta, që shkon për tërmetin te njerëzit dhe nuk ka etikë në të folur.

‘Të bësh sot opozitë është mision i vështirë. Është shumë e vështirë. Nuk e  meritojnë shqiptarët 30 vite tranzicion, që të qëndrojnë në kushte të tilla. Padyshim që Shqipëria e vitit 2020 është më e  mirë se Shqipëria e vitit ’90. Por njerëzit nuk bëjnë krahasim me të shkuarën e tyre.

Por me atë që duan të marrin sot. Dhe ne vazxhdojnë eksportimin e krahun e punës, trurit e me radhë.

Vendimmarrja e opozitës është një nga situata më të vështira për tu përballur. Kemi një Shqipëri që ka humbur idealizimin e vet. Kjo mungesë realizimi me çfarë shoqërohet. Me dyshimin që kushdo që është në politikë është i korruptuar. Ne sot si opozitë kemi nevojë të krijojmë formula që e transformojnë opozitën.

Unë mendoj që për të pasur një situata parazgjedhore presioni i parë është nga ndërkombëtarët, është moshapja e negociatave. Presioni i parë nga 9 pikat e Bundestagut është ndëshkim si rrallëherë.

LEXO EDHE:  “Ligji anti-shpifje”/ Duka: Kokëfortësi gomareske, për të ekzekutuar median e lirë

Raporti i ODHIR-it mbështeti kauzën e opozitës. Pra presioni nga pikëpamja ndërkombëtare është një arritje. Nga ana tjetër arsyet janë të gjithanshme. Por nuk kemi fare të bëjmë me një cipë të pushtetit.

Kemi të bëjmë me një klloun, me një palaço, me një xhongler që bën batuta, që shkon për tërmetin te njerëzit dhe nuk ka etikë në të folur. Sigurisht që do shtysë që të shkosh në një situatë parazgjedhore. Aksioni politik nuk duhet të mungojë. Opozita e ka ingridentin e vete dhe duhet ta shtyjë me tej.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paketa e censurës/ Opozita takim me delegacionin e Venecias: Rama do të mbajë nën Kontroll AMA-n

Publikuar

-

Nga

Një delegacion i opozitës ka mbajtur sot një takim me disa përfaqësues të Komisionit të Venecias, ku diskutuan  për çështjen e paketës së censurës.

Mësohet se opozita u përfaqësua nga Albana Vokshi, Genc Pollo dhe Edmond Haxhinasto dhe takimi u mbajt tek zyrat e Këshillit të Europës. Pas takimit, ish-deputetja Vokshi kërkoi anullimin e këtij ligji dhe ngriti akuza ndaj kryeministrit Edi Rama.

Sipas saj, Rama e miratoi këtë ligj, të cilin e quan antikushtetuese dhe antieuropian, sepse do që të ketë AMA-n nën kontroll.

“Sapo përfunduam një takim shumë frytdhënës me Komisionin e Venecias të cilët janë në Shqipëri për të ashtuquajturën paketë anti-shpifje. E them frytdhënës se komisioni do të dalë me një qëndrim. Ne shfaqëm qëndrimin tonë kundër paketës ant-shpifje. Të dyja ligjet janë të hartuara në mënyrë jo-transparente. Kjo është mënyra e Edi Ramës dhe qeverisë për të kontrolluar mediat. Atë që nuk mund ta blejë dhe kontrollojë, përpiqet t’i blejë përmes këtyre dy ligjeve. Këto ligje nuk duhet të përmirësohen, duhet të anulohen. Çdo gjë që përmend qeveria është pjesë e legjislacionit aktual ndaj nuk ka nevojë për ligje të tjera. Tashmë Rama po e bën në të gjitha mënyrat qoftë me emërimin e personave besnik të tij në AMA, edhe nëpërmjet emërimit të fjalimshkruesve apo personave që janë në varësi direkte të Edi Ramës. Edi Rama do që të ketë AMA-n nën varësi. Qëndrimi i PD dhe i opozitës është që ligjet antishpifje duhet të grisen, sepse janë antikushtetuese dhe antieuropiane. Kjo është arsyeja pse këto dy ligje duhet të anulohen në mënyrë urgjente. Ne i bëjmë thirrje kryeministrit dhe qeverisë që të zbatojë opinionin e Komisionit të Venecias”, tha Vokshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“I miri, i keqi dhe toka e askundit”/ Goxhaj paralajmëron shqiptarët e Kosovës

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka reaguar pas takimit të kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit.

Goxhaj thotë se nëse Albin Kurti nuk do përfaqësonte interesin më të mirë të Kosovës dhe shqiptarëve në takim me Ramën, do kishte reagime në Kosovë, brenda VV, Parlamentit dhe përballë opinionit publik në 2 anët e kufirit.

Sipas tij, askush nuk duhet të habitet nëse Kurti do të kërcënohej edhe me shkarkim nga ata që e votuan në Parlament apo më gjerë.

I mirë apo i keq brenda vetes, lideri do luajë të lirin dhe kjo tregon se edhe kur lideri është burrë i lirë a i leq (çështje fati). Nëse funksionojnë institucionet, lideri edhe kur do me bërë keq, është i detyruar të bëj mirë, ndërsa kur do me bërë mirë, bën shumë më mirë! Në rast të kundërt, pra kur s’ka institucione, lideri shfaq më të leqen e tij deri në shëmti absolute”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Avokati delaron se fuqia e institucioneve pengon të keqin, apo të keqen brenda liderit dhe favorizon të mirin, apo të mirën.

LEXO EDHE:  Teatri, kullat, barbaria dhe nënshtrimi pa kushte ndaj Edi Ramës!

LEXO EDHE:  “Escobari” shoqëroi Edi Ramën në Rodos/ U takua me baronët e drogës

“Kjo për të kuptuar se pse në Shqipëri ka ra tërmeti i Rilindjes së Sorosit prej 12 ballësh dhe ka rrafshuar çdo lloj institucioni duke e bërë të keqen të pamatë, të pafund dhe tokën tonë të askundit, të sunduar nga këlyshët psikopatikë zombie të Rilindjes, ku shqiptarët po ja mbathin në të katër anët për të shpëtuar nga kafshimi i të Keqjes që na ka kaptuar”, deklaron më tej Goxhaj.

Avokati paralajmëron shqiptarët e Kosovës se nëse s’do tregohen vigjilentë për të krijuar institucione të forta larg kontrollit të Kryeministrit, do pësojnë fatin tonë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artan Hoxha nxjerr fotot e mushkave të ngarkuara me thasë/ Ironizon OFL-në: Gjeje kush grup kriminal i ka

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar disa foto të dy mushkave të ngarkuara me thasë, ndërsa ironizon Operacionin Forca e Ligjit.

Hoxha thotë se OFL s’ka lënë rrugë kombëtare dhe rurale pa ngritur postbllok për të sekuestruar mjetet e blinduara të krimit, ndërsa “çunat” nxjerrin nga hauri mushkat dhe i fusin në veprim.

Gazetari kërkon të dijë se si do ta gjejë tani OFL-ja se kujt grupi kriminal i përkasin këto mushka, të cilat nuk deklarohen në formularët e Anti-KÇK-së.

“Po tani si i bëhet?! Pse budalla ishte Enveri që i matrikullonte dhe mushkat edhe gomerët?!!!!

LEXO EDHE:  Teatri, kullat, barbaria dhe nënshtrimi pa kushte ndaj Edi Ramës!

LEXO EDHE:  Rama shpërthen nga Kukësi/Ata që mbyllen në çadër s’i duhen as dreqit

Pas ’90-ës askush nuk është kujtuar t’i matrikullojë kafshët e punës, hajde e zbuloje tani cilit grup kriminal i përket mushka dhe si do ta deklarojë në formularin e Anti-KCK….

Hajde e përballoje pazarin e mushkave, do shkojë një mushkë Leskoviku më shumë se një Mercedes G blindato….”, shkruan ai në rjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE