Connect with Us

Blloku i zi dhe floriri i Krrabës/ Luksit të  Metës po i vjen fundi?

Politikë

Blloku i zi dhe floriri i Krrabës/ Luksit të  Metës po i vjen fundi?

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, është politikani më i lakuar, i cili dyshohet se ka lidhje me afera të forta korruptive.

Me ngritjen e SPAK, opinioni publik pret që ai të hetohet si për rastine 7 përqindëshit apo bllokut të zi dhe për pasurinë e dyshimtë.

Deri më tani nga SPAK, nuk ka ndonjë sinjal, nga ana tjetër Presidenti Meta po përpiqet të mos shfaqet në panik.

Së fundmi në një intervistë televizive ai theksin e vuri tek procedurat e Kuvendit, për shkarkimin e tij në lidhje më anulimin e 30 qershorit si datën e zgjedhjeve vendore.

Një tjetër çështje ku Meta u përqëndruar ishte përplasja me Ardian Dvoranin.

Por, në asnjë moment Meta nuk e ndjeu përgjegjësinë që të ballafaqohet me dyshimet dhe akuzat që e kanë shoqëruar në vite.

Dyshimet për vjedhjen e florit të Krrabës, çështja e “bllokut i zi”, apo edhe pasuria e dyshimtë që ai ia atribon bashkëshortes si trashëgimi, janë disa nga rastet që në një vend normal demokratik, Meta duhej të ishte vënë para llogaridhënies.

Por, duke ditur se sistemi i drejtësisë në vendin tonë, ka çaluar dhe në mjaft raste është blerë dhe është shitur, ndërkohë Meta ka shijuar pushtetin dhe luksin që i ka dhënë ai në këto rreth 30 vite.

Në këto rrethana Meta ka treguar se më shumë luftë po bën që moë të bjerë në kthetrat e SPAK, se sa të shkarkohet nga Kuvendi.

Duket se Presidentin, nuk e tremb shkarkimi, por një hetim i mirëfilltë nga SPAK-u. Një reagim nga ana e SPAK –ut, do të thotë një fund për Metën dhe luksin e tij.

Mbarë opinioni publik, me 11 janar 2011, dëgjoi dhe pa me zë dhe figurë se si Meta, u bë i dyshuar për pazare korruptive.

Emisioni investigativ “Fiks Fare” publikoi videon ku Ilir Meta, zv kryeministri, i atëhershëm ndodhet në zyrën e ministrit të atëhershëm të Ekonomisë dhe i kërkonte favore për një tender hidrocentrali dhe disa afera të tjera korruptive.

LEXO EDHE:  Sondazhi në CityNews/Ilir Meta, Presidenti i korruptuar

Ndër të tjera bisedë përmendeshin përqindje apo shifra për 700 mijë euro që sipas zotit Prifti i ishin ofruar në këmbim të nje licence hidrocentrali. Videoja ishte regjistruar nga vetë Dritan Prifti, sot i ndjerë, më 1 mars 2010.

Për këtë rast Meta ia hodhi pa u laguar dhe me një sërë dyshimet se bleu ekspertë dhe gjyqtarë.

Meta ndryshe nga aktorë të politikës por edhe nga qytetarë njihet me pseudonimin “Ilir Floriri”, duke iu referuar kështu humbjes së floririt të Krrabës  shumë vite më parë.

Për herë të parë, gishtin ndaj Metës për vjedhjen e florit e drejtori ish kryeministri Sali Berisha.

Në vitin 2000 ai akuzonte kryeministrin e atëhershëm Ilir Meta si shkaktarin e kësaj vjedhje shtetërore.

“Nëqoftëse dikush mendon tu vjedhi shqiptarëve floririn dhe të laj duart si ponc pilati, gabon shumë rëndë, ka bërë llogaritë shumë të gabuara. Kërkoj me insistim dorëheqjen e Ilir Metës”, pat deklaruar Sali Berisha.

Me 7 prill 2000,  u konstatua se nga 24 arkat speciale metalike në të cilat ishte vendosur ari në gjendje monedhe lira turke, napolona francez dhe dollarë amerikanë, 11 arka ishin krejtësisht të zbrazura.

Ndërsa nga 97 arkat e mbushura secila me nga 20 kilogram argjend, ishin hapur vetëm 2 arka, por nuk ishte grabitur asnje gram argjend.

Meta në vijimësi i ka mohuar akuzat ndaj tij, por hetim të mirëfilltë nuk ka pasur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta thumbon Ramën dhe Veliajn/ Feston 100 vjetorin e Tiranës te Teatri Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur ambientet e Teatrit tonë Kombëtar për të festuar 100 vjetorin e shpalljes së Tiranës si kryeqytet të Shqipërisë.

Meta ka thumbuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliajn për prishjen e Teatrit Kombëtar, teksa e cilëson këtë institucion si pasuri kulturore të pazëvendësueshme të jetës shpirtërore të kryeqytetit dhe mbarë kombit.

Kreu i Shtetit vlerësoi kryetarin e parë të Bashkisë, Ismail Ndroqin, rilindasin e shquar Said Sermedin Toptani, humanisten e njohur Hatixhe Skënderi, këngëtaren simbol të këngës tiranase Hafsa Zyberi, atdhetarin dhe mësuesin e shquar Ethem Tabaku, si dhe studiuesin e historianin e njohur, Gazmend Bakiu.

LEXO EDHE:  Audio-përgjimi ndaj Agron Xhafajt/ Berisha tregon kush është Ermali

LEXO EDHE:  Rama-Metës/ Cakaj 1000 herë më i ditur se ti  

Presidenti deklaron se Tirana është modeli që udhëheq shqiptarët drejt demokracisë, shoqërive perëndimore dhe aleancës euroatlantike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria e papërgatitur për kryesimin e OSBE”/ Arta Dade: Pse Rama u zhgënjye me Gent Cakajn

Publikuar

-

Nga

Ish ministrja socialiste, Arta Dade, deklaroi sot se kryeministri Edi Rama nuk ka aspak eksperiencë në fushën e diplomacisë, teksa po fliste për kryesimin e OSBE-së.

Dade tha se Shqipëria arriti të marrë OSBE sepse, sipas saj, nuk pati shumë vende që kishin vendosur kandidaturën për të marrë Presidencën e OSBE.

Socialistja theksoi se Rama është i zhgënjyer nga Cakaj, ndërsa komentoi edhe postin që i është dhënë ish ministrit të Jashtëm Ditmir Bushatit.

“Unë mendoj se qeveria ka shkuar e papërgatitur. Unë nuk besoj se ne do zgjidhim konfliktet e mëdha, por uroj që gjatë presidencës sonë të mos thellohen konfliktet. Sa i përket Ditmir Bushatit, si i Dërguari Special në OSBE, nuk e kam kuptuar rolin që do ketë ai, sepse i Dërguari Special dërgohet zakonisht për një çështje të caktuar.

LEXO EDHE:  Rama-Metës/ Cakaj 1000 herë më i ditur se ti  

LEXO EDHE:  “Thellohet skandali’/ Saimir Tahiri në ndjekje të Edi Ramës

Këto kohë Rama duket i zhgënjyer nga Gent Cakaj, sepse po e sheh edhe vetë se i vendosi në shpatulla një barrë që ai nuk e mban dot. Deri më tani Rama po i shfrytëzon takimet si në emër të OSBE për të bërë PR (Public Relations). Është skandal që shkon duke prezantuar në kancelaritë e huaja “anti-KÇK”. U shpjegon partnerëve tanë KÇK (kap ca të kapësh) si gjetje të madhe. Kush e ka penguar Ramën të luftojë krimin e organizuar gjatë këtyre viteve edhe pa këto emra të pakuptimtë?!”, u shpreh ajo në studion e TV “Abc News”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

100 vjet kryeqytet/ Basha përulet para tiranasve të vjetër

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar për 100 vjetorin e Tiranës si kryeqytet i Shqipërisë.

Basha deklaron se mirënjohja e parë me përulësi i takon komunitetit autokton të Tiranës që me shpirtgjerësi të pashembullt dhe me qytetari legjendare, mundësoi që ky qytet të rritet, të zhvillohet dhe të kthehet në vatër të të gjithë shqiptarëve, të rinisë dhe shpresave të gjithë kombit.

“Tirana mbajti mbi supet e saj pesha të rënda në kohë të vështira. Familjet e mëdha të Tiranës hapën dyert dhe zemrat për shumë prej shqiptarëve të dëbuar nga trojet stërgyshërore, dhe për këdo që kërkoi dhe gjeti shanset për një jetë më të mirë pas rrëzimit të regjimit komunist.

Qendra ekonomike, kulturore dhe shoqërore e Shqipërisë, mbetet sot zemreku i kombit ku ngërthehet shpresa dhe besimi i shqiptarëve për një të nesërme më të mirë”, shprehet lideri i demokratëve.

LEXO EDHE:  Prokurorët në panik/ Bojkotojnë Strukturën e Posaçme Antikorrupsion

LEXO EDHE:  Adriatik Llalla, deputeti i LSI-së?!

Basha kërkon bekimin e zotit për Tiranën, Shqipërinë dhe shqiptarët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE