Connect with Us

Skandal-Veliaj hedh fëmijët në rrugë/ Zbardhen gënjeshtrat e kryebashkiakut

Politikë

Skandal-Veliaj hedh fëmijët në rrugë/ Zbardhen gënjeshtrat e kryebashkiakut

Publikuar

-

“Kemi tre ditë që kemi hapur çerdhet dhe kopshtet e Tiranës, çdo gjë ka vajtur fjollë. Drejtoreshat e çerdheve dhe kopshteve e kanë menaxhuar edhe situatën psikologjike, por edhe procesin e rifillimit në kopshte dhe çerdhe me shumë qetësi dhe pa panik”.

Kështu ka deklaruar kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, me 6 Dhjetor 2019, në Këshillin Bashkiak.

Në fakt aq fjollë ka shkuar çdo gjë, saqë me dhjetra fëmijë të kopshtit 41 në Tiranë, janë lënë në mes të katër rrugëve.

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, prindërve u është thënë, se do të bëhet ekspertiza e godinës, por kur ka kaluar rreth një muaj e gjysmë, askush nuk e ka vënë “ujin në zjarr”.

Stafi vazhdon të qëndrojë në objekt, ndërsa prindërit janë në udhëkryq, se nuk dinë ku t’i dërgojnë fëmijët.

Po si ka mundësi që një godinë që paraqet rrezik shembjeje nuk rrethohet me shirit, stafi lihet të qëndrojë brenda dhe për më tepër nuk ka një akt konstatimi?

Veliaj që duhet t’u japë përgjigje këtyre pyetjeve hesht dhe fshihet?

Nga investigimi i emisionit “Stop”, dolën në dritë fakte, që hedhin poshtë alarmin se godina e kopshtit 41 është e pabanueshme.

Kryebashkiaku i cili pretendon se të ardhmen e tij e ndërtoi duke shitur fiq, ka hedhur në rrugë dhjetra fëmijë, duke shkelmuar kështu të ardhmen e tyre.

Drejtoresha e kopshtit nr. 41 thotë, deklaroi mbrëmë,  se nuk ka asnjë vendim nga Qendra ekonomike e zhvillimit dhe edukimit të fëmijëve për hapjen e kopshtit.

LEXO EDHE:  Video ekskluzive/ Veliaj lë banorët e Tiranës pa gjumë dhe u rrezikon jetën

Por, ajo nuk dha ndonjë version se çfarë do të ndodhë me fëmijët dhe pse ajo vetë si drejtuese institucioni, nuk e ka ngritur zërin në Bashki.

Ndoshta ngritja e zërit mund t’i kushtojë vendin e punës, por fytyrën e vërtetë të Veliaj, ajo nuk mund të fshehë as me heshtjen e saj dhe me asnjë lloj justifikimi.

“Njeriut të fiqve”, që drejton Bashkinë e Tiranës, dyshohet se para pazareve për leje korruptive ndërtimi, nuk i intereson asgjë tjetër.

Dhjetra fëmijë janë hedhur në rrugë, dhe po sorollaten në punët e prindërve, ndërkohë Veliaj kalon nga skandali në skandal.

As nuk zverdhet dhe as nuk skuqet kur gënjen publikisht se janë hapur të gjitha kopshtet dhe fëmijët janë stabilizuar.

Kjo situatë, kur godina është funksionale vetëm për stafin e kopshtit të bën të dyshosh se interesa dhe pazare të mëdha janë në lojë.

Por, jeta e dhjetra fëmijëve nuk është lojë, ata nuk mund të bëhen të pasur duke shitur fiq, dhe prindërit e tyre duhet t’i lënë në kopsht që të punojnë./CNA.al

Erion Veliaj përfshihet sërish në skandal/ Pazare dhe afera korruptive në Bashkinë e Tiranës?

Veliaj lë në harresë qindra fëmijë/ “Stop” zbarkon në kopshtin e mbyllur pas tërmetit

Kauzat e rreme që duhet ta çojnë në SPAK/ Përgjigjet që çdo qytetar kërkon nga Erion Veliaj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Paloka ngriti akuzat se kryeministri Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri te Federata ka ndërhyrë kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Demokrati nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Statusi i Ministrit Veliaj dhe reagimet e fansave

LEXO EDHE:  Statusi i Ministrit Veliaj dhe reagimet e fansave

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Edhe sot, secili festoi në odën e vet”/ Patozi: Tirona ka parë edhe më keq…

Publikuar

-

Nga

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi i është bashkuar reagimeve me rastin e 100-vjetorit të themelimit të Tiranës si kryeqytet.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Patozi shkruan se edhe këtë festë, “udhëheqësit e mëdhenj” e festuan ndaras.

I vetmi ngushëllim, sipas Patozit, është fakti që Tirana është mësuar me mbajt edhe më shumë se kaq gjatë këtij shekulli tmerrësisht të gjatë.

TIRONA KA PARË EDHE MË KEQ…
Këta udhëheqësit e mëdhenj të popullit dhe të partisë edhe festën e 100 vjetorit të Tiranës kryeqytet e paskan trajtuar si vizitën e Albin Kurtit. Secili duke e futur ne odën e vet. Edhe hajde prit seriozitet shteti pastaj prej tyre!
I vetmi ngushëllim është fakti që Tirona është mësuar me mbajt edhe më shumë se kaq gjatë këtij shekulli tmerrësisht të gjatë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE