Connect with Us

Erion Veliaj përfshihet sërish në skandal/ Pazare dhe afera korruptive në Bashkinë e Tiranës?

Politikë

Erion Veliaj përfshihet sërish në skandal/ Pazare dhe afera korruptive në Bashkinë e Tiranës?

Publikuar

-

Gjatë fushatës elektorale për pushtetin vendor në vitin 2015, Erion Velaj, i qenë në rolin e kandidatit garues të PS-së për kryetar bashkie i Tiranës zotohej dhe premtonte bujshëm se nëse do ti besohej administrimi i Bashkisë do të anulonte të gjitha lejet e ndërtimit të dhena nga paardhësi i tij i PD-së Lulzim Basha, kurse ato që do ti jepte do të ishin sa më larg qendrës së kryeqytetit. Gjë që rezultoi të ketë qenë një mashtrim elektoral pasi realiteti tregon krejtësisht të kundërtën.

Veliaj, rezulton të jetë drejtuesi që ka dhenë më shumë leje ndërtimi gjatë viteve të qënies së tij në krye të Bashkisë më të madhe të vendit. Plot 313 leje brenda vetëm dy viteve, 2016-2018, konfirmon INSTAT, duke e shoqëruar statistikën me tabelën e mëposhtëme.

Sot në Tiranë, qoftë edhe në qendër të kryeqytetit, kanë “mbirë” kulla e pallate të larta.

Një tjetër rast për të cilin pati edhe shumë reagime në media është edhe projekti tek “Shtatë Xhuxhat” tek Rruga e Elbasanit.

Veliaj premtoi se do të shndërrohej në park lojërash, por siç duket dardha e ka bishtin prapa. Këndi i lojërave zë një hapësirë të vogël, ndërsa ngjitur me të po “mbin” një pallat.

Pothuaj e gjithë hapësira e ish-këndit të lojërave është mbuluar me beton dhe në të ka shumë pak lojëra për fëmijët. Ato janë vendosur mbi tapete bari sintetik, të cilat megjithëse në dukje mbulojnë betonin, nuk mbron dot fëmijët gjatë lojës.

Këndi i vogël i lojërave, i shumë propaganduar nga kryebashkiaku Veliaj, do të jetë thjesht hapësira para kësaj kulle, ndërsa parkimi nëntokësor, i propaganduar po prej tij, do jetë thjesht parkimi privat nëntokësor i kullës.

Një tjetër rast i denoncuar jo pak herë në media është edhe ai i Teatrit Kombëtar. Veliaj deklaronte në media se një tërmet i vogël do ta rrëzonte, ama dy tërmet goditën vendin tonë, një në 21 shtator e një në 26 nëntor, që për fat të keq lanë pas bilanc tragjik, por Teatri nuk pati asnjë dëmtim.

Veliaj kërkon ta shembë Teatrin, për t’i dhuruar truallin një firme private dhe sërish interesi janë kullat që do të “mbijnë” edhe aty.

Por, së fundi një tjetër skandal është denoncuar në media.

CNA.al prej ditësh ka denoncuar rastin e kopështit nr.41 në Tiranë, i cili nuk hapet që nga 26 nëntori.

Ndërkohë, rasti në fjalë u denoncua mbrëmjen e djeshme edhe në emisionin investigatin “Stop” në Tv Klan.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e ambasadorit amerikan/ Erion Veliaj është qen sulmi i Edi Ramës

Prindërit thonë se nuk kanë marrë asnjë njoftim, se çfarë do të bëhet me fëmijët e tyre.

Ndërkohë, Eliona Kryemadhi, drejtoresha e kopështit, në një prononcim për “Stop” tha se ndërtesa nuk ka pasur dëmtime të mëdha, por vetëm disa plasaritje.

“Ne iu kemi bërë lajmërimin prindërve, që kopshti është në proces. Domethënë, në momentin, që u vendos, që gjithë kopshtet e Tiranës do hapeshin, për kopshtin 41, u vendos që do vazhdojë procesi i konstatimeve dhe i monitorimeve.”-tha Kryemadhi.

Po ashtu ajo tha se nëse kopështi do ishte i shkatërruar nuk do rrinin aty edukatoret dhe ajo vetë. Pra, që do të thotë se kopështi nuk ka rrezik, ose Bashkia e Tiranës nuk e vë ujin në zjarr për sigurinë e atyre punonjësve.

“Në qoftë se kopshti do ishte i shkatërruar, normalisht ne nuk do rrinim i gjithë stafi në kopsht dhe do kishte vulën e kuqe dhe shiritin. Përderisa ekspertët nuk e shohin të arsyeshme të vënë vulën dhe shiritin, do të thotë, që janë akoma duke bërë procesin përfundimtar të vlerësimit dhe do bëhen riparime. Këtë gjë ne jua kemi komunikuar prindërve.”-tha drejtoresha.

E pyetur nëse ka pasur dëmtime nëpër mure, ajo tha se “Jo, nuk ka dëmtime, ka plasaritje.”

Po ashtu ajo tha se urdhëri për të mos lejuar frekuentimin nga ana e fëmijëve u është dhënë nga “Qendra ekonomike për zhvillimin dhe edukimin e fëmijëve dhe Bashkia Tiranë.”.

Pra, sipas asaj çfarë i pa mbrëmë në emisionin “Stop” me zë dhe figurë, kopështi qëndron i mbyllur prej dy muajsh sepse ka pasur disa plasaritje dhe Bashkisë së Tiranës iu dashka një kohë e gjatë për të bërë çertifikimin e kësaj godine.

Pas tërmetit të 26 nëntorit, shumë apartamente, godina shtetërore, dhe shkolla janë çertifikuar, si të sigurta apo jo, për kopështi 41 ende nuk ka asnjë përgjigje, gjë që të çon në dyshime të forta se pas saj fshihen afera të tjera korruptive dhe nuk dihet se çfarë mund të “mbjellë” Erion Veliaj në vend të këtij kopështi.

Ndërkohë, për qindra fëmijë që frekuentonin këtë kopësht askush duket se nuk po e vë ujin në zjarr./ CNA.al

Dështimi i Veliajt në kohë emergjence/ Lë në harresë kopshtet e Tiranës

Veliaj lë në harresë qindra fëmijë/ “Stop” zbarkon në kopshtin e mbyllur pas tërmetit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fatjonat” e Kuvendit që besojnë te ringjallja

Publikuar

-

Nga

"Fatjonat" e Kuvendit qe besojne te ringjallja

Lajmi sot është rihyrja e PD dhe LSI në Kuvend.

Të dalë nga dera kryesore e Selisë së Kuvendit, grupet parlamentare të PD dhe LSI sot deklaruan që po rikthehen nga dritarja.

Listat e Monës dhe Luli Bashës që u bënë objekt dhe target sulmesh nga ata që i pollën, sot u ndreqën.

Sot PD dhe LSI, dmth Luli Basha dhe Mona u rimishëruan te “Fatjonat”.

Tek ata që mirë ose keq arritën të bindin gjithë shqiptarët për nevojën e hapjes së listave.

Dhe që tamam atë ditë, deklarojnë vetë, me vullnet të lirë se hapja e listave është kundra integrimit.

Nuk kuptohet dot se pas cilit berihaj po turren kësaj radhe “Fatjonat” e Kuvendit, por ajo që duket qartë që kauzat e përfaqësuara nga Murrizi, Hajdari dhe të tjerë deputetë të opozitës në Kuvend, për “Fatjonat” ishin thjesht berihaji i radhës.

Sidoqoftë dihej që një ditë, të paktën 6 muaj para datës së zgjedhjeve, PD dhe LSI do duhet të akaparonin ndonje tip me status deputet.

LEXO EDHE:  Masat kundër koronavirusit/ Merret një tjetër vendim i papritur

LEXO EDHE:  Erion Veliaj dyfishon taksat/ I shpërdoron për udhëtime dhe orgjira

U duhej patjetër të paktën një deputet që të përfaqesonte siglën LSI dhe PD në Kuvend.

Ndryshe do duhet të bënin xhiron e Gjergji Bojaxhiut dhe të mblidhnin firmat e mbështetësve.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Kerkuan referendum për ndryshimin e sistemit, kur mundet që duke mbledhur firmat e mbeshtetësve të kishin bërë secili referendumin e vet përpara popullit.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Ndaj u duhen “Fatjonat”.

Mos kujtoni se u futën për ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

U duhen për të ringjallur veten.

Dhe si çdo sekt, për të mbajtur gjallë vetveten i duhen ca si “Fatjonat” që besojne te ringjallja për vete.

Procesi ka nisur!

“Fatjonat” sapo deklaruan që do të refuzojnë ushqimin.

Për të fituar ringjalljen.

Ua kane premtuar Luli Basha dhe Mona.

U qoftë e lehtë rruga! /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi i dha përgjigje kësaj pyetjeje.

“Unë bëj garë politike dhe gara politike nuk ka të bëjë as me Ilir Metën dhe as me Monikën.  Kjo është gara politike e LSI-së dhe Monikës, nëse ne arrijmë qëllimin tonë objektiv për të kthyer ata 600 mijë të rinj dhe të reja që kanë ikur në tre vjet. Ajo që është akoma më e rëndësishme dhe ne ja ku e kemi sonte këtu, për t’a kthyer Shqipërinë në shtëpinë e shqiptarëve. Sepse unë mendoj që shtëpia është vendi më i rëndësishëm që shqiptarët kanë, është vendi më i shenjtë që shqiptarët kanë. Shtëpia dhe familja janë kisha dhe xhamia e çdo shqiptari.

LEXO EDHE:  Masat kundër koronavirusit/ Merret një tjetër vendim i papritur

LEXO EDHE:  Erion Veliaj dyfishon taksat/ I shpërdoron për udhëtime dhe orgjira

Monika Kryemadhi gjithashtu iu përgjigj edhe pyetjes se cili është gabimi i saj. Të bësh Edi Ramën kryeministër. E kanë bërë votat e LSI-së në 2013. Dhe përveç kësaj të qënurit luajal në ekstrem ndaj Edi Ramës, është po përsëri… Nuk mund t’i qëndrosh luajal një njeriu që nuk është besnik”, tha ajo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Publikuar

-

Nga

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend  propozoi që gjatë verës, qeveria të vendosë që 2 ose 3 fundjava të lerë pushim administratën të premten dhe të hënën, përveç fundjavës.

Kjo sipas tij do të ndihmonte në rimëkëmbejen e ekonomisë. Këtë  ide të tij, duket se e mbështet dhe ish ministri Arban Malaj.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Malaj e quan këtë një propozim racional duke thënë se shtimi i ditëve pushim duhet të ndodhë jo vetëm për administratën por për të gjithë sektorët privatë dhe publik.

Kjo do të lehtësonte krizën ekonomike të krijuar si pasojë e pandemisë, duke nxitur turizmin vendas dhe do të rriste njëkohësisht dhe kohezionin social në familje, shkruan Malaj.

“Nje ide racionale qe duhet mbeshtetur. Paqartesite dhe pasigurite por rriten me progresion gjeometrik. Risku i rimbylljes dhe mos hapja e kufijve nga vendet e BE po bllokon turistet e huaj, do ta bejne krizen me te thelle, me te rende dhe me te gjate. Nje nga politikat kunderciklike eshte lehtesimi dhe nxitja e turizmit vendas.

Zgjatja e diteve nga turizmi vendas dhe rritja e numrit te turisteve vendas kerkon politika lehtesuese si propozimi i kolegut Beqja. Ndoshta mund te ishte me racionale te lejohej fillimi i punes diten e hene deri ne oren 11.00 dhe mbylljen e punes ditet e premte ne oren 14.00 Kjo edhe per faktin qe pjese e rritjes se turizmit duhet te jene te gjithe shqiptaret dhe jo vetem punonjesit e administrates publike. Per te ruajtur ekonomine nga krizat vende te ndryshme japin para ne dore tek cdo individi ne vendin e tyre qe te mund ti perdorin sa me pare per konsum sepse keshtu ndihmohet ringritja e ekonomise.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj dyfishon taksat/ I shpërdoron për udhëtime dhe orgjira

LEXO EDHE:  Erion Veliaj dyfishon taksat/ I shpërdoron për udhëtime dhe orgjira

Ne nuk e kemi te plote kete mundesi pasi kemi borxh te larte dhe stabilitet te kercenuar te financave publike. Idene e pare e shkurtimit te oreve ose diteve te punes e ka dhene Kemal Dervish ish shefi i UNDP dhe tashme studjues ne nje prej qendrave kerkimore shkencore me te mira ne bote. Ne pergjigje te rritjes se papunesise deri ne 25% dhe 50% per te rrinjte per shkak te krizes globale 2008. Kemal Dervish propozoj qe per te ulur papunesine mund te rriten ditet e pushimit, duke ju rritur mundesine punonjesve te qendrojne dhe investojne per mire rritjen e femijeve te tyre. Rekomandimi parashikonte qe edhe pse do te shkurtoheshin oret dhe/ose ditet e punes konsumi do te rritej sepse studmet tregojne se ne dite pushimi konsumatoret shpenzojne me shume se gjate diteve te punes. Perfitimi afatgjate do te ishte mire-dukimi i femijeve dhe rritja e kohezionit socal. Pandemite do behen me te shpeshta, vet-izolimet do te imponohen here pas here, por pandemia po na “ndihmon” te jemi novatore si te harmonzojme mbrojtjen nga pendemia dhe si te ngadalesojme renien e ekonomise dhe lehtesojme ringritjen e saj, Nje lutje publike per te gjithe, te respektojme strikt vendosjen e maskes ne ambientet e mbyllura dhe kur nuk respektohet distancimi social. Kjo na ndihmojne te largojme pandemine nga ne, familjet tona , nga fqinjet apo koleget tane. Kjo na ndihmon te shpetojme jete njerezish. te shpetojme dhjetra mije te papune dhe te pa afte. Keshtu shpetojme familjet nga borxhet e rritura per shkak te renies se te ardhura nga puna apo nga bizneset e tyre indiduale, familjare apo biznese te vogla, te mesme dhe te medha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE