Connect with Us

Akuzat për PD/ Shehu “i përvishet” Nexhmije Hoxhës: “Zonja e zezë” guxon të shpifë

Politikë

Akuzat për PD/ Shehu “i përvishet” Nexhmije Hoxhës: “Zonja e zezë” guxon të shpifë

Publikuar

-

deputeti i pd tritan shehu komunikim me gazetaret

Nexhmije Hoxha, gruaja e diktatorit Enver Hoxha, në librin e saj të fundit ka shkruar se synimi kryesor i PD në vitin 1991 ishte konfliktualiteti, por kjo nuk është pritur aspak mirë nga demokratët.

Ish-ministri Tritan Shehu e ka reaguar ashpër nga kjo deklaratë e Hoxhës dhe në këtë rast kërkon të zbatohet ligji i Ramës për shpifjet.

Ai e cilëson Nexhmijen si “zonja e zezë”, teksa thotë se ajo ka guxuar të shpifë, të njollosë dhe trillojë për lëvizjen demokratike, personazhet, studentët dhe masën e njerëzve, që u ngritën e luftuan për demokraci.

Demokrati ngre akuzat se kryeministri Edi Rama i gëzohet në heshtje fjalëve të gruas së diktatorit dhe çon në burg gazetarët, qoftë edhe për një metaforë.

“Ajo përdor terma si vandalë, rrëmbyes, bandat e paguara të PD, huliganë, me një urrejtje gjak kërkuese ndaj një lëvizje të tërë, që i solli vendit lirinë, ashtu si dikur me Nenin 55 nxiste e duartrokiste kur dënoheshin, vriteshin, tërhiqeshin zvarrë me urdhra të dalë nga shteëpia e saj, duke gjakosur vendin mbarë.
A mundet të më thuhet çdo ndodhte në Gjermani a Itali në qoftë se autorët e krimeve do të dilnin nga errësira e ferrit e do të guxonin të publikonin të tilla paçavure për antinazistët, antifashistët, do të glorifikonin Hitlerin, Musolinin, vëllezër siamenzë këta me atë tonin, edhe pa pasur aty një ligj “anti shpifje” si ky i Ramës këtu?!”, ngre pyetjet ish-ministri.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e akademikut/Vjen mesazhi prekës i mikut të tij deputet

Shehu thotë se mjafton kjo për të kupuar thelbin e mbrapshtë të miratimit nga Parlamenti, të cilin e quan antikushtetues, të paketës së censurës.

Sipas tij, qëllimi i vetëm i kësaj paketë është t’i mbyllë gojën një populli të tërë, duke i dhënë zë “xhelatëve” të djeshëm ose dishepujve të tyre të sotëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Udhëtim drejt Lushnjes dhe dy ndalesa në Tiranë/ Klodiana Lala zbulon itinerarin e Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala tregon skemën e korrupsionit të zbuluar nga SPAK/ Si u vunë në pranga njerëzit e drejtësisë

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar itinerarin që ka përshkuar ditën e sotme shënjestra e atentatit në Vasil Shanto, Prend Gjini.

Lala tha se Gjini ka udhëtuar në drejtim të Lushnjes dhe ka qëndruar për disa orë në këtë qytet.

Ajo zbuloi se pasi ka mbërritur në Tiranë, i plagosuri ka ndaluar në dy parkingje, në parkingun e një spitali privat dhe më pas të një universiteti privat.“Nga burime të Prokurorisë kam mësuar se Preng Gjini ka udhëtuar sot në drejtim të Lushnjës, ku ka qëndruar disa orë. Më pas ka shkuar në një spital privat dhe më tej është ndalur në parkingun e një universiteti. Atentatorët e kanë patur të qartë vendin ku do e kryenin atentatin, jo vetëm për të vrarë shënjestrën, por edhe për të çuar mesazhe tek grupet kundërshtare”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë/ Lëvizjet e Ramës, njëjtë me atë të ish-diktatorit

LEXO EDHE:  Akuza e fortë/ Lëvizjet e Ramës, njëjtë me atë të ish-diktatorit

Ndërkohë, kujtojmë se Prend Gjini ndodhte në spitalin e Traumës në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Publikuar

-

Nga

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”.

I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se policia nën drejtimin e tij ka bërë arritje të mëdha.

Lleshaj tregoi statistikat ku tha se ato tregojnë se policia e shtetit ka bërë një punë të mirë dhe është në nivele më të larta se ajo e viteve të mëparshme.

LEXO EDHE:  Rama i bëri ftesë publikisht/ Tritan Shehu tregon nëse do t'i bashkohet stafit të shëndetësisë‘Kemi 330 arrestime për armë mbajtje pa leje. Në vitin 2019 kishim 35 mijë vepra penale, ndërsa këtë vit kemi 22 mijë.

LEXO EDHE:  Surpriza e Nexhmije Hoxhës/Dedikim prekës nuses së nipit, Rezarta Shkurtës

Kemi më pak vrasje se shumë vende të BE-së dhe vendeve të zhvilluara”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Publikuar

-

Nga

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Analisti Fatos Lubonja, është I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, ku po diskutohet për lëvizjet në qeveri dhe lagimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit.

Sipas Lubonjës, Shahini kishte lidhje vetëm me Ramën dhe ishte fasadë e tij.

Ai nuk përjashton edhe mundësinë që Shahini të jetë larguar për t’i liruar vendin në Ministri një njeriu politik të PS, siç ishte Evis Kushi në këtë rast.“Kam lexuar komente të ndryshme në lidhje me këtë. Domethënë, pse iku, pakënaqësi apo çfarë pakënaqësish tha, iku nga opozita se opozita e ka sulmuar për gjuhën apo iku nga Rama, thonë disa, se është e majtë e vërtetë, kjo partia ku ishte nuk është.

Për ta kuptuar më miër situatën, duke e përgjithësuar këto lloj ministresh si Shahini e figura të tjera janë fasada të Ramës, njerëzve që dinin anglisht dinë të prezantojë. Dhe tregon se unë jam i fuqishëm dhe ja marr nga hiçi. S’janë vërtet struktura e pushtetit të Ramës. Ata që vendosin në prapavijë, oligarkia, njerëz të fuqishëm të fortët e zonave.

LEXO EDHE:  Tritan Shehu këshillon Ramën si mjek/ “Tymosja e kanabisit nuk të shëron nga koronavirusi”

LEXO EDHE:  Evitimi i Tiranës nga Pompeo/ Shehu: “Shuplakë” qeverisjes Rama

Përshtypja që kam unë është se në këtë situatë, kjo që kishte lidhje vetëm me Ramën, mund të ketë pasur pakënaqësira nga strukturat, i kanë çuar të dhëna. Mundet që kjo vetë, këta thonë që s;ishte e korruptuar. Por duhen njerëz më politikë. Diku dëgjova një koment, që sistemi arsimor është i rëndësishëm për elektoratin.”- tha Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE