Connect with Us

Shkarkimi i Presidentit/ Zbardhen pyetjet finale për Komisionin e Venecias

Politikë

Shkarkimi i Presidentit/ Zbardhen pyetjet finale për Komisionin e Venecias

Publikuar

-

ilir meta

Zbardhen pyetjet finale që mazhoranca i ka dërguar Komisionit të Venecias, me firmën e kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Mësohet se mazhoranca krahas pyetjeve ka dërguar edhe 8 argumente të detajuara nga Komisoni Hetimor, se përse duhet shkakuar presidenti sipas tyre dhe shkeljet që Meta ka bërë.

Socialistët pretendojnë se 4 shkelje janë bërë në betimin e Arta Vorpsit, si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, ndërsa 4 të tjerat në emërimin e Xhaferrllarit në vend të Vorpsit. Sipas A2, Komisionit të Venecias i janë drejtuar 6 pyetje dhe ato kanë ndryshuar në krahasim me ato që ka lexuar Ulsi Manja, në mbledhjen e fundit të Komisonit Hetimor.

Komisionit të Venecias i është kërkuar opinion lidhur me ligjshmërinë e emërimit të një gjyqtari kushtetues, pas 30 ditëve që parashikon ligji, dhe jashtë listës së Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, duke iu referuar këtu rastit të Xhaferrllarit.

Gjithashtu Venecia pyetet nëse janë legjitime vendimmarrjet e një gjykate, të plotësuar në një mënyrë të tillë dhe, a konsiderohet i emëruar një gjyqtar të cilin presidenti refuzon ta emërojë.

LEXO EDHE:  Sondazhi befasues/ Kë zgjedhin shqiptarët Bashën, Berishën, qenin, Ramën apo Metën

Në shkresë përmendet betimi i Vorpsit tek një notere, plotësimi i vakancave të Gjykatës Kushtetuese dhe akuzat e kreut të shtetit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi Ardian Dvoranin.

Tashmë pritet një përgjigje nga Komisioni i Venecias, nëse këto argumenta janë të mjaftueshme që mazhoranca të shkarkojë presidentin Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Mos-dekretimi i Sandër Lleshit/ Deputeti tregon çfarë vërtetoi Meta

LEXO EDHE:  200 demokratë në burg, Meta, Kryemadhi dhe Basha në plazh/ Parashikimi i frikshëm i Kreshnik Spahiut

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Mos-dekretimi i Sandër Lleshit/ Deputeti tregon çfarë vërtetoi Meta

LEXO EDHE:  Të vërtetat e një “dëgjese” të rremë/Ilir Meta ka gisht në projektin miliarder të Pacollit në Divjakë?

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE