Connect with Us

Shënim/ Një kujtesë për Lulzim Bashën

Politikë

Shënim/ Një kujtesë për Lulzim Bashën

Publikuar

-

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë në Qendrën Operacionale të Emergjencave Civile në rajonin Friuli-Venezia-Giulia në Itali, nga ku foli për përballimin e fatkeqësive natyrore.

Basha tha nga Italia se qeveria e ardhshme nuk do të jetë e papërgatitur në rastin e fatkeqësive natyrore, ndërsa shtoi se Emergjencat Civile Italiane do të trajnojnë ato shqiptare.

“Lajmi që dua të ndaj sot për ju të dashur miq është se me autoritetet e rajonit Friuli-Venezia-Giulia dhe me drejtuesit e kësaj Qendre Operative të Mbrojtjes Civile, kemi rënë dakord që kjo përvojë e jashtëzakonshme, në nivel botëror do të thoja, jo vetëm në nivel europian, do të shërbejë për t’u transferuar dhe për të trajnuar emergjencat civile shqiptare”, tha ndër të tjera Lulzim Basha.

Por, Lulzim Basha mesa duket ka harruar një detaj, jo pak të rëndësishëm. Shqipëria ka pasur marrëveshje me Emergjencat Civile Italiane edhe kur Basha ka qënë ministër i Brendshëm, por mesa duket siç ka hyrë, ka dalë nga ministria.

LEXO EDHE:  Flyn ndryshon dëshminë/ Ngushtohet "laku" për mikun e Lulzim Bashës?

Emergjencat Civile Italiane kanë bashkëpunuar me Shqipërinë, kanë dhënë ndihma dhe kanë bërë trajnime. Për më tepër në rastet e përmbytjes në Shkodër dhe për zjarret dhe kanë pasur bashkëpunime të frytshme.

Zyrtarë të lartë, të Emergjencave Civile Italiane kanë ardhur në Shqipëri dhe gjithashtu ekipet tona kanë shkuar atje dhe kanë bërë trajnime.

Pra, Eksperienca e Emergjencave Civile Italiane kanë filluar që kur Sali Berisha ka qënë kryeministër.

Në qoftë se ai nuk i di, përpara se të dalë e të broçkullisë në media, bën mirë të pyesë ish-drejtuesit e institucioneve që ka pasur./ CNA.al

Foto-Shqipëria në krizë/ Luli shëtitje në Itali

Basha jep lajmin e mirë/ Eksperienca e mbrojtjes civile italiane vjen në Shqipëri

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Flyn ndryshon dëshminë/ Ngushtohet “laku” për mikun e Lulzim Bashës?

LEXO EDHE:  "Kreu i Këshillit Kombëtar të Lulit"/ Si u bë president një ish-punonjës karburanti

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Emigracioni/ Banka Botërore bën parashikimin e frikshëm

LEXO EDHE:  Rikthehen debatet/ Ja çfarë pritet të ndodh në seancën parlamentare

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE