Connect with Us

Faktet dhe shifrat/ Mona dhe neokomunistët sulme biznesit për interesa korruptivë

Lajme

Faktet dhe shifrat/ Mona dhe neokomunistët sulme biznesit për interesa korruptivë

Publikuar

-

Sot, nëpërmjet medias, janë publikuar përfituesit më të mëdhenj të fondeve nga Qeveria shqiptare, kontraktorë dhe nënkontraktorët e saj, koncesionarët dhe ata që kanë fituar tenderat. Mjafton t’i hedhësh një sy këtij shkrimi, të mëposhtëm, të publikuar nga BIRN, për të kuptuar se cilat janë kompanitë kryesore dhe ata të cilët marrin më shumë para nga taksapaguesit.

Por, këtë material nuk po e ndërtojmë thelbësisht se cilat janë firmat që përfitojnë pasi janë biznesmenë, janë ndërtues kompani me eksperiencë të cilat normalisht do ndërtohen, problemi është tek klientela e shtetit, gjithsesi shifrat flasin vetë.

Nga ana tjetër përballë këtyre shifrave qëndron dhe sulmi që i bëhet atyre që quhen oligarkë apo njerëz të biznesit, të cilët nuk përfitojnë para nga shteti dhe që nuk janë në shërbim të qeverisë.

Monika Kryemadhi ka folur disa herë duke sulmuar ndoshta dhe personalisht dhe me emra njerëzit e saj përfshi këtu shumë nga gazetarët e oborrit të Ilir Metës, që i drejtohen bizneseve private.

Rasti konkret më i fundit është ndaj biznesmenit Samir Mane, i cili u quajt oligark dhe Monika bëri thirrje që njerëzit të mos shkonin në këto qendrae e biznesit, megjithëse në fakt, ndodhi e kundërta. Sot, kemi publike një provë tjetër, ku është në listën e perfituesve Samir Mane “oligarku” që përfiton para nga shteti? Në cilën listë?

Sepse në këtë listë të publikuar nga BIRN dhe ato të dhëna zyrtare që ka nuk rezulton të ketë marrë 1 qindarkë dhe kompaninë për të cilën pretendohet dhe shumësulmohet apo kontratën koncesinare të Albchromit, ku një tufë e vogël çakejsh komunistë vërsulen për të rrëmbyer apo për të vënë ndonjë gjobë nuk e ka marrë kjo qeveri, është një kompani e blerë.

Ka qenë një kompani e mëparshme një koncesion i dhënë në qeverinë e Ilir Metës dhe më pas në atë të Fatos Nanos, me një kontratë të plotë që ka qenë një kompani private e blerë nga Samir Mane. Këto fakte dhe këto argument i sollëm vetëm për një detaj shumë të thjeshtë, pse e sulmojnë Samir Manen në publik i cili nuk ka përfituar fonde publike, nga një tufë komunistësh dhe nga çeta e LSI?

LEXO EDHE:  Ja 20 fakte mbi sindromën Down

Këtu nuk po futim edhe Lulin e opozitës që përdor termat oligark.

Në fakt, ne, si CNA.al, nuk jemi në krah të këtij artikulimi dhe këtij sulmi të turpshëm dhe të pandershëm që i bëhet biznesit duke i futur të gjithë në listë si oligarkë, përfshirë edhe këta fitues fondesh, të cilët nuk janë oligarkë por janë ndërtues, janë biznesmenë që kanë karrierën e tyre, kanë CV-në e tyre në jetën publike dhe si biznese private.

Por, çfarë ndodh?

Politika korruptive sulmon në grup biznesmenesh duke i quajtur të gjithë oligarkë, kurse në momente të caktuara nuk shkojnë aty ku duhet tek korrpsioni politik,por sulmojnë në mënyrë të turpshme një apo disa individë të vetëm, dike që e ka emrin Samir Mane, sepse ka disa qendra biznesi.

A mos vallë sulmi ndaj tij bërë nga Monika dhe nga neokomunistët është pjesë e segmenteve konkurrente brenda biznesit të cilat kërkojnë të godasin për të përfituar vetë? Kompanitë që ai zotëron, flasim këtu për rrjetin e supermarketeve apo elektronikës dhe vetë qendrave të biznesit.

Prandaj shqiptarët tashmë e kanë të qartë, e kanë përpara syve, ja lista e përfituesve dhe ja kush sulmohet.

Pse ndodh kjo? Pse Monika Kryemadhi shkon tek një individ, i cili nuk ka përfituar asnjë fond publik, pse neokomunistët dhe demokratet kanë nje gjuhe e quhen oligarkë?

Një biznesmen që ka blerë një kompani private nga një tjetër biznes privat, pra nuk e ka fituar ai koncesionin por e ka blerë atë pas shumë e shumë vitesh.
Ndërsa fituesit e fondeve publike janë të tjerë. Sot, jemi përballë këtij fakti, ja kush i ka fituar paratë nga taksat e shqiptarëve dhe ja kush sulmohet.

Ky është rasti për të thënë të vërtetën, janë sulme që kanë jo më shumë se dy qëllime, të veprime korruptive politike te stimuluara nga konkurrenca, e cila përdor politikën dhe, e dyta, tsërish nga konkurreca për të vënë gjoba nëpërmjet segmenteve apo strukturave politike apo organizatave neokomuniste që kanë ngelur fatmirësisht një çetë e vogël në Shqipëri./CNA.al

Fusha dhe Gjoka kryesojnë listën e kontraktorëve më të mëdhenj të shtetit më 2019

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Bllokoni targat e mjeteve të blinduara”/ Zbardhet urdhri i Lleshajt për drejtorët rajonalë

Publikuar

-

Nga

Zbardhet urdhri i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj për makinat e e blinduara.

Lleshaj ka kërkuar nga Drejtoria Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor që të pezullojnë çdo targim të mjeteve të blinduara, që hyjnë rishtas në Shqipëri, dhe njëkohësisht të mos rinovojnë asnjë dokument.

Drejtori i Shërbimit të Transportit Rrugor në Durrës, Kreshnik Ternova, në një prononcim për mediat ka bërë me dije se udhëzimi sqaron se personat që e disponojnë një mjet të tillë duhet të paraqiten në Ministrinë e Brendshme dhe është kjo e fundit që do t’i pajisë me leje të veçantë, nëse duan të kryejnë procedurat e targimit dhe të pajisjes me leje qarkullimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Video-Dy kilogram eksploziv/ IKMT shemb objektin 4-katësh në Durrës

Publikuar

-

Nga

Inspektorati Kombetar i Mbrojtjes se Territorit ka shembur sot me shpërthim të kontrolluar një objekt në qytetin e Durrësit.

Për objektin katër katësh u përdorën 2 kilogramë eksploziv që u vendos në 100 furnela (vrima) të hapura në trupin e objektit.

Shpërthimi u krye rreth orës 13.00. Objekti kishte rezultuar i dëmtuar nga tërmeti i nëntorit dhe u shpall i rrezikshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE