Connect with Us

Tirana më e ndotur se Shangai/ Ish ministri nxjerr shifrat alarmante

Politikë

Tirana më e ndotur se Shangai/ Ish ministri nxjerr shifrat alarmante

Publikuar

-

Ish-ministri i Bujqësisë në qeverinë Rama 1, Edmond Panariti, ka denoncuar ndotjen e madhe që po përjeton Tirana, duke e cilësuar si kryeqytetin më të ndotur në Evropë, dhe një ndër më të ndoturit në botë.

‘Tirana, kryeqyteti me i ndotur i Evropës dhe nje nder qytetet më të ndotura te botes! Ne vitin 2019, Tirana u ngjit edhe me 16 shkallë me lart krahasuar me 2018 per nga shkalla e ndotjes mjedisore. Per vitin 2019, Tirana eshte kampione e ndotjes urbane mes kryeqyteteve të Evropës, me nje index ndotje prej 82.83 Ajo ndodhet afer zones se medaljeve te ndotjes edhe ne shkalle boterore. Por nje qytet tjeter shqiptar që fillon po me “T” eshte tashmë nenkampion bote i ndotjes urbane per vitin 2019.

Ky qytet eshte Tetova i cili renditet qyteti i dyte me i ndotur ne bote pas qytetit Açra te Ganes qe mban vendin e pare.. Tirana eshte me e ndotur se Bangalore e Indisë, Shanghai i Kines, Aleksandria e Egjiptit… Qytete si Londra dhe Nju Jork, te cilet cilet kane popullsi reth 20 here me shume se Tirana, jane dy here me pak te ndotur se ajo. Transporti i dobet urban, ngerci dhe bllokimi i trafikut, mos riciklimi dhe djegia e plehrave dhe betonizimi i pandalshëm cilesohen shkaktare te kesaj katastrofe… Vitin 2019 u mbyll me treguesin 82.83 te ndotjes, po ku jemi tani ne fillim janari 2020? Mjerisht ndodhemi ne 85.69 duke u ngjitur keshtu akoma me lart ne shkallaren e ndotjes dhe të uljes se cilesise se jetes.’- shkruan Panariti

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Ministri Panariti takim me homologun e tij në Izrael

LEXO EDHE:  15 mijë shkencëtarë japin paralajmërimet katastrofike për fatin e planetit

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Paloka i “nxjerr bojën” Veliajt/ Çfarë bën natën plehra që “i dhimbset” Tirana

LEXO EDHE:  Ministri Panariti takim me homologun e tij në Izrael

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE