Connect with Us

Rama hakmerret me Shkodrën/ Përgjysmon fondet e Bashkisë, dëmet nga tërmeti ende pa vlerësim

Politikë

Rama hakmerret me Shkodrën/ Përgjysmon fondet e Bashkisë, dëmet nga tërmeti ende pa vlerësim

Publikuar

-

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër akuzon kryeministrin Edi Rama se i ka shkurtuar fondet bashkisë në shenjë hakmarrje.

Sipas PD-së, fondet e parashikuara në buxhetin e shtetit për Shkodrën dhe shkodranët jo vetëm që janë përgjysmuar dhe ngjajnë si lëmoshë.

Po ashtu, PD thekson se Rama Shkodrën e përdor sa herë i duhet për t’u tallur dhe për të bërë shoë, por u bë viti i 7-të që qeveria nuk parashikon asnjë investim të sajin në Shkodër dhe që shkurton fondet e planifikuara për pushtetin vendor’.

“Shkodra jonë, një mollë e ndaluar për Edi Ramën dhe neokomunistët në pushtet.  Sot, ashtu si ishte edhe për etërit e tyre dikur, ndëshkohet padrejtësisht me harresë dhe shkurtim fondesh. Kryeministri kryekriminel drejton intitucionet kyçe të qytetit dhe qarkut me njerëz të komanduar ndërkohë që hienat e tij të pangopura shqyejnë çdo ditë pushtetin duke vjedhur e grabitur çfarë u del përpara. Fondet e parashikuara në buxhetin e shtetit për Shkodrën dhe shkodranët jo vetëm që janë përgjysmuar dhe ngjajnë si lëmoshë, por shprehin më qartë se kurrë,se Edi Rama Shkodrën e përdor sa herë i duhet për tu tallur dhe për të bërë shoë,por u bë viti i 7-të që qeveria nuk parashikon asnjë investim të sajin në Shkodër dhe që shkurton fondet e planifikuara për pushtetin vendor.”-thuhet në deklaratë.

LEXO EDHE:  Zyrtari i lartë i BE-së zbarkon sot në Tiranë/ Shmang takimin me Metën

Më tej, dega e PD-së shprehet se janë mbi 100 banesa të dëmtuara të cilat presin vlerësimin e dëmeve, kërkesë kjo që ka mbi 40 ditë që ndodhet në tryezën e Prefektit të Qarkut, akoma pa asnjë përgjigje.

“Tërmeti që goditi gjithë Shqipërinë me 26 nëntor ka patur efektet e tij edhe ne qytetin tonë. Janë mbi 100 banesa të dëmtuara të cilat presin vlerësimin e dëmeve, kërkesë kjo që ka mbi 40 ditë që ndodhet në tryezën e Prefektit të Qarkut, akoma pa asnjë përgjigje. Kjo sjellje poshtëruese, tinzare dhe karagjoze provon urrejtjen që Edi Rama dhe kriminelet në pushtet kanë për Shkodrën dhe shkodranët. Të dashur shkodranë,asgjë dhe askush nuk do të mund të nëpërkëmbë dinjitetin, kulturën dhe krenarinë tonë. As baballarët diktatorë atëherë e as bijtë komunisto-kriminele sot. Shkodra ka qënë dhe është fillimi i fundit të çdo diktature,si dje ashtu edhe sot.”-përfundon deklarata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Bregu: PD, më mirë me Berishën/ Zgjedhja e Bashës në krye, gabim

LEXO EDHE:  21 Janari, “bomba” në duart e politikës

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Çuni i Fahriut: Është sakrificë për qytetarët

LEXO EDHE:  Skandali/ Basha shpall grup armiqësor Këshillin Kombëtar të PD

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE