Connect with Us

Ushtria amerikane në shifra/ Ja pse është më e fuqishmja në botë

Bota

Ushtria amerikane në shifra/ Ja pse është më e fuqishmja në botë

Publikuar

-

Me gati 3 milionë anëtarë të shërbim, 4.800 baza në 7 kontinente, dhe një buxhet vjetor prej më shumë se 700 miliardë dollarësh, ushtria amerikane është fuqia kryesore luftarake në botë. Ja cilat janë disa nga armët e tij më të rëndësishme.

Avionët bonbardues B-52

75 avionë të tillë janë në aktivitet të plotë. Ata mund të mbajnë në bord një ngarkesë prej 35 ton bomba, mina dhe raketa. Këta lloj avionësh, mund të mbajnë edhe 20 raketa lundruese për goditjen e anijeve.

Avionët bombardues B-2

Këta avionë mund të mbajnë armë konvencionale dhe bërthamore. Në një konflikt konvencional, një avion i tillë me 4 motorë mund të transportojë dy GBU-57 Penetrators Ordnance Massive, bombat më të mëdha jo-bërthamore në arsenalin e ushtrisë amerikane. Ato peshojnë 13.607 kg secila, dhe janë 9 metra të gjata,

Avionët bombardues B-1

Me 4 motorë, ky avion mund të mbajnë ngarkesën më të madhe se çdo avion tjetër i Forcës Ajrore të SHBA-së, përfshirë raketat lundruese, bombat dhe minat detare.

Avionët luftarakë F-22

SHBA ka 180 avionë të tillë, që konsiderohen si më të mirët. Ata aktivizohen që në ditët e para të çdo konflikti ku përfshihen forcat amerikane. Dhe kjo për shkak se janë të aftë t’i fshihen radarit të armikut.

LEXO EDHE:  Si e ndryshoi historinë e luftërave, shpikja e mitralozit nga Hiram Maksim

Nëndetëset e sulmit dhe hedhjes së raketave

Marina amerikane zotëron dhjetëra nëndetëse, të cilat mund të qëndrojnë të zhytura nën det, dhe prej aty të lëshojnë qindra raketat “Tomahawk” mbi objektivat në det apo në tokë. Më të afta prej tyre janë 4 nëndetëse të klasit Ohajo, që mund të mbajnë në bord deri në 154 raketa “Tomahawk”. Se cila prej tyre peshon 453 kg, dhe mund të godasë objektiva deri në 1.600 km larg.

Aeroplanmbajtëset

Flota amerikane ka 11 aeroplanmbajtëse, Secila prej tyre mund të mbajë më shumë se 60 avionë, përfshirë avionët luftarakë F/A-18, që kanë një rreze luftimi prej më shumë se 2.300 km. Përveç tyre, marina amerikane ka 9 anije amfibe sulmi, që janë në thelb transportuese të avionëve më të vegjël. Ato mbajnë avionin e ri luftëtarak F-35B, që ka një rreze luftimi prej 805 km./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Si e ndryshoi historinë e luftërave, shpikja e mitralozit nga Hiram Maksim

LEXO EDHE:  Ushtria amerikane eliminon udhëheqësin taliban Mansoor

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“80 miliardë euro që Greqia të dilte nga BE”/ Ish ministri tregon ndërhyrjen që prishi planin e Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos ka zbuluar së fundmi një ofertë që Gjermania i ka bërë Greqisë për të dalë nga Bashkimi Europian.

Në një intervistë për televizionin ANT1, Kammenos tregoi se Gjermani kishte ofruar 80 miliardë lekë vetëm që Greqia të mos ishte më pjesë e BE.

“Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schaeuble”, tha ai.

Ish-ministri pretendon se u desh ndërhyrja e Amerikës dhe Francës që të shpërbëhej një plan i tillë, i lidhur nga ish-ministri i Financave Yanis Varoufakis dhe homologut i tij gjerman.

LEXO EDHE:  Si e ndryshoi historinë e luftërave, shpikja e mitralozit nga Hiram Maksim

LEXO EDHE:  Sulmet e Iranit/ Trump: Ushtria amerikane është e përgatitur

Kammeno deklaron se kjo çoi Greqinë drejt zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa Varoufakis e ka kundërshtuar dhe i ka quajtur të pavërteta këto pretendime. Ish-ministri i Financave e quajti Kammenon shpifës profesionist./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thirrja e ambasadorit Grenell për qeverinë Kurti/ Doni investime amerikane, hiqni taksën ndaj Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori amerikan, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, ritheksoi të martën kërkesën për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe. Në një postim në rrjetin social twitter, ambasadori Grenell tha se “është thelbësore që tarifat të hiqen, në mënyrë që investimet të funksionojnë”.

Ai i bëri këto komente në përgjigje të një postimi po në twitter të shefit ekzekutiv të programit për Kosovën të Korporatës “Sfidat e Mijëvjeçarit”, Petrit Selimi, lidhur me investimet e kësaj korporate në Kosovë.

Radiotelevizioni i Kosovës njoftoi se ambasadori Grenell ka komunikuar gjatë ditës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, si dhe kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani, të cilëve, sipas RTK-së “ua ka bërë të qartë se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë investime miliona dollarëshe në Kosovë, nëse hiqen tarifat. “Megjithëkëtë’, sipas njoftimit të RTK-së, “SHBA-ja do t’i anulojë të gjitha këto projekte deri sa Qeveria nuk i heq taksat dhe nuk heq dorë nga planet për vendosje të reciprocitetit”, citon televizioni publik një burim të tij.

Korespondenti i radios “Zëri i Amerikës” ju drejtuar zyrës së ambasdorit Grenell me kërkesen për të sqaruar njoftimin lidhur me pezullimin e investimeve.

Zëdhënësi i ambasadorit Grenell, Dick Custin në përgjigjen e tij u shpreh se “Ambasadori Grenell gjithmonë e ka bërë të qartë se tarifat dëmtojnë ekonominë e Kosovës dhe i dërgojnë një mesazh të keq sektorit privat se Kosova nuk është një vend për të bërë biznes. Ai ka dëgjuar nga shumë afaristë brenda Kosovës, përfshirë disa ndërmarrje amerikane, se tarifat po i dëmtojnë ata. Ambasadori Grenell u ka bërë të qartë udhëheqësve politikë në Kosovë dhe Serbi se investimet amerikane në Kosovë nuk do të kenë rezultatin e dëshiruar për të ndihmuar ekonominë nëse tarifat vazhdojnë të jenë në fuqi. Dhe zëvendësimi i tarifave me më shumë barriera duke i quajtur ato “si masa të reciprocitetit ” gjithashtu do të jetë kundërproduktive për krijimin e vendeve të punës për të rinjtë”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të të dërguarit të posaçëm amerikan, Richard Grenell.

LEXO EDHE:  Ushtria amerikane eliminon udhëheqësin taliban Mansoor

LEXO EDHE:  Sulmet e Iranit/ Trump: Ushtria amerikane është e përgatitur

Qeveria e re e Kosovës e ka kushtëzuar heqjen e tarifave me vendosjen e masave të reciprocitetit të plotë më Serbinë. Por, ende është e paqartë se si do të realizohet një synim i tillë i qeverisë së re…

LEXO TE PLOTE