Connect with Us

Paralajmëron Indeksi i Fitch/ Më shumë rreziqe në vitin 2020 për Shqipërinë

Politikë

Paralajmëron Indeksi i Fitch/ Më shumë rreziqe në vitin 2020 për Shqipërinë

Publikuar

-

Protestat, rritja e tensioneve politike mes partive, bojkoti i opozitës në zgjedhjet lokale, Bashkimi Europian ndaloi hapin për çeljen e negociatave. Të gjitha këto ngjarje të ndodhura në 2019 do të ndikojnë në rritjen e risqeve në 2020 për Shqipërinë dhe kushtet e jetesës për banorët.

Ky përfundim, i dhënë nga Indeksi i fundit i Fitch Solution, pjesë e grupit të njohur ndërkombëtar të vlerësimit, Fitch.

Indeksi vlerëson rrezikun politik afatshkurtër të Fitch Solutions (STPRI) dhe tregon për më shumë paqëndrueshmëri në disa shtete në vitin 2020, me çështjen e perceptimit të mungesës së legjitimitetit politik nga ana e qeverive, që paraqesin rrezikun e protestave të papritura masive që kanë si qëllim të largojnë udhëheqësit. Sidoqoftë, pakënaqësia e publikut me jetesën e tyre të përditshme, si dhe tensionet etnike specifike për vendin, gjithashtu do të paraqesin rreziqe dhe janë pjesë e vlerësimit të këtij indeksi.

“Një krahasim midis rezultateve të Indeksit tonë të Riskut Politik Afatshkurtër (STPRI) në Janar 2019 dhe Dhjetor 2019 tregon se më shumë vende panë përkeqësime (71) sesa përmirësime (44) të 200 vendeve dhe territoreve që ne mbulojmë. Për krahasim, në 2018, 72 vende panë përkeqësime, ndërsa 39 panë përmirësime. Sidoqoftë, kur shqyrtojmë vendet ku STPRI ndryshuan me pesë ose më shumë pikë përqindje, fotografia në vitin 2019 ishte disi më dramatike se 2018, me 10 duke parë përkeqësime të tilla (krahasuar me pesë në 2018), ndërsa gjashtë panë përmirësime (krahasuar me katër të vitin e kaluar). Ndryshimet më të mëdha (si në rënie ashtu edhe me kokë poshtë) në vitin 2019 ishin në tregjet si Afrika që shfaqej më dukshëm midis rënies, ndërsa vendet që shohin përmirësime ishin më të përziera gjeografikisht.”-thuhet në raport.

Në përgjithësi, çështja e mungesës së legjitimitetit të perceptuar ka qenë shtytësi i disa prej rënieve më të mprehta në studimin e indeksit. Me këtë, nënkuptohet që qeveria në pushtet dhe / ose sistemi politik nuk shihet më si i ligjshëm nga publiku, për shkak të perceptimit të manipulimit elektoral ose formave të tjera të korrupsionit ose manipulimit. Në të vërtetë, rënia e mprehtë në STPRI të çdo vendi në vitin 2019 u pa në Sudan, i cili pa ndryshimin e parë të regjimit që nga viti 1989 me rrëzimin e Presidentit Omar Hassan al-Bashir pas protestave masive që shkaktuan ndërhyrjen ushtarake. Edhe pse tani ekziston një këshill civil-ushtarak që vendos vendin për të pritur zgjedhjet e reja në vitin 2022, tensionet brenda këtij këshilli, të kombinuara me mungesën e përparimit në bisedimet e paqes me grupet rebele dhe një ekonomi të dobët, do ta lënë Sudanin një nga vendet më të paqëndrueshme në bota për të ardhmen e parashikueshme.

LEXO EDHE:  Indeksi i BB: Shqipëria në listën e vendeve qe nuk e kontrollon dot korrupsionin

Rënia e dytë më e mprehtë është parë në Hong Kong, e cila deri në dhjetor 2019 kishte parë gjashtë muaj protesta antiqeveritare, shumë prej të cilave kanë qenë të dhunshme. Protestat filluan duke kundërshtuar projektligjin e planifikuar të ekstradimit të Rajonit Special Administrativ, por u shndërruan për të përfshirë kërkesat për votim universal dhe ruajtjen e autonomisë së Hong Kongut nga Kina.

Vende të tjera që panë rënie të dukshme në STPRI-të e tyre mbi çështjet e “legjitimitetit” përfshijnë Shqipërinë, Algjerinë dhe Bolivinë. Të dy këta të fundit panë presidentët e tyre me shërbim të gjatë të rrëzuar nga protesta masive. Të dy vendet po shkojnë drejt zgjedhjeve të reja me perspektivë shumë të pasigurt./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Udhëtim drejt Lushnjes dhe dy ndalesa në Tiranë/ Klodiana Lala zbulon itinerarin e Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala tregon skemën e korrupsionit të zbuluar nga SPAK/ Si u vunë në pranga njerëzit e drejtësisë

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar itinerarin që ka përshkuar ditën e sotme shënjestra e atentatit në Vasil Shanto, Prend Gjini.

Lala tha se Gjini ka udhëtuar në drejtim të Lushnjes dhe ka qëndruar për disa orë në këtë qytet.

Ajo zbuloi se pasi ka mbërritur në Tiranë, i plagosuri ka ndaluar në dy parkingje, në parkingun e një spitali privat dhe më pas të një universiteti privat.“Nga burime të Prokurorisë kam mësuar se Preng Gjini ka udhëtuar sot në drejtim të Lushnjës, ku ka qëndruar disa orë. Më pas ka shkuar në një spital privat dhe më tej është ndalur në parkingun e një universiteti. Atentatorët e kanë patur të qartë vendin ku do e kryenin atentatin, jo vetëm për të vrarë shënjestrën, por edhe për të çuar mesazhe tek grupet kundërshtare”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Pas Arian Çanit edhe Gjekmarkaj i lutet Zotit/Të ikim sa më parë nga Shqipëria

LEXO EDHE:  Indeksi i BB: Shqipëria në listën e vendeve qe nuk e kontrollon dot korrupsionin

Ndërkohë, kujtojmë se Prend Gjini ndodhte në spitalin e Traumës në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Publikuar

-

Nga

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”.

I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se policia nën drejtimin e tij ka bërë arritje të mëdha.

Lleshaj tregoi statistikat ku tha se ato tregojnë se policia e shtetit ka bërë një punë të mirë dhe është në nivele më të larta se ajo e viteve të mëparshme.

LEXO EDHE:  BE kërkon rrugë për kapërcimin e krizës‘Kemi 330 arrestime për armë mbajtje pa leje. Në vitin 2019 kishim 35 mijë vepra penale, ndërsa këtë vit kemi 22 mijë.

LEXO EDHE:  Pas Arian Çanit edhe Gjekmarkaj i lutet Zotit/Të ikim sa më parë nga Shqipëria

Kemi më pak vrasje se shumë vende të BE-së dhe vendeve të zhvilluara”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Publikuar

-

Nga

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Analisti Fatos Lubonja, është I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, ku po diskutohet për lëvizjet në qeveri dhe lagimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit.

Sipas Lubonjës, Shahini kishte lidhje vetëm me Ramën dhe ishte fasadë e tij.

Ai nuk përjashton edhe mundësinë që Shahini të jetë larguar për t’i liruar vendin në Ministri një njeriu politik të PS, siç ishte Evis Kushi në këtë rast.“Kam lexuar komente të ndryshme në lidhje me këtë. Domethënë, pse iku, pakënaqësi apo çfarë pakënaqësish tha, iku nga opozita se opozita e ka sulmuar për gjuhën apo iku nga Rama, thonë disa, se është e majtë e vërtetë, kjo partia ku ishte nuk është.

Për ta kuptuar më miër situatën, duke e përgjithësuar këto lloj ministresh si Shahini e figura të tjera janë fasada të Ramës, njerëzve që dinin anglisht dinë të prezantojë. Dhe tregon se unë jam i fuqishëm dhe ja marr nga hiçi. S’janë vërtet struktura e pushtetit të Ramës. Ata që vendosin në prapavijë, oligarkia, njerëz të fuqishëm të fortët e zonave.

LEXO EDHE:  Indeksi i BB: Shqipëria në listën e vendeve qe nuk e kontrollon dot korrupsionin

LEXO EDHE:  “Ndalimi i protestave nga opozita”/ Analisti: Sinjal për zgjedhje të parakohëshme

Përshtypja që kam unë është se në këtë situatë, kjo që kishte lidhje vetëm me Ramën, mund të ketë pasur pakënaqësira nga strukturat, i kanë çuar të dhëna. Mundet që kjo vetë, këta thonë që s;ishte e korruptuar. Por duhen njerëz më politikë. Diku dëgjova një koment, që sistemi arsimor është i rëndësishëm për elektoratin.”- tha Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE