Connect with Us

Krisje në koalicionin opozitar?/ Dashamir Shehi “përplaset” me  Kryemadhin

Politikë

Krisje në koalicionin opozitar?/ Dashamir Shehi “përplaset” me  Kryemadhin

Publikuar

-

Aleatët e Lulzim Bashës duket se nuk janë në të njëjtën mendje, në lidhje me mënyren e financimit të partive politike.

Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi ka dalë kundër propozimit të kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila u shpreh në një deklaratë televizive se partitë politke nuk duhet të marrin financime nga shteti.

Në një prononcim për CNA.al, Dashamir Shehi theksoi se partitë duhet të financohen nga shteti, por duhet të përgjysmohen kostot e fushatave elektorale.

I pyetur nga CNA.al se çfarë mendon në lidhje me këtë deklaratë të Kryemadhit, Shehi tha se “Jo absolutisht. Unë jam me atë që thotë zoti Basha, ti marrin të gjitha nga shteti. Nga do ti marrin financimet. nëse nuk i marrin nga shteti? Do i marrin nga privati, atëherë privati do kërkojë mbrapsht interesat e veta. Edhe fillojnë pastaj jepet tenderi, vidhen lekët.. etj

Unë jam më dakort të shpenzojë shteti, por të ulet kostoja e fushatave. Mos të rrinë të blejnë vota, kështu i bie që ne po themi se Rama ka të drejtë. Ne i duam financimet nga shteti, por që shpenzimet për fushatat të përgjysmohen. Kjo është teza ime”.

LEXO EDHE:  MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Më tej, ai theksoi se nuk ka nevojë që në fushata elektorale të ketë aq shumë shpenzime, koncerte etj.

“Ska nevojë Shqipëria për kaq shumë zhurmë e bujë, koncerete e shpenzime, 3 milion banorë janë”-tha Dashamir Shehi, për CNA.al.  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Kryemadhi ia thotë copë Ramës/ Tregon frikën e tij më të madhe

LEXO EDHE:  Zgjedhja e Kryeprokurorit/ Dëshmi që institucionet janë të kapura

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Deputeti i PD “thumbon” Bashën/Partia do personalitete, nuk solle asgjë të re!

LEXO EDHE:  Meta apel partive politike/ Të zbulohet kush po pengon negociatat

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE