Connect with Us

Basha nuk zhgënjen/ PD kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor

Politikë

Basha nuk zhgënjen/ PD kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor

Publikuar

-

Reforma Zgjedhore në thelbin e saj ka pasur sistemin jo përfaqësues, por edhe shitjblerjen dhe kontrollin e votës nga zgjedhësi deri në numërim. Problematika këto të adresuara nga OSBE/ODIHR dhe të shumë debatuara nga politika, por edhe opinioni publik.

Sistemi zgjedhor është thembra e Akilit e Reformës, por mesa duket pazari i rradhës është mbyllur dhe Lulzim Basha nuk ka zhgënjyer as këtë herë. Mëgjithëse shumica e shqiptarëve janë shprehur se ky sistem është jo përfaqësues dhe listat e mbylluara janë kontroll dhe gjithë pushteteti politik në duart e kryetarëve, Luli ka zgjedhur t’i qëndrojë këtij sistemi zgjedhor, duke hedhur në kosh gjithcka ka thënë këto 7 vite në opozitë.

Teza e tij që pushteti të çohet tek populli me ruajtjen e sistemit zgjedhor bie poshte dhe Luli na tregoi se gënjeu sërish dhe thjeshtë është në karrigen e kryetarit për vete, familjen dhe servilat e tij.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shpesh herë në daljet e tij mediatike, është shprehur se është pro ndryshimit të sistemit zgjedhor, ka qenë i hapur për çdo sistem, këtë ja ka garantuar dhe aleatëve, por një ditë më parë, opozita ka dalë me një tjetër qëndrim.

Kujtojmë këtu, një deklaratë të Bashës në në maj të vitit 2019, nga qyteti i Kurbinit, Lulzim Basha ka kërkuar ndryshim të sistemit zgjedhor. Ai theksoi se do të jenë shqiptarët ata që do të vendosin për sistemin e ardhshëm Kushtetues dhe Parlamentar.

Për më tepër ai tha se është i gatshëm që t’i përgjigjet kësaj reforme të thellë politike.

“Ju do të vendosni nëse doni 100 deputetë të zgjedhur drejtpërdrejtë në zona maxhoritare, apo listë kombëtare-proporcionale, me votim të hapur, me lista të hapura ; më dy dhoma parlamentare, me një senat , i cili do të jetë gardiani i Kushtetutës, do të jetë gardiani i legjislacionit transparent.”-u shpreh në atë kohë Basha.

Po ashtu, në tetor të 2019, Basha në një intervistë për “News24”, ka deklaruar se “Absolutisht jam i hapur për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Personalisht, kam shprehur preferencën time për sistemin maxhoritar, për lidhjen e drejtpërdrejtë të deputetit me zgjedhësit. Kjo i jep shumë mundësi zgjedhësit dhe deputetit që të përfaqësojnë interesin publik drejtpërdrejt në parlament, pavarësisht, nëse partia e tyre është në qeveri apo jo, ku të mos shohin faktin, që kur partia është në qeveri, deputetët kthehen në kukulla dhe ngrenë dorën për çfarë t’u thotë kryeministri, sepse e kanë të lidhur fatin me kryeministrin dhe, shpeshherë, me interesa korruptivë që vijnë nga qeveria, por ta lidhin ekzistencën e tyre politike me fatin e votuesit.”

Po ashtu, gjatë një takimi me studentët në 5 prill 2019, Lulzim Basha kërkoi ndryshim të Kodit Zgjedhor.

LEXO EDHE:  Basha vë ultimatumin/ Kërkon arrestimin e Dakos, Tahirit, Sejdinit dhe Ballës

Përpara studentëve, të cilëve u premtoi anulimin e ligjit të Arsimit të Lartë, Basha tha se kandidatet nuk duhet t’i zgjedhë me kryetari i partisë, por qytetarët, duke prerë fijet e politikës me krimin.

“Projekti që kemi nisur së bashku dhe kemi djegur mandatet, është shumë më i thellë sesa thjesht largimi i kësaj qeverie dhe ndryshimi i kësaj qeverie. Është një projekt kombëtar për të ndërtuar së bashku një Shqipëri të vlerave europiane. Për këtë duhen edhe ndryshime të thella në sistem. Për shembull, ka ide të vlefshme si listat e hapura, ku qytetarët jo thjesht të vendosin për siglën e partisë, por të vendosin se kë preferojnë nga lista e deputetëve, për një Parlament, i cili të ketë deputetë që më të vërtetë e lidhin fatin e tyre me qytetarët. Në këtë mënyrë, një Parlament i tillë është garanci që edhe qeveria do t’u shërbejë interesave të qytetarëve, sepse është Parlamenti ai që e mban përgjegjës qeverinë në demokraci”, u shpreh kreu i PD-së.”-u shpreh në atë kohë Basha.

Por pavarësisht kërkesave të vazhdueshme të aleatëve dhe kërkesës nga shumica e opinionit publik, drafti i ekspertëve të PD nuk përmban propozim për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Por në dy dalje të tjera publike Monika Kryemadhi dhe çuditërisht Dashamir Shehi kanë mbrojtur sistemin aktual, megjithëse kanë qenë të flaktë kundër tij.

Nga ana tjetër edhe presidenti Ilir Meta ka qenë kundër këtij sistemi zgjedhor të bërë më ndryshimet Kushtetuese të vitit 2008, në atë kohë ai bëri dhe një grevë urie.

Aleatët kanë qenë të ashpër dhe kondicionues për sistemin, por Luli ka ecur përpara.

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha tjetër premton, bën e tjetër shohin shqiptarët në fund. Thjeshtë ai është një njeri me tre fytyra./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

5 fake news nga Ilir Meta tek Lulzim Basha në 14 ditë

Publikuar

-

Nga

Pse na duhet Ilir Meta kryeministër/ Mesazhi i koduar për Bashën dhe detaji i fshehur nga Presidenti

Në dy javët e fundit mediat kanë prodhuar një numër të madh fakeneës-esh apo lajmesh të pavërteta. Janë pesë apo më shumë fakenews të prodhuara ditët e fundit. Në të paktën dy javë, në mediat pranë koalicionit opozitar-qeveritar, pra midis koalicionit PD-LSI, fakeneësi është prodhuar nga zyrat e propagandës pranë Ilir Metës duke gjetur edhe mbështetjen e Lulzim Bashës, e më pas është raportuar në kanalet pranë opozitës.

Pak kohë më parë qarkulloi një lajm se kishte një pazar të ri lidhur me ndarjen territoriale pas një deklaratë të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis në Parlament për ratifikim e marrëveshjes me Egjiptin dhe Italinë. U ngritën një sërë akuzash se Shqipëria po negocionte për faljen e detit. Në fakt ky ishte një fakenews i nxitur nga mediat pranë presidentit dhe kryeministri reagoi duke zbuluar telefonatën me homologun grek. Ai deklaroi se në fakt nuk kishte pasur një telefonatë për këtë çështje dhe në fund tha se Shqipëria i kishte bllokuar bisedimet me Greqinë shumë shumë kohë më parë, atë të Berishës për të shkuar në gjykatë ndërkombëtare. Pati fake news për të futur spicat e tyre në opinion publik kundër qeverisë që ata bëhen pjesë e lojës.

Fakenewsi i dytë ishte lajmi i shpërndarë nga vetë zëdhënësi i presidentit Tedi Blushi në disa media të presidentit siç është Faxnews, Faxweb apo Ora News dhe më pas marrë nga mediat tjera, për dorëheqjen e Ilir Metës një ditë pas zgjedhjeve dhe provokimi që ai i bënte Lulzim Bashës duke thënë se Meta do të bëhej kryeministër dhe ministër i Brendshëm. Një lajm ky sërish i përgënjeshtruar nga Presidenca, thotë se më qesharaku nga të gjithë ishte Petrit Vasili, ai që i lan këmbët dhe i pi ujin Ilir Metës.

E treta është një lajm tjetër i pavërtetë i shpërndarë në media për AMA-n dhe për AKEP.

Një ndjeshmëri e madhe publike u ngjall pas reagimit në turmë të shoqatave dhe organizatave që kryesisht kanë një miqësi të hapur me presidentin Ilir Meta, të cilat thanë se AMA dhe AKEP do shkriheshin në një. Në fakt burime zyrtare nga Kuvendi i thanë CNA.al se kjo nuk është aspak e vërtetë dhe se është punuar që AMA të ketë institucionet dhe AKEP të mos ketë asnjë punë me këtë çështje. AMA do dalë si një strukturë e pavarur në zbatim të rekomandimeve. Ky ishte fake news i tretë, më tej shkojmë te i katërti lidhur me një debat për kazinotë që po licensohen dhe rikthimin e kumarit në Shqipëri.Kazinotë në fakt nuk kanë ekzistuar në Shqipëri, e vetmja kazino mbetet te Tajvani, të tjerat kanë qenë lojëra fati apo salla bastesh. Aktualisht ligji në fuqi i jep mundësi hoteleve me 5 yje të kenë kazino dhe ligji e parashikon këtë vetëm për në qendër të Tiranës ashtu siç është Tajvani. Kjo nuk është e vetmja sepse së fundmi është licensuar edhe te Hotel Plaza një kazino tjetër. Në këto kazino nuk mund të hyjë çdo njeri.

LEXO EDHE:  “Edi Rama ka gënjyer qytetarët”/ PD i numëron premtimet e pambajtura

LEXO EDHE:  Përfundon takimi i Bashës me krerët e degëve/Ja vendimi për Kavajën

Fakenewsi tjetër është në fakt një formular i shpërndarë nga zyrat e LSI, një formular i shkruar në kompjuter, i cili nuk po gjen dot autorin, por gjithçka është prodhim i bërë nga Monika Kryemadhi, i marrë dhe i shpërndarë nga zyrat e Presidentit.

Këto janë 5 fake news të cilat nxirren nga zyrat e presidentit dhe më pas përdoren nga mediat.

Mesa duket Ilir Meta e ka të qartë rolin e tij, tashmë presidenti i Republikës po bën detyrën e shpërndarësit të lajmeve të rreme si njeriu që udhëhoqi fushatën e opozitës me profilin kundër qeverisë, duke dëmtuar edhe Lulzim Bashën, i cili ka luajtur një rol dytësor. Këta janë lajme të prodhuara dhe të shpërndara nga zyrat e Tedi Blushit dhe nga zyrat e propagandës së Tedi Blushit, për të nxitur reagimin e Presidentit, reagimin e një njeriu të ndershëm dhe të drejtë, dhe më pas del Presidenti me shpatën e njeriut të ndershëm që kërkon drejtësi, që mbron ligjin dhe shtetin. Ndërkohë që reagoi për provokimet territoriale, reagoi edhe për dorëheqjen, reagoi dhe për ligjin e AMA-S. Në fakt, të gjitha reagimet e tij përputhen dhe tregojnë që fake newsi është prodhuar në magazinën e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Publikuar

-

Nga

"Kapter" Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Më në fund, pas rreth dy javësh, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i cili nga gjeneral ushtrie është kthyer në “kapter” partie, ka reaguar pas denoncimeve të vazhdueshme të CNA.al në lidhje me një mjet luksoz të blerë nga Policia e Shtetit për Ministrin e Brendshëm, me një vlerë raportuar prej nesh, rreth 100 milionë lekë.( Lexo këtu)

Lleshaj ka reaguar me një gjuhë që nuk i shkon për shtat as kapterit më të rëdnomtë të ushtrisë dhe nuk e dëgjon as nga goja e policit më “barkderr”.  Ndoshta ka reaguar i zhytyr në luksin e BMW-së, apo në vilat e Gjirit të Lalzit që nuk i deklaroi kurrë.

Por, zoti Lleshaj në vend që të përgjigjet për skandalin, përpiqet të gënjejë.

Së pari CNA.al asnjëherë nuk ka thënë që mjeti është në pronësi të tij. Por, i jemi drejtuar me shkresa zyrtare Policisë së Shtetit dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor.

Kemi theksuar në çdo shkrim tonin se ky mjet është blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën tonë në Gjermani, dhe është marrë në përdorim, nga Sandër Lleshaj. Për më tepër mjeti qarkullon me targa falso dhe pa siguracion.

Makina me targa Gjermane, te Policia e Shtetit

Automjeti sipas Lleshajt nuk kushton as 100 milionë lekë, dhe as 150 mijë euro.

Asnjëherë dhe në asnjë rast CNA.al nuk ka thënë se mjeti ka kushtuar 150 mijë euro. Ne kemi thënë rreth 100 milionë lekë. Kjo vlerë ka qënë e përafërt me vlerat që jepet modeli BMW me të cilin ai lëviz, në treg. Ndërsa sot Lleshaj ka thënë se mjeti është blerë për 49 mijë euro, por pa treguar faturat e blerjes dhe Tvsj e paguar në doganë.

Zoti Lleshaj duhet ta dijë se gati 50 mijë euro, janë të paktën 60 milionë lekë.  Dhe po të futet vlera e zhdoganimit dhe kostot e tjera shtesë për sjelljen e tij nga Gjermania, taksa , siguracione etj, vlera rritet më të paktën 25 %.

Makina me targa shqiptare, te Ministria e Brendshme

Meqënëse Lleshaj nuk e do 100 milionë, por e do gati 70 milionë lekë makinën, ne po i themi se kjo vlen sa  katër apo pesë respiratorë, apo për dy ose tre shtëpi, sipas vlerave të shtetit, për të dëmtuarit që po jetojnë në çadër për shkak të tërmetit.

Për vlerën e saltë po e ritheksojmë se i jemi drejtuar Policisë së Shtetit, e cila prej dy javësh nuk po na jep dokumentet në shkelje totale të ligjit.

Ashtu siç gënjeu DPSHTRR duke mos na vënë në dispozicion të dhënat dhe duke e quajtur makinë personale, mjetin me të cilin qarkullon ministri.

Përgjigja nga DPSHTRR

Këtë i kemi thënë ne Zotit Lleshaj dhe po e përsërisim. Në kohë pandemie dhe gjëmash nga tërmeti nuk blihet makinë 50 mijë euro. Thelbi nuk është vlera por procedura dhe targat false.

“Kapteri” duhet ta dijë mirë se nuk ka asnjë keqinformim dhe as dezinformim publik.

Ai duhet të dalë dhe të nxjerrë dokumentat e të tregojë se për kë është blerë ky automjet.

Pse automjeti qarkullon me targa falso?

Pse nuk është i siguruar dhe pse u shpenzuan 60 milionë, siç thotë ai, në kulmin e pandemisë, për luksin e ministrit?

Tjetër makina e Ministrit të Brendshëm dhe tjetër makinat në përdorim të Policisë së Shtetit. Policia mund të ketë nevojë për makina edhe 100 milionëshe, edhe 200 milionëshe, kurse ministrI i Brendshëm nuk ka nevojë për një luks të tillë në kulmin e një krize të tillë ekonomike që po kalon vendi.

Lleshaj me makinën luksoze para Parlamentit

“Kapter” Lleshaj duhet ta dijë dhe të jetë i qartë se nuk ka intimidim apo shantazh dhe duhet të kuptojë një herë e mirë se përgjigje të tilla, me gjuhë kërcënuese nuk trembin askënd. i bën ato apo jo nga vila e fshehur në Gjirin e Lalzit apo nga BMW-ja e tij luksoze, “Kapter” Lleshaj, njeriu i dështimit në krye të sigurisë në vend duhet të kuptojë se askush nuk e ka baltosur.

LEXO EDHE:  Ish presidenti i Bundestagut akuza Bashës për bojkotin parlamentar

LEXO EDHE:  “Sakrificat shpërblehen”/ Grida Duma mesazh Ristanit

Thjeshtë dhe vetëm i kemi thënë të vërtetën. Ka blerë një mjet luksoz në kohë pandemie. Nuk është 100 por është 60 milionë e më shumë,  qarkullon me targa falso dhe pa siguracion. Dhe kjo është e vërteta. Dhe në qoftë se do të zbulohet  nga media dhe vendi më periferik i Europës, në një skandal të tillë ministri i Brendshëm të paktën do të duhet të jepte dorëheqjen dhe të kërkonte falje publike.

Vetëm dje në një nga rrugët nacionale të Shqipërisë janë vrarë dy vajza, dhe dy janë në gjendje të rëndë për shkak se shoferi ishte i dehur dhe policia nuk dukej asgjëkundi. E në vend që të merrej me këtë ngjarje tragjike, “kapter” Lleshaj gjen kurajon dhe reagon me kërcënime duke shantazhuar median.Duke u sjellë si një sharlatan politik me shpresën se ne do të ndalemi për të zbardhur të vërtetën e mjetit që përdoret nga ai, ku i kompleksuar dhe në dhimbje për zbulimin e së vërtetës, pas dy javësh nuk sqaron por akuzon. Gjë që në fakt e ka bërë që nga dita që ka shkuar në zyrën e ministrit.

Lleshaj në Korçë

Sandri është mërzitur nga makina e tij luksoze sot në mëngjes, duke parë ëndrra në vilën në Gjirin e Lalzit dhe ka dalë duke sulmuar mediat, që i thonë të vërtetën.

Zoti Lleshaj fatkeqësisht nga gjeneral u bë “kapter”.

Turpësisht je një nga mjeranët e shumtë politikë, që përpiqen të fshihen pas sulmeve. Por, makinën nuk e fut dot në xhep, as 50 mijë euro, nuk i fut dot në xhep. As target falso nuk i fsheh dot, as siguracionin e munguar të mjetit nuk e fsheh dot, as Tvsh e pa paguar. Të gjitha këto janë fakte dhe jo në gjyq, por prapa Hënës të shkosh do të vijmë dhe do të qëndrojmë përballë ty dhe “suretërve” të tjerë si puna jote, që me taksat e shqiptarëve zhgrryhen në luks ditë e natë dhe më pas akuzojnë median për të vërtetën e dhimbshme që ata i thonë.

Zoti “kapter” mos u mërzit. Merre shtruar dhe më qetë. Rezultatet e 6-mujorit të parë të këtij viti i ke fantastike. Edhe në krim edhe në aksidente, edhe pse Shqipëria për tre muaj ishte e mbyllur.

Por po të themi një të vërtetë publike. Edhe pse na sulmon, ne nuk ka “burrë nëne apo bir k*rve”, siç thotë Edi Rama, të na intimidojë apo të vijë të na kërkojë llogari.

Llogaria është tek mjeti që ke në përdorim, skandali është te BMW-ja luksoze. Skandali është në dyert e Policsë së Shtetit dhe sqaro shqiptarët se pse ky mjet është blerë me një vlerë të tillë, dhe pse ministri i Brendshëm duhet të mbajë një makinë të tillë, 60 milionëshe, kur Shqipëria nuk ka respiratorë dhe shqiptarët po flenë çadrave pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit 2019.

Zoti “kapter” suksese në jetë!/ CNA.al

Sandër Lleshaj, “kapteri” me limuzinë

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Foto+Video/ Zbulohet vila e ministrit të Ramës në Gjirin e Lalzit

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

“Ministri i Lalzit”/ Sandër Lleshaj hesht për vilën luksoze

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha këshillon nxënësit/ Ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish

Publikuar

-

Nga

Basha këshillon nxënësit/ Ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar sot nxënësit dhe mësuesit në ditën e parë të shkollës.

Me anë të një mesazhi ne rrjetet sociale Basha theksoi se “Askush nuk do donte që dita juaj e parë e rrugëtimit drejt dijes të ishte si kjo e sotmja në mes të pandemisë, shoqëruar me masa të veçanta që e bëjnë të vështirë këtë fillim shkolle.”

Sipas tij ky do jetë një vit sfidues dhe shtoi se normaliteti ka për tu kthyer serish, por që kjo gje te ndodh duhet të zbatohen masat.“Urime të gjithë gjimnazistëve në këtë vit sfidues! E di se do ta keni të vështirë të ruani distancën, pasi e tillë është edhe energjia e moshës, por ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish.

LEXO EDHE:  Sondazhi/ Shqiptarët të pakënaqur me qeverinë, shumë të pakënaqur me opozitën

LEXO EDHE:  Shqipëria në udhëkryq nga keqqeverisja/ Basha i kërkon ndihmë gjermanëve

Normaliteti do rikthehet sërish, e ju mund të kapni kohën e humbur me njëri-tjetrin. E vetmja gjë që nuk kthehet është jeta. Prandaj lutja ime për të gjithë ju është: respektoni masat, ruani veten dhe njëri-tjetrin.
Ditë më të mira na presin!” përfundoi Basha.

LEXO TE PLOTE