Connect with Us

Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

Bota

Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

Publikuar

-

Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një deklaratë publike ka folur mbi situatën e tensionuar SHBA – Iran pas vdekjes së gjeneralit iranian Kasem Suljemani. Sa të jem President i SHBA, irani nuk do të lejohet të ketë armë bërthamore, ka qenë fjalia e tij e parë.

Presidenti Trump u bëri thirrje amerikanëve që të mos frikësohen pasi asnjë nuk ka për t’i dëmtuar. Ai theksoi se Irani ka qenë sponsor për trazirat e paqes në Lindjen e Mesme, duke provokuar si në rajon, ashtu edhe në Amerikë me sulme terroriste.

“Unë jam i kënaqur për të informuar se asnjë amerikanët nuk u dëmtua gjatë sulmit të fundit. Firma të mëdha amerikane janë përgatitur për gjithçka, është një gjë e mirë për ne dhe palët mbështetëse. Asnjë amerikan nuk do të humbasë asgjë. Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit dhe armëve bërthamore, pasi kreu i tyre, Soleimani, ishte përgjegjës për sulmet e luftës terroriste. Ai provokoi luftëra civile në të gjithë rajonin duke shkaktuar viktima. Ai po plaifikonte sulme të reja kundër amerikanëve por ne e ndaluam atë.  Pas marrëveshjes, ata vranë mijëra njerëz,” tha Trump.

Presidenti i SHBA, ka shtuar se duhet të punojnë për një marrëveshje me Iranin, pasi Irani potencialisht mund të jetë një shtet shumë i mirë, nëse kështu vendos. Megjithatë, Presidenti amerikan thekson se Amërikës nuk i nevojiten më të mirat e Lindjes së mesme, siç është gazi, pasi SHBA tashmë është e pavarur në atë aspekt.

“Irani mbështet terrorizmin. Duhet të punojmë për një marrëveshje me Iranin për të bashkëjetuar të sigurt, Irani mund të jetë një shtet më shumë i mirë dhe në Lindje të Mesme nuk do të ketë më konflikte. Vrasjet nga irani nuk do të lejohen si më parë. Ne jemi të pavarur për prodhimin e gazit dhe naftës dhe nuk kemi  nevojë për Lindjen e Mesme, jemi të pavarur”, theksoi Trump.

LEXO EDHE:  SHBA penalizon këngëtarët shqiptarë/Ja shkelja që bënë ata

Prsidenti theksoi, “Kanë mbaruar ditët kur ne toleronim Iranin që të bëhej shkak destabilitetit të rajonit. Javën e shkuar ndaluam një sulm terrorist që prekte jetët amerikane duke eliminuar supër terroristin botëror Qaseem Suleimani. Ai ishte personalisht përgjegjës për shumë demë të mëdha. Ka trajnuar mjaft grupe terroriste përfshi Hesbullah. Ka vrarë dhe plagosur mijëra trupa amerikane përmes bombave. Ai nxiti sulmin në bazën ameriksane ku u vra një amerikan dhe u plagos një tjetër. Po planifikonte sulme të tjera, por ne e ndaluam. Kishte derdhur shumë gjak amerikane dhe iranian, por ne e ndaluam. Kështu i dëguam një mesazh të fortë terroristëve: Nëse vlerësoni jetën tuaj mos kërcënoni jetën etë tjerëve. Ne kemi vendosur sanksione të forta ndaj Iranit dhe do të vazhdojnë që të qendrojnë deri sa Irani të ndryshojë sjellje. Ne nënshkruam marrëveshjen për heqje dorë nga programi bërthamor dhe ata fituan miliarda dollar, por në vend që të na falenderonin ata thirrën “Vdekje Amerikës”.

Raketat e nisra mbrëmë janë financuar nga fonde që u nxorrën nga marrëveshja që bëri administrata e mëparshme amerikane. Ka ardhur koha që Gjermania, Rusia dhe Kina që të njohin këtë realitet të ri dhe të punojmë sëbashku për ta bërë botën më të sigurt. Sot do t’i kërkoj NATO-s që të jetë më e përfshirë më shumë në Lindjen e Mesme.  Gjatë viteve të fundit ne kemi patur rritje të mëdha ekonomike. Jemi tani të parët për prodhimin e naftës dhe gazit. Jemi të pavarur tani dhe nuk na duhet gazi dhe nafta e Lindjes së Mesme. Ushtria jonë është më e forta në botë, raketat tona janë më të mëdha dhe më të sakta. I bëj thirrje politikës dhe popullit të Iranit që të futen në rrugën e paqes dhe prosperitetit”, tha Donald Trump./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Meqë marrim si shembull Amerikën…

LEXO EDHE:  Sugjerimi i SHBA-së për konfliktin në Kushtetuese/ Lubonja: Këshilla për dërgimin në Venecia qesharak

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“80 miliardë euro që Greqia të dilte nga BE”/ Ish ministri tregon ndërhyrjen që prishi planin e Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos ka zbuluar së fundmi një ofertë që Gjermania i ka bërë Greqisë për të dalë nga Bashkimi Europian.

Në një intervistë për televizionin ANT1, Kammenos tregoi se Gjermani kishte ofruar 80 miliardë lekë vetëm që Greqia të mos ishte më pjesë e BE.

“Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schaeuble”, tha ai.

Ish-ministri pretendon se u desh ndërhyrja e Amerikës dhe Francës që të shpërbëhej një plan i tillë, i lidhur nga ish-ministri i Financave Yanis Varoufakis dhe homologut i tij gjerman.

LEXO EDHE:  Braktisi Amerikën për Ramën/ Shpërblehet ish-Drejtoresha e Doganave

LEXO EDHE:  Braktisi Amerikën për Ramën/ Shpërblehet ish-Drejtoresha e Doganave

Kammeno deklaron se kjo çoi Greqinë drejt zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa Varoufakis e ka kundërshtuar dhe i ka quajtur të pavërteta këto pretendime. Ish-ministri i Financave e quajti Kammenon shpifës profesionist./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thirrja e ambasadorit Grenell për qeverinë Kurti/ Doni investime amerikane, hiqni taksën ndaj Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori amerikan, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, ritheksoi të martën kërkesën për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe. Në një postim në rrjetin social twitter, ambasadori Grenell tha se “është thelbësore që tarifat të hiqen, në mënyrë që investimet të funksionojnë”.

Ai i bëri këto komente në përgjigje të një postimi po në twitter të shefit ekzekutiv të programit për Kosovën të Korporatës “Sfidat e Mijëvjeçarit”, Petrit Selimi, lidhur me investimet e kësaj korporate në Kosovë.

Radiotelevizioni i Kosovës njoftoi se ambasadori Grenell ka komunikuar gjatë ditës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, si dhe kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani, të cilëve, sipas RTK-së “ua ka bërë të qartë se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë investime miliona dollarëshe në Kosovë, nëse hiqen tarifat. “Megjithëkëtë’, sipas njoftimit të RTK-së, “SHBA-ja do t’i anulojë të gjitha këto projekte deri sa Qeveria nuk i heq taksat dhe nuk heq dorë nga planet për vendosje të reciprocitetit”, citon televizioni publik një burim të tij.

Korespondenti i radios “Zëri i Amerikës” ju drejtuar zyrës së ambasdorit Grenell me kërkesen për të sqaruar njoftimin lidhur me pezullimin e investimeve.

Zëdhënësi i ambasadorit Grenell, Dick Custin në përgjigjen e tij u shpreh se “Ambasadori Grenell gjithmonë e ka bërë të qartë se tarifat dëmtojnë ekonominë e Kosovës dhe i dërgojnë një mesazh të keq sektorit privat se Kosova nuk është një vend për të bërë biznes. Ai ka dëgjuar nga shumë afaristë brenda Kosovës, përfshirë disa ndërmarrje amerikane, se tarifat po i dëmtojnë ata. Ambasadori Grenell u ka bërë të qartë udhëheqësve politikë në Kosovë dhe Serbi se investimet amerikane në Kosovë nuk do të kenë rezultatin e dëshiruar për të ndihmuar ekonominë nëse tarifat vazhdojnë të jenë në fuqi. Dhe zëvendësimi i tarifave me më shumë barriera duke i quajtur ato “si masa të reciprocitetit ” gjithashtu do të jetë kundërproduktive për krijimin e vendeve të punës për të rinjtë”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të të dërguarit të posaçëm amerikan, Richard Grenell.

LEXO EDHE:  Taksa ndaj Serbisë/ SHBA bllokon Kosovën

LEXO EDHE:  Braktisi Amerikën për Ramën/ Shpërblehet ish-Drejtoresha e Doganave

Qeveria e re e Kosovës e ka kushtëzuar heqjen e tarifave me vendosjen e masave të reciprocitetit të plotë më Serbinë. Por, ende është e paqartë se si do të realizohet një synim i tillë i qeverisë së re…

LEXO TE PLOTE