Connect with Us

Zgjidhni personin që pëlqeni/ Çfarë zbulon për karakterin tuaj

Lajme

Zgjidhni personin që pëlqeni/ Çfarë zbulon për karakterin tuaj

Publikuar

-

Ky test bazohet në praktikën e vlerësimit të karakterit ose personalitetit të një personi nga pamja e jashtme, veçanërisht fytyra dhe e ashtuquajtura gjenetikë e sjelljes.

Sipas dy degëve të psikologjisë, ju mund të mësoni shumë mbi veten dhe personalitetin tuaj vetëm duke parë fytyrat që ju pëlqejnë. E vetmja gjë që duhet të bëni është të krahasoni tiparet e fytyrës së njerëzve në foto me personalitetet e tyre.

Midis këtyre njerëzve, zgjidhni atë që ju duket më tërheqës e familjar dhe zbuloni se çfarë tregon zgjedhja juaj për ju. Mos nxitoni! Mendoni se me kë do të dëshironit vërtetë të bisedonit.

1.

Persona të tillë kanë vullnet të fortë, forma e buzëve të tyre e tregon këtë. Ata janë shumë të drejtpërdrejtë dhe të ndjeshëm.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Njerëzit me vullnet të fortë tërheqin njëri-tjetrin në një nivel të pavetëdijshmëm. Nëse ky person ju duket tërheqës, atëherë ka shumë të ngjarë që edhe ju të jeni një person i fortë dhe vendimtar.

2.

Forma e këndshme e anëve të hundës tregon që ky person është në gjendje të kalojë nga leckat tek pasuria e bollshme, duke luftuar të gjitha rrethanat gjatë rrugës. Njerëzit me temperate melankolike ose flegmatike kanë frikë nga fytyrat e tilla. Sytë e ndritshëm tregojnë se ky person është shumë inteligjent dhe forma e buzëqeshjes së tyre do të thotë që ata të mund të kontrollojnë emocionet e tyre.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Sipas psikologëve, fytyra të tilla tërheqin njerëz të qetë dhe të zhytur në mendime. Por ky vetëkontroll i dukshëm mund të tregojë gjithashtu një temperament të fortë dhe vendimtar si edhe një nivel të thellë emocionaliteti.

3.

Ky person është i apasionuar dhe i guximshëm. Pjesa e sipërme e veshëve është pak mbi nivelin e vetullave dhe kjo tregon inteligjencë të lartë. Një person i tillë është idealist dhe i ndërgjegjshëm. Ata nuk pëlqejnë t’i shtyjnë gjërat.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Këta njerëz janë të guximshëm dhe seriozë. Një person pa inteligjencë të konsiderueshme nuk do të rrezikonte të merrej me një njeri të tillë. Kjo zgjedhje do të thotë se ju keni një personalitet të fortë, ndoshta të rreptë dhe kokëfortë.

4.

Mjekrra në formë katrore tregon një temperament të fortë në kombinim me kokëfortësi dhe gatishmëri. Sytë e mëdhenj janë zakonisht një shenjë e ndjeshmërisë së thellë. Buzët dhe palosjet hundolabiale tregojnë emocionalitet, një sens disi të çuditshëm dhe të errët humori dhe një qëndrim serioz ndaj jetës.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Sipas psikologëve, njerëzit e fortë dhe të ndjeshëm tërheqin njerëz të sjellshëm dhe të ngrohtë, të cilët kërkojnë mbrojtje. Ky është një rast kur të kundërtat tërhiqen dhe sëbashku, ata mund të krijojnë një ekip të mirë.

5.

Njerëzit të cilët kanë një mjekër të vogël janë zakonisht të paduruar, të gatshëm t’ju takojnë dhe kanë një natyrë të ëmbël. Maja e hundës tregon një qëndrim të lumtur ndaj jetës. Forma e buzëve tregon se në situata kritike, njerëz të tillë merren vetë me problemet e tyre dhe nuk kanë nevojë për ndihmë nga jashtë.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Nëse pëlqeni njerëz të tillë, tregon se ju jeni një person i fortë dhe i qetë ashtu si njeriu në foto, ose jeni tip manipulues.

LEXO EDHE:  5 arsye se pse njerëzit bien në dashuri

6.

Sipas fizionomisë, forma e mprehtë ovale e fytyrës tregon ndjeshmëri dhe talent të lartë. Ekspertët gjithashtu vërejnë se njerëz të tillë janë dinakë. Goja e madhe e personit tregon se ata janë të shkujdesur e megjithatë nuk ka gjasa të dyshojnë në vendimet e tyre.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Me shumë mundësi, puna juaj është e lidhur me krijimtarinë ose të paktën ju keni potencial krijues. Ju jeni i sjellshëm dhe i thjeshtë si vajza në foto. Sipas psikologëve, njerëzit me një personalitet të vështirë nuk mund të tërheqin të kundërtën dhe anasjelltas. Nivelet e tyre “të vështirësisë” duhet të jenë pothuajse të njëjta për të ngjallur simpatinë.

7.

Vetullat e njëtrajtshme dhe të gjata tregojnë se ky njeri është inteligjent. E gjithë forma e fytyrës tregon se ky person është shumë i qetë dhe nuk i pëlqejnë ndryshimet rrënjësore. Ky person është në harmoni të përsosur me botën. Ai mund të jetë një artist ose një shkencëtar. Hunda e gjatë që është në harmoni të përsosur me sytë, gojën dhe mjekrën është një tregues i personalitetit të tyre të fortë. Lidhjet hundolabiale thonë se ky person mund të ketë kaluar diçka të vështirë në të kaluarën.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Këta lloj njerëzish, sipas psikologëve dhe ekspertëve të tjerë, janë shumë tërheqës në përgjithësi. Por nëse e keni zgjedhur këtë person, ne mendojmë se ju jeni mjaft krijues dhe ashtu si ky njeri, i qetë dhe në harmoni me botën. Është e mundur që edhe ju të jeni të dhembshur.

8.

Hunda tregon se ky person është i shqetësuar për gjendjen e tij financiare dhe ka të ngjarë t’i mbledhë shqetësimet nga brenda. Fytyra proporcionale është një shenjë e një personaliteti kokëfortë, një mendje logjike dhe me vetëbesim. Dhëmbët e mëdhenj të përparmë thonë se ky person mund të ketë qenë i ndrojtur në fëmijëri. Forma e buzëve të tyre tregon se ata janë në gjendje të bindin të tjerët dhe të përqendrohen në aktivitete praktike.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Nëse pëlqeni këta persona, jeni njerëz pragmatistë dhe që ndonjëherë nuk dini se çfarë doni. Por gjithashtu jeni shumë të sjellshëm e pozitivë. Keni një vullnet të fortë dhe e gjeni linjën e sjelljes në pothuajse çdo situatë.

9.

Njerëzit me këtë formë fytyre janë të sjellshëm dhe paqësorë. Këta njerëz e duan rehatinë, duan njerëz të mirë rreth tyre dhe nuk duan të jenë të famshëm. Mjekrra e madhe dhe e spikatur tregon vetëbesim dhe qëndrueshmëri të mirë fizike. Ky person është natyrishëm elokuent dhe komunikues. Vetullat e shkurtra tregojnë se ai është pak impulsiv.

Kush tërhiqet nga këta njerëz?
Ky është rasti kur njerëz të ngjashëm tërhiqen nga njëri-tjetri. Ju jeni i sjellshëm, paqësor dhe i buzëqeshur. Me shumë mundësi, ju pëlqen të komunikoni dhe të kënaqeni duke qenë rreth njerëzve të tjerë. Por ndoshta jeni disi të ndrojtur dhe jo shumë komunikues dhe po kërkoni ngrohtësi, kjo është arsyeja pse kjo foto mund t’ju ketë përlqyer në radhë të parë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Paketa e Studentit- krijuar nga Credins Bank

Publikuar

-

Nga

Paketa e Studentit- krijuar nga Credins Bank

Në prag të fillimit të vitit të ri Universitar, Credins bank risjell pranë çdo studenti “ Paketën Studentore”, krijuar enkas për të mbështetur çdo student për nevojat dhe kërkesat për shëbime bankare. Një paketë e cila ofron shërbime bankare, ku një pjesë e konsiderushme janë pa asnjë komision, duke ju ardhur në ndihmë studentëve për të krijuar një marrëdhënie lehtësuese me bankën.

Në çdo vend të botës, çdo student, pajiset me një llogari bankare, me anë të së cilës menaxhon çdo shpenzim mujor si: pagesë të tarifave shkollore, shpenzimeve utilitare si ujë, drita, telefon, internet, pagesë të qirasë të shtëpisë ku banon etj. Por një studenti, i duhet dhe karta bankare për të realizuar blerje të ndryshme në internet apo për të mbuluar shpenzimet mujore.

Mbajtja e kartës Credins, i mundëson një studenti mjaft përfitime, pasi Banka Credins, ka një bashkëpunim me shumë partnere, ku pagesa me karta mundëson zbritje deri në 20%. Ndaj, përdorimi I kartës Credins në bare, restorante, dyqane eltro – shtepiake, klinika dentare, kinema, apo qëndra argëtimi etj, i mundëson çdo studenti një kursim mujor të vlefshëm për këtë fazë të jetës.

Paisja me aplikacionin bankar Credins Online, të aksesueshëm nga çdo Smartpohone, tabelete apo desktop, i mundëson studentëve të paguajnë online, në çast të gjitha shërbimet e tyre. “Banka në dorën tënde” – është slogani ynë, për ti dhënë mundësinë çdo studenti të kontrollojë në çast balancën e llogarisë, të marrë fonde nga prindërit nëpërmjet transfertave bankare apo të paguajë çdo faturë. Të gjitha këto ofrohen pothuaj pa asnjë komsion.

Gjithashtu, Banka Credins ka lidhur marrëveshje partneriteti me disa prej Universiteteve më të mëdha në vend, me anë të së cilës, ju mundësohet kredia me 0% interes. Studenti paguan plotësisht studimet e tij me këste dhe interesi dhe komisioni I kredisë paguhen nga Unviersiteti.

Vendosja e një marrëdhënie me bankën, do e shoqërojë një student përgjatë gjithë jetës, pasi do krijojë një historik të mirë bashkëpunimi, duke përfituar në të ardhmen, nga interesat dhe komisionet preferenciale për kredi ose shërbime të tjera.

LEXO EDHE:  Çfarë shoqeje jeni sipas shenjës së horoskopit

LEXO EDHE:  Burrë apo grua/ Testi i personalitetit që ka bashkuar psikologët

Sot, banka konsiderohet një partner për çdo student, duke ofruar një portofol të larmishëm produktesh dhe shërbimesh bankare, të cilat nëse I gjeni në një bankë të vetme, ju kursejne kohë dhe para dhe ju ndihmojnë për të menaxhuar më mirë financat tuaja dhe mbajtur ato në kontroll.

Paketa e lançuar nga Credins bank përmbledh disa prej shërbimeve kryesore bankare të cilat janë bazike dhe të domosdoshme për aktivitetin tuaj:

 Llogari Rrjedhëse: e domosdoshme për çdo student, si mënyra kryesore e vendosjes së marrëdhënies me një bankë, nëpërmjet të cilës, mund të kryhen shumë shërbime pagese, transferta etj.

 Kredia studentore: një kredi e shpejtë, për të mbështetur nevojat për të vazhduar studimet tuaja me kushte lehtësuese. Credins Online: aplikacioni bankar I aksesueshëm nga çdo smartphone, tabletë ose desktop, ju mundëson kryerjen e menjëhershme të shumë veprimeve bankare. Banka në dorën tënde 24/7, ju mundëson të:

a) kontrolloni llogaritë tuaja,
b) kryeni pagesa faturesh, madje me komisione 0 ose preferenciale,
c) kurse këmbimi mjaft preferenciale krahasuar me degët e bankës,
d) transferta kundrejt bankave lokale ose ndërkombëtare, me komisione 0 ose preferenciale,

 Karta e parapaguar: një mjet mjaft i mirë për të reduktuar përdorimin e cash-it.
Çdo student gjen tek Credins Bank një konsulent, dhe një shërbim të dedikuar e të shpejtë. Nëse bëheni pjesë e kësaj pakete, ne synojmë t’ju vijmë në ndihmë duke ju dhënë mundësinë për të përfituar:

 Të mbani financat tuaja mujore në një menaxhim të kujdeshëm, duke patur historikun e çdo shpenzimi,

 Të reduktoni mbajtjen e cash –it duke rritur sigurinë dhe ulur kostot,

 Të krijoni një historik të mirë me bankën duke përfituar oferta mjaft të mira,

 Të përfitoni nga larmishmëria e shërbimeve me kosto mjaft preferenciale.

Banka Credins ka qënë dhe do vazhdojë të jetë gjithmonë në mbështjete të studentëve me projekte inovative siç është dhe shkolla “YouAreCredins”, një mundësi punësimi dhe trajnimi për të rinjt e talentuar.

Ejani pranë çdo dege të Bankës Credins! Ju mirëpresim!

LEXO TE PLOTE

Lajme

Akuzat për korrupsion/ KLGJ vendos “fatin” e gjyqtares Margjeka

Publikuar

-

Nga

Akuzat për korrupsion/ KGJ vendos “fatin” e gjyqtares Margjeka

Këshilli i Lartë Gjyqësor  ka vendosur pezullimin nga detyra të gjyqtares së Apelit Korçë, Mimoza Margjeka.

KLGJ u mblodh sot në orën 14.00, dhe vendimi  për pezullimin e saj nga detyra është marrë unanimisht.

Gjyqtarja është lënë në “arrest shtëpie” pas akuzave për korrupsion. Nga përgjimet e SPAK doli që gjyqtarja bashkë me bashkëshortin e saj dhe një avokat i kanë marrë një shumë prej 6 mijë eurosh një të arrestuari me qëllim për ta liruar nga burgu.Gjyqtarja kundërshtoi fort masën ndaj saj dhe u shpreh se gjithçka po ndodh është në kundërshtim me ligjin.

LEXO EDHE:  “Na more fytyrën!” Zaimina tregon çfarë nuk i pëlqen Klodit dhe ajo nuk këmbëngul

LEXO EDHE:  Trinjaket identike bëjnë një test ADN/ Rezultati është i papritur

Vijon

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Publikuar

-

Nga

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Drejtori Rajonal i Arsimit në Korçë Kristaq Grabocka, ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor.

Grabocka ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të ulen në bankat e shkollës dhe i këshillon ata të bashkëpunojnë me mësuesit për çdo gjë dhe ti pyesin ata për çdo pasiguri.

Ai thekson se në këtë vit shkollor mësuesit kanë nëvojë për bashkëpunim për të përballuar problemet.

Gjithashtu Grabocka jep edhe një mesazh për mësuesit, teksa kërkon që këta të fundit të mbajnë siguri në shkollë.“Në fillim të vitit të ri shkollor të gjithë ne urojmë, këtij urimi i bashkohet kushdo,  sepse shkollimi është i të gjithëve dhe nga ai përfitojnë të gjithë. Gëzuar Shkollar,  kushdo dhe kudo qofsh, paç një vit të mbarë dhe dalshim faqebardhë të gjithë.

Ti që nesër do ulesh në bankat e shkollës,  të ftoj të ndjekësh yllin tënd,  të mos rreshtësh së bashkëpunuari me të gjithë,  mësuesit të parët,  të mësosh duke luajtur dhe duke përdorur dijet në jetë; të vazhdosh të thuash hapur atë që di,  dhe të mos hezitosh të pyesësh për gjithçka nuk di,  apo nuk ke i sigurt. Kemi ndryshuar shumë dhe jemi krenarë, por kurrë nuk do të ndalemi së punuari që shkollarët tanë, denjësisht të përballen me bashkëmoshatarët europianë.

LEXO EDHE:  Tiparet fizike të personave të shenjës së Peshqve

LEXO EDHE:  Çfarë shoqeje jeni sipas shenjës së horoskopit

Të dashur prindër, ne jemi aty, në klasë me fëmijën tuaj, për ta ndihmuar të hapë radhazi dyer e dijes. Por, në këtë vit të veçantë, kemi shumë nevojë për ju, mbi të gjitha edhe për bashkëpunimin tuaj,  bashkë do ja dalim.  Duke qenë bashkë problemet përballen më mirë dhe të tilla nuk do na mungojnë në këtë vit.

Të dashur kolegë, detyra jonë është e shenjtë  dhe ky shenjtërim merr një vlerë të shtuar këtë vit. Të gjithë jeni impenjuar këto ditë për të siguruar çdo gjë, për sigurinë në shkollë për çdo fëmijë.  Na kanë besuar tradicionalisht gjënë më të shtrenjtë fëmijën, jemi kujdesur, e kemi drejtuar,  por këtë vit veç të tjerëve duhet ta ndihmojmë të mbrohet nga virusi i mallkuar.  Unë jam i bindur se, ashtu sikundër jemi ne, fjalëpak dhe punë shumë, edhe këtë vit do ja dalim,  edhe me këto detyra të shtuara”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE