Connect with Us

Zbardhen të tjera përgjime të “Zogut të Tiranës”/ Bisedat erotike, si i gjen dy klientë në një të natës polices

Kronika

Zbardhen të tjera përgjime të “Zogut të Tiranës”/ Bisedat erotike, si i gjen dy klientë në një të natës polices

Publikuar

-

Hermes Nikaj, ose “Zogu i Tiranës” monitoronte një rrjet të gjerë prostitucioni në Tiranë, ku arrinte t’i gjente klientelë meshkuj, shumë vajzave që shoqëroheshin me ta. Një prej tyre, ishte dhe një punonjëse policie, ku “Zogu”, veç caktimit të një takimi me 5 meshkuj në hotel “Autostrada”, hyn në veprim me këtë “mami” në datën 30 tetor 2019, duke kërkuar t’i mbyllë një takim në një hotel me dy meshkuj, ku njëri prej tyre identifikohet si “Adi Boli” dhe rezulton se është klient i rregullt i eskortave që menaxhoheshin nga “Zogu i Tiranës”.

Por punonjësja e policisë nuk ka qenë e gatshme për të dalë me meshkuj, pasi siç dhe del nga përgjimi telefonik ajo ishte e sëmurë dhe se doktoresha i kishte rekomanduar të pinte një kurë me ilaçe. Për të bindur Zogun e Tiranës, punonjësja e policisë i thotë se ishte seriozisht e sëmurë dhe ajo tregohej e gatshme që t’i bënte foto dhe t’ia tregonte Zugut, këtë fakt. Nga ana tjetër Zogu i thotë se: “çfarë mund të bëj për ty”, por punonjësja e policisë D.B, ia kthen:“pas periodave”.

Më tej Zogu, bën një telefonatë tjetër dhe gjen dy vajza të tjera, të cilat shkon i merr në banesë me një taksist që quhet Velo, dhe që është punonjës policie, dhe ia dërgon ato në hotel Adi Bolit dhe një shokut të tij.

Përgjimet telefonike tregojnë më së miri mënyrën se si vepronte rrjeti i prostitutave “Class” në Tiranë dhe si menaxhoheshin ato nga “Zogu i Tiranës”, parukierja Anjeza Bena, F.Sula. dhe tutore të tjera.

Në një përgjim të kryer nga prokuroria del qartë dhe pozicioni i Zogut në këtë rjet prostitucioni, pasi në datën 21 tetor 2019 gjatë zhvillimit të një bisede me një pronare lokali e identifikuar si “Ledi.B”,e cila në ditën e inaugurimit të lokalit të saj në Tiranë, bisedon me “Zogun e Tiranës”, duke i pohuar këtij të fundit që të marrë një grup ku**ash, ku**at e tij, dhe të shkonte tek lokali, pasi në këmbim të këtij shërbimi, Zogut, i premtohet një përqindje monetare. Pronarja e lokalit e këshillon Zogun të mos marrë meshkuj me vete por vetëm vajza dhe të vinte në lokal.

Mes “Ledi B” dhe Zogut zhvillohet kjo bisedë si më poshtë,ku janë të ftuar dhe dy këngëtarë dhe se atmosfera duhet të ishte shumë elektrizuese. Ledi.B i thotë Zogut:“Të enjten je i ftuar, merr një grup ku**ash, ku**ash ç’a të duash ti. Është i ftuar E.Ll (emër këngëtari) dhe J.V (emër këngëtareje), merri ato ku**at e tua…se do i bësh reklamë hapjes së lokalit. Pastaj flasim që të marrësh dhe t’i një përqindje, pasi nuk do të jetë me tallava. Merri ku**at më të mira se do të prenotoj tavolinë dhe mos me merr e më sill çuna.

Nga ana tjetër Zogut i përgjigjet pozitivisht “Ledi.B” duke i konfirmuar se do shkonte me një grup vajzash në ambientet e lokalit që sapo do inaugurohej.

Në 30 tetor 2019 Hermes Nikaj telefonohet nga një personazh që ai i gjen herë pas here vajza i cili quhet “Adi Boli” dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë e më poshtë, ku Adi i thotë se është me një shok dhe se duhet të takohen por Zogu, duhet të marrë me vete dhe dy shokë.

Adi Boli: Si të kam?
Zogu: Mirë po ti?
Adi Boli: Jam me një mik, shif mos pimë ndonjë kafe më vonë
Zogu: Kur?
Adi Boli: Pak më vonë
Zogu: Po kur pak a shumë?
Adi Boli: Për 1 orë
Zogu: Ok
Adi Boli: Merr 2 shoqe
Zogu: Ai miku jot do rrijë me ne bashkë?
Adi Boli: Kuptoj

Vetëm 30 minuta pasi ka mbyllur këtë bisedë “Zogu i Tiranës” telefonon në orën 23:04 të natës punonjësen e policisë D.B, duke i thënë kësaj të fundit të bëhet gati pasi do takohen me Adin. Por punonjësja e policisë i thotë se nuk mundej atë natë, pasi ishte e sëmurë, duke i deklaruar se ishte vizituar dhe doktoresha i kishte dhënë një kurë me ilaçe për t’i vazhduar. Për të qënë më e besueshmepara Zogut, D.B, i betohet për kokën e fëmijëve dhe madje i thotë se nëse nuk besonte t’i bënte foto dhe t’ia niste. Mes Zogut të Tiranës dhe punonjëses së policisë zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Zogu: Hë shpirt ç’a je tu bë?
D.B: Gjumë
Zogu: Bëhu gati se do takohemi me Adin
D.B: Kam vazhduar kurën s’jam në rregull andej poshtë, ma ka dhënë doktoresha të betohem.
Zogu: Po mirë tani si je?
D.B: Për kokë të fëmijëve
Zogu: Në rregull unë për ty e kam…
D.B: Ta bëj me foto ta nisi, nuk jam në rregull. Duhet të vazhdoj kurrën
Zogu: Çfarë duhet të bëj për ty?
D.B: Pas periodave
Zogu: Hajt se flasim

Sapo e ka mbyllur me punonjësen e policisë, Hermes Nikaj nuk rresht se kërkuari vajza, për t’ia çuar në takim “Adi Bolit” i cili po priste me një shokun e tij. Zogu, telefonon një vajzë që është identifikuar me emrin Bersi, duke i thënë kësaj të fundit formulën e tij të joshjes “Telebingo”, bëhu gati se do takojmë çik Adin. Mes Bersit dhe Zogut të Tiranës zhvillohet kjo bisedë si më poshtë, ku duket qartë se kjo vajza ka dalë dhe herë tjetër me këtë djalë, ku sipas Zogut, kanë bërë intervistën.

Zogu:O jeta ime
Bersi: Ku je dritë?
Zogu: Do bëhesh çik gati, Telebingo, do takojmë çik Adin që kemi qënë kemi qënë njëherë bashkë që erdhi dhe (emër vajze) bëmë intervistën.
Bersi: Bashkë do ikim?
Zogu: Po po patjetër, po shoqe siç kemi qënë që erdhi dhe (emër vajze) për intervistë
Bersi: Vetëm ne të dy asnjë tjetër?
Zogu: Hajt siç ishe veshur bukur atë ditë, bëhu gati

Në orën 23:31 sërisht Hermes Nikaj telefonon vajzën me emrin Bersi, dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Zogu: Ku jeni?
Bersi: Në shtëpi
Zogu: A shumë mirë, prisni aty se vij iu marr unë me makinë sa të dal nga lokali se po pres të vij të më marri ai.

Pesë minuta më pas “Zogu i Tiranës” telefon “Adi Bolin”, ku mes tyre zhvillohet kjo bisedë:

Adi Boli: Ç’a bën si je?
Zogu: Hë mo jeta, ku je?
Adi Boli: Jam në bllok, me këta miqtë e mi
Zogu: Do takohemi?
Adi Boli: Çik më vonë do të marr unë. Me kë je ti?
Zogu: Po kur o zemër se po presin dhe ato që ta dinë?
Adi Boli: Për nja gjysëm ore të marr unë
Zogu: Mirë
Adi Boli: Shiko se i kam miq të mirë, shikoji çik vetë ti

Në 31 tetor 2019 në orën 00:08 të mesnatës mes Hermes Nikaj dhe “Adi Bolit”, zhvillohet një tjetër bisedë, ku Adi Boli i thotë se kur të vinin vajzat t’i jepte lekët, ku atyre do u jepej dhe pjesa financiare që i përkiste Zogut për shërbimin që po bënte. Mes tyre zhvillohet kjo bisedë:

Adi Boli: Ku je?
Zogu: Tek (emër lokali), hajde.
Adi Boli: Ne po shkojmë tek (emër hoteli)
Zogu: Po po, ok.
Adi Boli: Ideja që do vinë ato dhe atë tënden do t’ia jap unë atyre dhe të them unë se ku do shkojmë
Zogu: Edhe këta janë tek(emër hoteli)?
Adi Boli: E atje. Ngjiti ato ti se të them unë pastaj. Do ja u jap unë atyre pastaj, mirë?
Zogu: Tani po shkoni aty juve?
Adi Boli: Ja për 20 minuta gjys ore të them unë, kur të jem atje.
Zogu: Po pse kaq shumë?Adi Boli: Po ja e ke parasysh.

Në 00:15 të datës 31 tetor 2019 sërish Hermes Nikaj bisedon me Adi Bolin dhe të dy së bashku zhvillojnë këtë bisedë, e cila është përgjuar nga prokuroria.

Zogu: Po ikim ne para
Adi Boli:Ok
Adi Boli: Merri nja dy dhoma aty ngjitur, të rrinë të dyja aty
Zogu: Sa të lahen
Adi Boli: E ke parasysh
Zogu: Po po e kuptoj
Adi Boli: Dhe do ashtu unë pastaj me ato
Adi Boli: Të marrin dy dhoma dhe më thuaj
Zogu: Ok
Adi Boli: Shkuat aty?
Zogu: Po shkoj ti marr me taksi
Adi Boli: Se po vij
Zogu: Ok

Në orën 00:30 Hermes Nikaj telefonon njërën nga vajzat që do çonte në hotel dhe me Bersin zhvillon këtë bisedë, duke i pohuar kësaj të fundit që të dilnin jashtë pasi ai kishte ardhur me taksi me Velon, edhe ky i fundit sipas dëshmisë së D.N, ishte një taksist që punonte në policisë e Tiranës. Mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

LEXO EDHE:  Mbylle atë punën e përgjimeve se na përvëlove të gjithëve!

Zogu: Hë dil motra
Bersi: E di shtëpinë time?
Zogu: Po me jetë, se me taksi jam vetëm me Velon.

Pasi vajzët kanë hipur në taksi ato kanë përfunduar ambientet e hotelit ku i priste takimi me Adi Bolin dhe shokun e tij.

Ndërsa në 19 tetor 2019 në orën 22:37 “Zogu i Tiranës” telefonon një biznesmen që identifikohet si “Zio”, me të cilin kishin qënë në 2 gusht 2019 në ambientet e hotel “Autostrada” dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më psohtë, ku vajza që ishte me Zogun i kërkon para biznesmenit dhe takohen së bashku:

Zogu: Po vij me gocat aty për pak

Në telefonin e Zogut, flet një vajzë e cila i thotë Zios se nuk ka lek dhe i kërkon para.

Zio: Të jep zemra
Zogu: Ja se erdhë,dil se erdhëm
Zio: Ok
Zogu: Ku je zemra…ku vajte?
Zio: Hajde tek zyra
Zogu: Tek zyra, po

Pas këtij takimi me biznesmenin “Zio”, Hermes Nikaj në datën 21 tetor zhvillon një bisedë me një pronare lokali e identifikuar si “Ledi.B”,e cila në ditën e inaugurimit të lokalit të saj në Tiranë, bisedon me “Zogun e Tiranës”, duke i pohuar këtij të fundit që të matrë një grup vajzash, dhe të shkonte tek lokali, pasi në këmbim të këtij shërbimi, Zogut i premtohet një përqindje monetare. Pronarja e lokalit e këshillon Zogun të mos marrë meshkuj me vete. Mes “Ledi B” dhe Zogut zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Ledi.B: Të enjten je i ftuar, merr një grup ku**ash, ku**ash ç’a të duash ti. Është i ftuar E.Ll dhe J.V,(këngëtarë), merri ato ku**at e tua…se do i bësh reklamë hapjes së lokalit. Pastaj flasim që të marrësh dhe ti një përqindje, pasi nuk do të jetë me tallava. Merri ku**at më të mira se do të prenotoj tavoliën dhe mos me merr e më sill çuna.

Nga ana tjetër Zogut i përgjigjet pozitivisht “Ledi.B” duke i konfirmuar se do shkonte me një grup vajzash në lokalin që sapo do inaugurohej.

Nga komunikimet që Hermes Nikaj ka zhvilluar me parukieren Anjeza Bena, kjo e fundit i kërkon “Zogut të Tiranës”, disa vajza për të cilat pyet me emra konkretë. Gjatë bisedës, Hermesi shprehet se nuk ka fitime prej këtyre vajzave, ndërsa gjatë bisedës së përgjuar Anjeza Bena vijon duke i thënë se ato bëjnë marrëdhënie seksuale, ndërsa ajo dhe Zogu i bëjnë nder. Ndërkohë në datën 17 tetor 2019 një nga tutoret F.Sula. bisedon me një vajzë të quajtur Marina, duke i thënë kësaj të fundit që kur ta marrë në telefon të dalë poshtë menjëherë. F.Sula, vijon t’i thotë se do marrë gjysëm ore para pasi do kenë punë dhe duhet të bëjë si i thotë F.Sula dhe mos të ketë llafe për këtë. Vajza nga ana tjetër e telefonit i thotë “në rregull”. Dy orë më vonë pas kësaj bisede F.Sula telefonon vajzën me emrin Marina, dhe i thotë në rregull. Më tej F.Sula i thotë se pas një ore duhej të bëhej gati dhe të vinte tek bodrumi se aty e priste. “Leri ato huqet, prandaj nuk kam qef të punoj me ty se ke huqe”-i thotë F.Sula, vajzës që kishte gjetur Hermes Nikaj. Për më tepër, e dyshuara tutore, F.Sula, i thotë vajzës se kishte marrë kapar 30 mijë lekë dhe nuk duhet të dështonte puna. Mes tutores F.Sula dhe vajzës me emrin Marina, zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

F.S: Do jesh e gatshme nesër në mëngjes që të vish, se do jesh patjetër se nesër do takosh gocen e huaj në orën 9, mos kemi llafe se 30 mijë lek i mora që në fillim.
Marina: Pa merak
F.S: Nesër të bëhesh gati se puna është punë…më 28 nëntor 1997 Arjola.
Marina: Në rregull
F.S: Genti, genti ai çuni, do të marri një tjetër Genti
Marina: Si e ka emrin:E mirë ok
F.S: Mos të dëgjoj gam gam se të pëlqen me folë shumë, të pëlqen me më nxeh se po më nxehe do ta q… nënën.

Ndërkohë po në të njëjtën datë, në 17 tetor 2019 Hermes Nikaj, ose “Zogu i Tiranës”, ka telefonuar një vajze të pa identifikuar ende, duke i pohuar që të vishet mirë dhe të afrohet afër shtëpisë së tij tek Rruga e Durrësit dhe nga ora 11 të pinin kafe së bashku e më pas në 13:00 të mernin makinën dhe të iknin tek, pronari i një restoranti peshku në Tiranë, që quhet “Turi”.

Një ditë më pas në 18 tetor 2019 F.S, telefonon sërisht vajzën me emrin Marina, të cilës i thotë nëse do vijë ajo goca, pasi F.Sula është tek stacioni dhe po e pret. Marina nga ana tjetër e telefonit i thotë se do vijë pasi ka folur me të. Ndërkohë katër orë më vonë pas kësaj telefonate F.Sula, bashkëbisedon me Hermes Nikaj, të cilit i thotë se I duhet një numër i ri me emrin e saj, për atë muhabetin, për mjekroshin. Pesë minuta pasi e ka mbyllur telefonatën me “Zogun e Tiranës”, F.Sula, telefonon vajzën e quajtur Marina me të cilën zhvillon këtë bisedë si më poshtë?

Marina: Shtëpi jam
F.S: Hermesi do më japi numrin e ri që t’ja jap mjekroshit. Si thua t’i jap numërin e ri apo atë që kam?
Marina: Unë them që t’i japësh numërin tjetër
F.S: Erdhi ai muhabeti tani, t’i rashë telefonit se ishe në gjumë.

Nga konteksti i bisedës del se F.sula dhe Marina, takohen në një vend që identifikohet me emrin “Bodrum”.

Ndërkohë gjatë një bisedë tjetër mes F.Sulës dhe Marinës, F.Sula i thotë kësaj të fundit se ka shkuar me një person që quhet “Flamur”, i cili është drejtor, ndërsa Marina i tregon se ka shkuar me një person me emrin “Flori”

Gjithashtu në datën 18 tetor 2019 rreth orës 13:00 Anjeza Bena, pronarja e një parukerie në rrugën “Myslym Shyri” në Tiranë, bisedon me një personazh që është identifikuar me nofkën “Çesku”. Ai i kërkon me doemos një vajzë Anjeza Benës, dhe ia kërkon për tre ditë, por nga ana tjetër Anjeza, i thotë se ajo vajza që ka gjetur e ka problem të marrë leje për tre ditë, pasi nuk është nga këto baxhellat që janë me teka, duke i pohuar se “kjo është femër tjetër”. Më tej Anjeza Bena, ia kthen se kishte biseduar më një vajzë, por siç thotë Anjeza, ajo është nga ato femra që kërkon 500 euro nata. Mes “Çeskut” dhe Anjeza Bena zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Çesku: Bëre ndonjë gjë?
Anjeza: E ka problem të marrë leje vajza 3 ditë pasi nuk është nga ato baxhellat që janë me teka. Kjo është femër tjetër. Për këtë është e vështirë, se pot ë vija dhe unë ishte më ndryshe. Por do shoh ç’mund të bëj…
Çesku: Ra linja se më mori ai shoku nga Belgjika
Anjeza: Fola me njërën unë po janë kështu, femra që kërkojnë 500 euro nata
Çesku: Po pate ndonjë gjë më mer në telefon
Anjeza: Patjetër

Pa kaluar shumë nga kjo bisedë sërisht Anjeza Bena zhvillon një telefonatë me një vajzë ende të panjohur dhe mes tyre zhvillohet një bisedë, ku Anjeza i thotë se i duhen vajza, pasi nesër ka ditëlindjen një miku i saj, dhe kërkonin t’ia kalonin bukur. Mes Anjezës dhe vajzës së panjohur zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Anjeza: Nesër ka ditëlindjen një miku jonë. I shkruajta dhe Kristit dhe do ta marr për atmosferë, balerinë… thuaj Denisës…e mora në telefon dhe është në Greqi, i shkruajta sa lek do por nuk më ka kthyer përgjigje.
Vajza: I shkruajta dhe unë dhe do të tregoj

Anjeza: Nuk e di a vjen dot, a bëhet gati dhe a rrin dot?I kam shkujt Zogut, do dal të pi dhe një kafe shpejt e shpejt…kam qënë e zënë me parukerinë…lidhu me Kristin edhe flas unë me të dhe shkojmë bashkë unë dhe ti takojmë ato të dyja. Ku të jesh duke ardhur më thuaj të takohemi, thuaj dhe asaj kështu, kështu.

Vajza: Hë se do ti shkruaj
Anjeza: Do t’ia jap unë

Anjeza Bena dhe vajza e paidentifikuar më pas takojnë vajzën balerinë me emrin Kristi, dhe të treja së bashku bisedojnë për të udhëtuar disa ditë në Maqedoni, ku do të festonte ditëlindjen një i njohuri i Anjeza Benës./ Shqiptarja.com

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Administrativja vendos për “Duty Free”/ Reagon Ambasada amerikane

Publikuar

-

Nga

Gjykata Administrative shfuqizoi sot vendimin e Ministrisë së Financave dhe i dha të drejtë bashkëshortes së gjyqtarit Gjin Gjoni, Elona Çaushit, të ushtrojë licensën e “Duty Free” në aeroportin e Rinasit.

Pas kësaj, ka reaguar Ambasada amerikane, e cila deklaron se është zhgënjyese klima aktuale të biznesit në vendin tonë dhe po pengohet rritja e investimeve të huaja.

“Në situatën ku ndodhemi sot, rrethanat në lidhje me hapësirën Pa Taksë (Duty Free) në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës tregojnë sfidat me të cilat përballen investuesit e huaj në Shqipëri. Është zhgënjyese që klima aktuale e biznesit pengon rritjen e investimeve të huaja. Shqipëria duhet të zbatojë rregulla të drejta dhe transparente në mënyrë të barabartë për të gjitha bizneset. Shpresojmë që qeveria e Shqipërisë të shqyrtojë seriozisht sfidat në mjedisin aktual dhe të zbatojë ndryshime të prekshme, për të tërhequr investimet e huaja shumë të nevojshme”, theksohet në reagim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Intervista e plotë/ Dritan Rexhepi rrëfen për Artan Hoxhën arratisjet, trafiqet dhe burgun me bosat e kokainës

Publikuar

-

Nga

Publikohet pjesa e dytë e intervistes së gazetarit Artan Hoxha me Dritan Rexhepin, 40 vjeçarit nga Velça i dënuar aktualisht me 13 vite burg për trafik ndërkombëtar kokaine, në burgun e sigurisë lartë në kryeqytetin e Ekuadorit, Kuito.

Në këtë pjesë të intervistës Rexhepi tregon se nuk ka njohje me Altin Hajrin dhe grupin e tij në Shijak. Madje bën thirrje se kush ka informacion për vendodhjen e trupit të viktimes Jan Prenga, të ndihmojë autoritetet që kufoma e tij ti kthehet familjes.

Më tej, Rexhepi rrefen për të kaluarën e tij, se si u perfshi në botën e krimit ndërsa kishte nisur studimet në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës.

I njohur tashmë nga mediat në Europë si bosi shqiptar më i rëndësishëm i narkotrafikut, i arrestuar në vendin e largët në Amerikën Latine, Rexhepi tregon se drejtimi që mori jeta e tij e ka çuar në një burg të ashpër, me rrezikun dhe kërcënimin e humbjes së jetës çdo ditë, pasi ai ka qendruar në të njëjtin burg të sigurisë së larteku ndodhen dhe dy bosët kryesorë të organizatave më të mëdha të narkotrafikut në Ekuador, qendrimi në qelitë e burgjeve italiane, spanjolle, holandeze, belge dhe ekuadoriane, i kanë dhënë mundësinë të kontaktojë me personazhe nga më të rregjurit e botës së krimit.

Në një moment, 40-vjeçari që tashmë pret të ekstradohet brenda disa muajsh drejt vendit të tij, tregohet i penduar për jetën që ka bërë, shkruan abcnews.al.

Por tashmë ka shkuar aq larg në bëmat e tij sa i duket e pamundur të ketë një rrjedhë normale për jetën e mbetur.

Ai pranon faktin se është arratisur disa herë nga burgjet e Shqipërisë apo vendeve të BE-së, dhe do ta bënte serish një gjë të tillë nëse do ti jepej mundësia.

E pranon se është marrë me trafik ndërkombetar droge, në Holande, Itali e Belgjikë. Për këte gjen si justifikim faktin se nuk kishte mundësi tjetër për të mbijetuar, pasi vazhdimisht ishte një nga personat më të kërkuar nga Interpoli, dhe për të nuk mund të kishte një mundësi tjetër në rrugë të ndershme për të punuar.

I shpallur në kërkim ndërkombetar nga të paktën 6 vende të Europës. I dyshuar dhe i vënë në hetim edhe në disa vende të tjera, si Gjermani apo Austri për organizim të narkotrafikut nga Amerika Latine, burimi i origjinës së kokainës drejt tregut me të pasur në botë të narkotikëve, Bashkimit Europian.

Me të paktën 3 kartela të kuqe nga Interpoli në momentin e arrestimit më 26 qershor 2014, Rexhepi duket se është personazhi tipik që ka gjithe kontaktet e duhura me kartelet e Ekuadorit për të siguruar “mallin e bardhë” që vërshon rrugëve të kontinentit të vjetër duke gjeneruar qindra milionë euro për botën e krimit.

I akuzuar dhe i dënuar për krime të rënda, duke filluar nga vrasje policesh deri të trafiku ndërkombetar i kokainës, në Shqipëri, Itali, Spanjë, Belgjikë, Holande, Angli, Ekuador etj, i arrestuar dhe i arratisur nga disa burgje të sigurisë së lartë, Dritan Rexhepi duket sikur studimet mbi ligjin që i nisi në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë, i përfundoi në çdo shtet ku u burgos dhe u detyrua të dalë përpara gjyqit si i pandehur.

Aktualisht ai ndodhet në burg prej më shumë se 5 vitesh e 7 muajsh, i dënuar me 13 vite burgim si pjesë e një organizate ndërkombëtare që po trafikonte 249 kg kokaine, Rexhepi është në pritje të dy gjykimeve, në Gjykatën e Lartë të Ekuadorit, dhe në Gjykatën e Lartë të Shqipërisë.

Ai ka miratuar ekstradimin nga Ekuadori drejt Shqipërisë dhe shpreson të rikthehet në Shqipëri pas gati 15 vitesh arratie për të qenë sëpaku më pranë familjes

Abcnews.al sjell PJESËN E DYTË të intervistës që gazetari investigativ Artan Hoxha zhvilloi me Gramoz (Dritan Rexhepin) nga burgu i Kuitos në Ekuador.

Grupi herimor pretendon se ju keni folur me familjen Prenga dhe u keni thene se kush e ka kufomen e vellait te tyre, madje u keni treguar dhe emrat e personave qe kane kryer pengmarrjen, behet fjale per shtetasit, Gentian Doci, Altin Hajri, Korado Doda?

Nuk ka asgje te vertete, po te them qe nuk kam folur me askend nga keta persona qe permenden aty. Madje as nuk i njoh dhe as i kam takuar kurre keta persona.

Po me Altin Hajrin ke njohje, ke kontaktuar ndonjehere me te?

Policia e ka gjetur vet kush ka folur me kete person dhe cdo gje tjeter rreth tij. As e njoh dhe as kam folur kurre me kete person, as e kisha degjuar ndonjehere me pare.

Po pse e kane lidhur me emrin tuaj me kete ngjarje?

Kete deshiroj ta mesoj edhe une, se ma kane bere familjen nje grusht dhe prinderit i kam ne moshe te thyer. Mbas gjithe kesaj qe ka ndodhur edhe une vet jam shume i interesuar per te pare kush fshihet pas kesaj historie. Madje i bej thirrej cdo personi qe ka dijeni mbi vendin ku mund te jete fshehur trupi i viktimes, te njoftoje autoritetet qe familjaret e tij te kene nje mundesi ku te ngushellohen per dhimbjen e tyre.

Ne momentin e arrestimit tuaj ne Ekuador, ju ishit ne listen e 10 personave me te kerkuar nga Interpoli, nderkohe ne adresen tuaj ishin leshuar 3 kartela te kuqe arrestimi nga vendet e BE-se. Ne listen e 18 personave me te kerkuar qe policia britanike ka publikuar me 4 shkurt 2013, emri juaj perfshihej ne 10 te paret per rrezikshmeri shume te larte. Pse ka ndodhur ky fakt?

Nuk e di kete gje, por mbase ka ndikuar fakti qe une jam arratisur disa here nga burgu, ne Shqiperi, Itali apo Belgjike. Policia Britanike me sa di une nuk ka publikuar kurre asgje ndaj meje, sepse une nuk kam shkelur kurre ne ishull e aq me pak te kem patur probleme.

Ne Angli publikimin qe une jam pare aty e ka dhene nje agjensi private investigimi nga nje telefonate anonime, ndersa une ndodhesha ne Ekuador. Shkrimin e bazuar mbi kete agjensi e ke te publikuar edhe sot ne internet.

Pastaj bazuar mbi kete shkrim lajmet ne Shqiperi apo dhe ne disa vende te tjera te Europes u manipuluan apo e trilluan historine per tu dukur me e bukur, mbase per te terhequr me shume vemendjen e publikut.

Situata ishte identike si u veprua ne 2006-en apo sic po fryhet tani me rastin e fundit. Per te vertetuar kete kam vulat ne pasaporten qe kam perdorur ne ate kohe. Ky informaciom me pas u publikua nga mediat qe e intriguan si histori te vertete, gati ne te njejten menyre si po sillen dhe ne rastin e tanishem.

Aktualisht sa denime te tjera jane dhene per ju ne Europe?

Fillimisht ne Shqiperi me dhane burgim te perjetshem, por pastaj ceshtja u rigjykua dhe u vendos me 25 vite burg. Ky vendim eshte dhene nga gjykata e krimeve te renda me 23 maj 2013, dhe eshte ne pritje te gjykimit nga Gjykata e Larte, pasi Gjykata Kushtetuese ne mars 2018, e ka kthyer ceshtjen per rigjykim.

Shpresoj shume qe aty te dale e verteta, pasi dy personat e tjere qe ishin denuar me mua nga 20 vite burg, Shefqet Seferi dhe Sokol Halili tashme jane liruar si te pafajshem. Dosja ime u vecua dhe tashme i denuar perfundova vetem une. Jam arrestuar pasi u arratisa nga Shqiperia ne qytetin e Amsterdamit ne Hollande me 30 mars 2008. Nga aty me ekstraduan ne Itali pasi nga pergjimet telefonike rezultoja i perfshire ne nje trafik kokaine. Italianet mu qepen pas dhe besoj se ne Amsterdam ishte kembengulja e tyre qe me arrestuan.

Ne Itali me denuan me 25 vite burg per trafikimin e 5 kilogrameve kokaine. Me gjykim te shkurtuar mbeti 16 vite e 8 muaj burg. Une aty kam bere vetem tre vite burgim sepse me pas, me 17 mars 2011, jam arratisur nga burgu i Vageras ne Pavia.

Mediat ne Spanje ju kane cilesuar si mbreti i arratisjeve kur jeni arrestuar ne vitin 2011 ne Barcelone nga policia Spanjolle. Aty jeni akuzuar se keni grabitur nje shume te madhe afro 1 milione e gjysem euro ne nje banke, bashke me persona te tjere. Cfare ka ndodhur ne Barcelone?

Nuk eshte e sakte ajo qe eshte thene ne ate kohe. Mediat spanjolle me kane akuzuar per 101 te zeza por nuk ka asgje te vertete, ndryshe do te isha ne burg ne Spanje jo ne Ekuador ku ndodhem tani.

Ne Spanje une nuk kam bere asnje grabitje, aq me teper banke. Une jam arrestuar me 26 qershor 2011, rastesisht dhe mbasi verifikuan kush isha me ekstraduan ne Belgjike pas nje muaji. Operacioni i policise u zhvillua ne lagjen ku une qendroja me qira, dhe une jam kapur rastesisht.

Nese do kisha grabitur nje banke aq me teper me nje shume te tille parash, nuk do te me ekstradonte Spanja per pak jave ne Belgjike, ku une kisha nje denim minimal por do te me mbante aty.

Ne Spanje une u arrestova per motive ekstradimi ne Belgjike, mbas nje muaji u ekstradova se ne Spanje nuk kisha asnje akuze.

Pavarësisht kesaj qe sapo thate, por nofken “mbreti” i arratisjeve nga burgu nuk ua kane vene kot?!

Jam arratisur tre here nga burgjet, por nuk i kam bere askujt dem.

LEXO EDHE:  Zv/drejtori i Policisë dëshmon në Prokurori për pajisjen e përgjimit

LEXO EDHE:  Akuza e re për Adriatik Llallën/ Zbardhen përgjimet: 150 mijë euro për një prokuror

Jam munduar te mos lendoj askend gjate veprimeve te mia te arratisjes. Kam ikur gjithnje me zgjuaresine dhe zotesine time. Cdo i burgosur ne bote kerkon te arratiset, vetem po nuk iu dha mundesia.

E vetmja gje qe kam peng qe nga viti 2006, kur u arratisa nga qelite e izolimit ne Durres, jane ata dy policet e Durresit qe i futen ne burg per arratisjen time.

Atyre u kerkoj sinqerisht falje, se ishin hallexhinj. Me kujtohet qe blinte njeri nje dite gazeten dhe tjetri diten tjeter qe te mos harxhonin 500 leke te vjetra.

I urdheruan te me linin vetem dhe me pas i futen ne burg pasi ika une.

Une u arratisa pasi e pashe se donin te me benin koke turku.

Kjo eshte verteta. Anton Martinin, prokurorin e ceshtjes ne ate kohe e ke gjalle pyete cfare pretendonte nga une.

Kur jeni arrestuar per here te fundit ne Shqiperi dhe per cfare akuzash?

Per here te fundit jam arrestuar ne Tirane, ne 26 janar 2006 ndersa po pija kafen e mengjesit me nje shokun tim ne Hotel Tirana.

Sapo me arrestuan, te gjitha gazetat dhe televizionet me akuzuan per 16 vrasje.

Me cilesuan menjehere, arrestohet vrasesi me pagese, per grabitje, etj. Po ate dite, me forca te shumta policie me moren nga Tirana dhe me derguan ne Durres, pasi ngjarja per te cilen akuzohesha kishte ndodhur ne territorin e qarkut te Durresit.

Ju nderkohe akuzoheshit per vrasjen e 3 shtetasve, ekzekutimin ne rrethana cilesuese te dy policeve Arben Keqi e Durim Kasmi si dhe per plagosjen e rende me pasoje vdekjen e pronarit te lokalit Raim Bakiasi?

Ajo eshte nje histori e gjate qe kerkon disa nete dimri per ta treguar. Ne fakt une jam akuzuar jo per dy police por vetem per rastin e Durim Kasmit, dhe atij personit tjeter.

Se pari nuk e di se si prokuroria sajoi nje person krejt te pabesueshem. Gjeti nje hallexhi qe nuk dinte as te shkruante dhe as te lexonte.

Nje fare Shefqet Seferi, i cili nuk e di ne cfare rrethanash ne ate kohe firmosi cfare i tha prokurori per te me bere mua koke turku per nje ngjarje vertete shume te rende, sepse humben jeten 2 persona.

Fillimisht dhe ate e denuan me 20 vite burg por me pas e shpallen te pafajshem. Gjate hetimit ai deklaroi se nje person nga Nikla, qe kishte probleme hasmerie e kishte kontaktuar qe ky te organizonte nje vrasje duke gjetur vrases me pagese.

Sipas akuzes se prokurorise ky kishte gjetur dy persona nga Vlora, Sokol Halili dhe une, dhe na kishte paguar per te bere vrasjen.

Me keto deklarime te cilat po ky person i rrezoi gjate procesit ne gjykate, u denuam 3 veta perfshire dhe ate vet. Une u denova fillimisht me burgim te perjetshem, me pas me 25 vite burg, Sokol Halili me 20 vite burg dhe Seferi me 20 vite burg.

Me vone gjykata e ndau dosjen, dhe personin qe pretendohej se kishte organizuar vrasjen e shpalli te pafajshem per mungese provash, personin tjeter qe akuzohej bashke me mua per vrasjen po ashtu e shpalli te pafajshem.

Vetem une qe u gjykova ne mungesa u denova me 25 vite burg ne gjykaten e Krimeve te Renda me 23 maj 2013.

Pas nje historie te gjate gjyqesh ne te gjitha shkallet e gjyqesorit, ne mars 2018 gjykata kushtetuese ktheu ne gjykaten e larte per gjykim dosjen time.

Aktualisht jam ne pritje te gjykimit ne Gjykaten e larte, ku kam shprese qe ne fund te dale e verteta, pasi tani edhe dy “bashkepunetoret” e tjere ne kete ngjarje kane fituar pafajesi.

Mua per te drejta te barabarta me takon pafajesi ne cdo gjykate te planetit se eshte e njejta ceshtje identike.

Duke pare gjithe keto ngjarje ku ju jeni perfshire gjate jetes tuaj, vrasje policesh, trafik droge, arrestime, arratisje te bujshme nga burgu, denime te renda ne disa shtete, tani kur keni mbushur 40 vjec dhe nderkohe ju presin dhe tre denime te tjera me burgime te gjata, cfare ju vjen ndermend kur ktheni koken pas?

Une ne vitin 2005 kisha ndermend te mbaroja universitetin, Fakultetin per Drejtesi, pra te diplomohesha si jurist dhe pastaj te shihja se cfare do te me sillte jeta.

Nuk isha nisur per tu bere killer me pagese si me akuzuan per vrasjen e dy policeve dhe te nje personi tjeter qe kur isha 18 vjec dhe as trafikant droge. Te jesh killer me pagese dhe te studiosh per tu diplomuar si jurist jane dy pole ekstreme.

Se keshtu i bie qe jam “killer me diplome juridiku”.

Dhe keto mediat ne Europe apo aty ne Shqiperi mire qe nuk e kane ditur kete fakt se pale cfare do me kishin sajuar.

Me kete CV “killer me pagese me diplome juristi” me te vertete qe do te kisha perfunduar ne top-liste dhe do kisha kapur faqet e para. (qesh)

Po mire qe Shqiperia eshte nje grusht vend, dihet kush ka qene dhe kush jane killerat. Une nuk kam asnje bela mbi supe te ketij niveli, nuk kam asnje hasem, nuk kam asnje armik. Skam asnje pasuri qe te me dergojne dhe ate formularin e KCK-se.

Ju jeni arrestuar disa here dhe jeni denuar per trafik nderkombetar droge, madje jeni nder shqiptaret e pare ne mos i pari fare qe jeni denuar per trafik droge ne Ekuador?

Ashtu si me ka marre jeta mua cfare prisnit te beja?! Te thashe doja te behesha jurist, dhe perfundova i akuzuar per vrasje me pagese, madje per nje krim qe denohesha me burgim te perjetshem.

Kisha dy rruge, ti dorezohesha nje sistemi te padrejte dhe te kalbur ne Shqiperi qe do me conte ne burgim te perjetshem apo te kerkoja nje mundesi te dyte per te bere dicka tjeter me jeten time.

Por ajo qe me ndodhi ne Shqiperi me ndoqi pas gjithe jeten, dhe kudo qe te shkoja nuk mund te jetoja apo punoja lirisht. Isha shpallur nje person shume i kerkuar nga Interpoli ne cdo cep te botes.

Pra duhej te jetoja gjithnje me rrezikun se diku, dikush nje dite do me kapte. Ne keto kushte nuk mund te gjeja nje pune normale, nuk mund te beja nje jete te lire. Serish e vetmja zgjidhje qe mu ofrua ishte te siguroja parate per te jetuar ne menyre te paligjshme.

Per kete shkak u futa ne trafikun e droges.
Jam marre me droge ne Hollande kur ika nga Shqiperia sepse nuk punoja dot, nuk kisha as dokumenta. Instikti i mbijeteses me coi ne ate drejtim.

Me pas ne Itali me arrestuan me 5 kile droge. Ne Ekuador me akuzojne si i perfshire ne ate ngarkesen e 249 kg kokaine, por ajo u kap ne banesen e 4 personave qe e pranuan ne gjykate se ishte droga e tyre, madje sot pas 6 vitesh jane te liruar me kusht.

Nuk mu kap mua droga, prandaj nuk e kam pranuar kurre akuzen. Por edhe ne kete lloj jete, jo normale dhe te paligjshme, jam mundur gjithnje te bej miq dhe te jem korrekt aq sa te lejon kjo lloj jete dhe ky lloj “biznesi” te jesh korrekt.

Pavarsisht cfare me eshte dashur te kaloj apo te vuaj mendoj se kam bere vetem miq, nuk kam armiq.

Populli thote secili mban koken e vet mbi supe dhe gjithkush nga ne mban pergjegjesi per ato qe ben ne te vertete dhe jo ato qe ia sajojne te tjeret.

E verteta nuk eshte ajo qe kam degjuar keto dite te flitet ne Shqiperi, te pakten per mua. Nuk e di cfare provash ka ne te vertete policia apo prokuroria sepse nuk kam pare asnje polic apo asnje prokuror te flas publikisht me prova apo me vendim gjykate.

Gramoz Rexhepi mban pergjegjesi per ato qe ben personalisht jo per ato qe te tjeret duan apo dyshojne se i bej une.

Nuk eshte se kisha qejf te madh te jepja interviste, as kam ndonje kenaqesi te jap interviste, madje as kam dhene kurre me pare.

Sepse jam bere i “famshem” ne mediat shqiptare apo nderkombetare pa folur asnjehere me to.

Por kete here rrethanat me detyruan ta bej kete gje, per te treguar si eshte e verteta realisht dhe se nuk mund te mbaj mbi shpine akuza kaq te renda per ngjarje qe jo vetem nuk i kam organizuar apo kryer une, por as kam patur dijeni per to dhe personat e perfshire ne keto ngjarje.

Pengmarrja e Jan Prengës/ Artan Hoxha nxjerr intervistën me bosin e kokainës nga burgu i Ekuadorit

Bossi më i madh i trafikut të kokainës/ Artan Hoxha interviston nga burgu i Sigurisë së Lartë, Dritan Rexhepin

“Kisha videon në dorë”/ Artan Hoxha tregon si e bindi Dritan Rexhepin për intervistën nga burgu

LEXO TE PLOTE

Kronika

U pezulluan nga SHÇBA/ Gjykata rikthen në detyrë dy policët

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Krujës rikthen në detyrë dy punonjësit e policisë të pezulluar për shpërdorim detyre.

Bëhet fjalë për policët Muharrem Celami dhe Kadri Daci, të cilët janë ndihmës-specialistë për Rendin në Komisariatin e Policisë Krujë.

Gjykata la në fuqi kërkesën e Prokurorisë për 5 policët e tjerë, të cilët u pezulluan me vendim gjykate.

Kujtojmë se më 7 shkurt, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat i pezulloi nga detyra pas një hetimi disa mujor.

LEXO EDHE:  Zv/drejtori i Policisë dëshmon në Prokurori për pajisjen e përgjimit

LEXO EDHE:  Ndryshon ligji/ Ja si do përgjoheni në vende private, survejim edhe me video

Ata akuzohen se kanë lejuar kultivimin e kanabisit, ndërtimin pa leje, kanë manipuluar apo fshehur ngjarje kriminale, kanë penguar zbulimin e fakteve dhe të vërtetës dhe nuk kanë raportuar disa ngjarje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE