Connect with Us

Thellimi i kriminalitetit/ Vasili: Të tëra sistemet do të hyjnë në krizë

Politikë

Thellimi i kriminalitetit/ Vasili: Të tëra sistemet do të hyjnë në krizë

Publikuar

-

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i ftuar në A2, teksa foli për Reformën Zgjedhore u shpreh se opozita ka qenë shumë aktive dhe e paduruar për të mbyllur procesin dhe të niset me zbatimin e saj , por, sipas tij, kryeproblemi është shitblerja dhe kriminalizimi i votës.

“Opozita ka qenë shumë e tonizuar, shumë aktive dhe e paduruar për të mbyllur Reformën Zgjedhore dhe të niset me zbatimin e saj. Por, kryeproblemi është shitblerja dhe kriminalizimi i votës. Sistemi që kemi në fuqi është po i njëjti që garantoi në vitin 2013 rotacionin politik. Sistemi ra kur vota u kriminalizua. Pa u zgjidhur kjo çështje, të tëra sistemet do të hyjnë në krizë po u futën kriminelët në të. Ata që marrin përsipër të flasin për zgjedhje të lira dhe të ndershme, duhet t’i japin përgjigje kësaj çështjeje. Nuk i kanë dhënë përgjigje, por kanë nisur të merren me probleme të tjera: me kutitë e votimit se me çfarë do të transportohen.

LEXO EDHE:  Grekë dhe çamë në opozitë me Lulin

Një draft paraprak goxha të mirë, opozita e kishte përgatitur që kur ishte në Parlament. Në atë kohë, PS e sabotoi procesin dhe dërgoi njëp draft tjetër në komision.”

Sipas tij, opozita nuk do të ndryshonte asgjë nga ato që ka bërë në vitin 2019, pasi sot, “thellimi në kriminalitet i qeverisë është shumë i qartë”.

Në lidhje me  Vasili tha: “Aksioni politik është shumëformësh. Nuk është vetëm protesta mjet shprehjeje. Protesta është mjet që e kemi përdorur, do ta përdorim sërish, por mjet janë edhe denoncimet publike”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Pas takimit me eurodeputetët/ Basha tregon çfarë do të bëjë opozita

LEXO EDHE:  “Gjermania i mbyll dyert Shqipërisë”/ Vasili: BE larg realitetit

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  “S’ka integrim pa Tahirin në burg”/ Rama nxjerr zbuluar opozitën

LEXO EDHE:  Pas takimit me eurodeputetët/ Basha tregon çfarë do të bëjë opozita

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE