Connect with Us

“Të mos preken armët bërthamore”/ Johnson dhe Erdogan i bëjnë thirrje Iranit

Lajme

“Të mos preken armët bërthamore”/ Johnson dhe Erdogan i bëjnë thirrje Iranit

Publikuar

-

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe Presidenti turk, Erdogan kanë thënë se Irani duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes bërthamore të 2015-tës, duke mos i lejuar Teheranit të ketë armë bërthamore.

Pas rritjes së mprehtë të tensioneve midis Iranit dhe SHBA-së, me shkak vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Suljemani nga një sulm ajror në SHBA, Republika Islamike njoftoi të dielën se do të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për t’u shkëputur nga marrëveshja e njohur si JPCOA dhe kufizimet e saj sa i përket programit bërthamor.

Në një komunikim telefonik që Johnson dhe Erdogan kishin sot, udhëheqësit diskutuan situatën në Iran pas vdekjes së Kasem Sulejmanit. Ata ranë dakord për rëndësinë e zvogëlimit të tensioneve dhe për gjetjen e një mënyre diplomatike që mund të zgjidhë krizën aktuale.

“Ata kanë rënë dakord se Irani nuk mund të lejohet të marrë një armë bërthamore dhe duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes bërthamore,” nënvizoi zyra e kryeministrit britanik.

LEXO EDHE:  Presidenca e SHBA, nuk e lejon zyrtarin të dëshmojë për Iranin

Komunikimi nga Drejtoria e Presidencës Turke bëri me dije, se në bisedën telefonike midis Presidentit turk dhe Kryeministrit britanik mbizotëroi çështja e tensioneve midis SHBA-së dhe Iranit si edhe çështje të tjera ndërkombëtare rajonale, që lidhen veçanërisht me Libinë dhe Sirinë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Bllokoni targat e mjeteve të blinduara”/ Zbardhet urdhri i Lleshajt për drejtorët rajonalë

Publikuar

-

Nga

Zbardhet urdhri i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj për makinat e e blinduara.

Lleshaj ka kërkuar nga Drejtoria Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor që të pezullojnë çdo targim të mjeteve të blinduara, që hyjnë rishtas në Shqipëri, dhe njëkohësisht të mos rinovojnë asnjë dokument.

Drejtori i Shërbimit të Transportit Rrugor në Durrës, Kreshnik Ternova, në një prononcim për mediat ka bërë me dije se udhëzimi sqaron se personat që e disponojnë një mjet të tillë duhet të paraqiten në Ministrinë e Brendshme dhe është kjo e fundit që do t’i pajisë me leje të veçantë, nëse duan të kryejnë procedurat e targimit dhe të pajisjes me leje qarkullimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Video-Dy kilogram eksploziv/ IKMT shemb objektin 4-katësh në Durrës

Publikuar

-

Nga

Inspektorati Kombetar i Mbrojtjes se Territorit ka shembur sot me shpërthim të kontrolluar një objekt në qytetin e Durrësit.

Për objektin katër katësh u përdorën 2 kilogramë eksploziv që u vendos në 100 furnela (vrima) të hapura në trupin e objektit.

Shpërthimi u krye rreth orës 13.00. Objekti kishte rezultuar i dëmtuar nga tërmeti i nëntorit dhe u shpall i rrezikshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE