Connect with Us

Si i dhuroi Lulzim Basha, Edi Ramës mazhorancën kushtetuese

Politikë

Si i dhuroi Lulzim Basha, Edi Ramës mazhorancën kushtetuese

Publikuar

-

Viti 2019 do të mbahet mend për dy ngjarje të rëndësishme. Si viti i djegies se mandateve nga Lulzim Basha që i dha kryeministrit Edi Rama një mazhorancë kushtetuese, dhe viti që ra një tërmet tragjik në 26 nëntor në Durrës dhe Thumanë.

E para një ngjarje politike dhe e dyta në dorën e Zotit.

Ngjarja politike mund të quhet fitore e Edi Ramës, ka edhe një tjetër shërbetor emri i tij është Lulzim Basha.

Rama në vitin 2019 ishte politikani i gjithëpushtetshëm dhe me fuqitë që nuk i kishte pasur kurrë më parë. Ai bëri një marrëveshje në 17 maj të vitit 2017, një muaj para zgjedhjeve të 25 qershorit, me kryetarin e Republikës së re, Lulzim Basha.

avokati zbulon marreveshjen

Në atë kohë flitej se në atë marrëveshje ishte një aleancë e pritshme qeverisëse e shumë detaje të tjera si këto. Një marrëveshje okulte me pasoja, e cila besohet gjerësisht se vazhdon edhe sot. Jo vetëm nga aleatët e Lulzim Bashës, por edhe nga bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë.

Për këtë ka shumë argumenta dhe fakte, por sot do të përqendrohemi tek një prej tyre. Si Lulzim Basha e bëri kryeministrin Edi Rama me mazhorancë kushtetuese, pasi dogji mandatet në kundërshtim me këshillat e patnerëve ndërkombëtarë.

Pas zgjedhjeve të 2017-ës, kreu i qeverisë mundi të siguronte 74 mandate, të cilat i mjaftonin vetëm për të bërë qeverinë, por jo për të pasur një mazhorancë kushtetuese, jo për të ndryshuar ligjet e vendit me shumicë të cilësuar, për të ndryshuar ligjet e Reformës në Drejtësi, apo për të ndërhyrë në Kushtetutë, për të shkarkuar presidentin siç kërkon të bëjë tani, apo për të bërë ligje të tjera dhe ndryshime të forta, të cilat po i bën ditë pas dite.

Kreu i qeverisë kishte vetëm 74 mandate, ndërkohë që të gjitha të tjerat ishin mandatet e opozitës. Edhe Çamët e PDIU-së, me tre mandate brenda, deputetët të cilët nuk iu bindën partisë, mund të quhen 77 apo dhe ndonjë tjetër, 78.

Por, mazhoranca kushtetuese do të kërkonte të paktën 84 vota dhe me opozitën brenda në parlament, Edi Rama do ta kishte të pamundur për të ndryshuar Kushtetutën apo ndërhyrë ne shumë ligje siç po vepron.

Sot, kreu i qeverisë kontrollon në parlament, gati 100 mandate deputetësh. Përjashto disa deputetë të opozitës, apo partive të vogla nacionaliste që duken njerëz me një tjetër kredibilitet dhe një tjetër imazh, shumica e deputetëve të opozitës së re kontrollohen nga kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i cili mesa duket ka një rol të dyfishtë. Ai është edhe kryetari i grupit parlamentar të deputetëve të listave të Lulzim Bashës dhe Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha mesazh Kryeministrit

basha

Djegia e mandateve të deputetëve nga Partia Demokratike, zyrtarisht në shkurt të 2019, ishte një bingo për Edi Ramën.

Megjithëse u fol si një lëvizje, për të cilën thuhej se Basha ishte ndarë nga Edi Rama dhe përfundimisht thuhej se do të kishte një përplasje, nga ana tjetër u farkëtua mazhoranca politike e kryeministrit.

Lulzim Basha i fali në tavolinë Edi Ramës shumicën historike parlamentare, e vetmja e krijuar ndonjëherë me këto numra, ndoshta pas zgjedhjeve të 26 majit të vitit 1996.

Asnjë parti politike në 30 vite demokraci nuk ka mundur të ketë një mazhorancë të tillë, kaq të thellë dhe me të tilla rezultate. Por, jo të dala nga votat, por nga lojërat politike, si në rastin konkret, e dhuruar tek kryeministri Rama dhe mazhoranca socialiste, nga kryetari i opozitës, Lulzim Basha.

2019 do të mbahet mend dhe si viti ku kryetari i një opozite, në vend të bëjë betejën politike në interes të qytetarëve, për tu bërë kryeministër dhe për të sjellë ndryshim politik në vend, i shërben kryeministrit dhe asgjë më shumë sesa kaq, duke e kthyer opozitën dhe partinë që ai e drejton, në një instrument të kryeministrit, duke i dhënë atij të gjitha pushtetet. Një pjesë e të cilave ai i ka kapur vetë dhe një pjesë që i janë dhuruar nga Lulzim Basha.

Nga paaftësia e tij epike, por edhe ajo pjesa tjetër që deklarohet rëndom, për marrëveshen e 17 majit mes Ramës dhe Bashës, dhe për milionat e pallatit të vjehrrit në Vlorë, për disa vila me qera apo të blera në zona rezidenciale, e miliona e miliona xhiro nga kompani e biznese private të familjes, Lulzim Basha ka bërë vetëm një gjë. Ka falur Partinë Demokratike tek Edi Rama, i ka dhuruar një mazhorancë kushtetuese dhe këtë me një hap të vetëm, djegien e mandateve dhe më pas me disa gjoja protesta, të cilat më pas u ndalen dhe në fund mund të quhen të dështuara. Zgjedhjet lokale u zhvilluan dhe bashkë me mazhorancën kushtetuese, Edi Rama mori edhe të gjitha bashkitë në vend.

Këto ashtu si edhe mazhoranca kushtetuese, dhuratë nga Luli i tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Avokati i njohur sfidon publikisht Bashën

LEXO EDHE:  Basha: Hetim ndërkombëtar dhe rrëzim të alibisë Rama-Meta

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pas 2013-s janë rritur investimet e huaja”/ Deputetja zbulon çfarë ndodhi me rrugën Milot-Fier

Publikuar

-

Nga

Deputetja socialiste, Evis Kushi, thotë se objektivi i qeverisë mbetet krijimi i kushteve për rritjen e investimeve të huaja në vend.

Në studion e emisionit “Në fokus, Kushi tha se këto investime kanë ardhur duke u rritur pasi Partia Socialiste mori pushtetin në vitin 2013.

“Është investimi për parkun fotovoltaik. Është investim i madh, parku më i madh me energjinë solare në Ballkan. Është një investim i konsiderueshëm që do të japë kontribut në zhvillimin ekonomik. Rritja e investimeve të huaja ka qenë ndër objektivat tona. Po t’u referohemi shifrave zyrtare, pas 2013-s ka ardhur në rritje numri i inevstimeve të huaja direkte në Shqipëri. Mbetet objektivi ynë. Shqipëria ka shumë arsye për të cilat investitorët e huaj kanë interes për të ardhur në Shqipëri. Këto avantazhe që kemi krahasuar me shtetet e vendeve fqinje ne duhet t’i rrisim”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Avokati i njohur sfidon publikisht Bashën

LEXO EDHE:  Basha: Hetim ndërkombëtar dhe rrëzim të alibisë Rama-Meta

Sa i takon debatit për rrugën Milot-Fier, Kushi tha se PPP është zgjedhur për shkak të pamundësisë së financimit nga buxheti i shtetit.

“Nuk është skemë që e kemi shpikur ne. Është mekanizëm që përdoret në Europë dhe Amerikë. Rruga në fjalë kushton aq sa buxheti i shtetit nuk e përballon dot. Ne nuk mund t’i lëmë qytetarët të presin”, tha Kushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish

Publikuar

-

Nga

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim është ndalur gjerësisht tek Reforma zgjedhore, për të cilën u arrit një marrëveshje dakordësie mes palëve, në datën 5 qershor.

Në një intervistë për ‘Real Story’ në ‘News24’ Kim theksoi se më 5 qershor, palët ranë dakord dhe kanë hartuar ligjet që kodifikojnë marrëveshjen në fjalë, ndërsa shtoi se aty nuk mund të ndodhin më ndryshime të tjera kur reforma të kalojë për miratim në Kuvend.

“Është e ndërlikuar sepse, mendoj, opozita që është jashtë parlamentit bëri një gabim. Nuk duhet të kishin ikur. Thënë kjo, ata fituan shumë vota në zgjedhjet e fundit pra qartësisht përfaqësojnë një pjesë domethënëse të popullsisë. Pra duhet të jenë pjesë e diskutimit, ndaj mendoj se ishte diçka shumë e mirë që u kthyen në tryezë për të negociuar çështjen e reformës zgjedhore. Në të njëjtën kohë, opozita që qëndroi në parlament bëri saktësisht gjënë e duhur. Në një kuptim, ata shpëtuan demokracinë shqiptare. Dhe sigurisht, shumica është shumica. Ajo që di është se më 5 qershor, palët ranë dakord dhe, me sa di, kanë hartuar ligjet që kodifikojnë marrëveshjen që arritën dhe kjo është diçka e mirë. Pritshmëria ime është që do ta ruajnë atë. Është e patjetërsueshme” u shpreh Kim.

LEXO EDHE:  Destabiliteti i Metës/Qeveria nuk ka 71 vota në Parlament

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Avokati i njohur sfidon publikisht Bashën

Sipas saj, 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet përsëri.

“Nuk mund ta bësh sepse do të ishte shkelje e shumë besimi të vënë. Dhe mendoj që nëse jep fjalën, si politikan, si diplomat, nëse nuk e mban fjalën, nuk ke asgjë. Ndaj pritshmëria ime është që udhëheqësit këtu do të bëjnë pikërisht atë që më thanë se do të bënin, që është miratimi i 5 qershorit. Tani, e di po ashtu që për shumë njerëz, 5 qershori nuk mjafton.
Sepse kur njerëzit flasin për ndryshim dhe reformën zgjedhore, duan sistemin e hapur. Dhe unë e kuptoj këtë, por siç e kam thënë më parë, e dini, synimi ynë i menjëhershëm është shumë specifik. Është që të sigurohet që Shqipëria të hyjë në BE. Pjesa tjetër, nëse mund të arrihet një marrëveshje, mrekulli. Të bëhet. Por ajo që nuk duam është një situatë pengmarrjeje kur diçka që është ekstra mban peng diçka që është e nevojshme”, tha mes të tjerash Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE