Connect with Us

“Rama ka një pushtet monist”/ Bushati: Basha e Monika nuk kanë shpresë

Politikë

“Rama ka një pushtet monist”/ Bushati: Basha e Monika nuk kanë shpresë

Publikuar

-

Gazetari Andi Bushati u shpreh në studion e Top Channel se në situatën e ndodhur sot opozita e ka të vështirë për ta mundur qeverinë aktuale.

Ai renditi arsyet e kësaj “pamundësie” nga ana e opozitës, duke ngritur kritika mbi këtë të fundit por kryesisht mbi qeverinë e Ramës, e cila sipas Bushatit është moniste dhe oligarke.

Bushati u shpreh se, Rama ka krijuar një regjim aq të fortë aq sa nuk mundesh dot ta mposhtësh.

“Këto në këndvështrimin tim janë premtime që bëheshin si gënjeshtrat e atypëratyshme, po të shikosh frekuencën e tyre bëhen dy, tri ditë përpara mitingjeve. Me idenë që këtë herë do ta rrëzojmë dhe do të mblidhen sa më shumë. Nga njëra anë për mua një regjim siç e quaj unë këtë të Edi Ramës, sot nuk është turp që nuk mund ta përmbysësh dot as me protesta, as me rrugë të dhunshme, as me gjë tjetër”, u shpreh Bushati.

Megjithatë, sipas Andi Bushatit, opozita nuk është e justifikuar me qëndrimin e saj, pasi nuk ka qenë bindëse dhe serioze sidomos që në pikën kur dogji mandatet.

“Këtu unë opozitën në një farë mënyre e amnistoj, ajo ku unë opozitën nuk e amnistoj, është se gjithë këtë kohë, që në pikën që dogji mandatet, ajo nuk ka bërë formim radikal dhe nuk ka ofruar një qëndrim të ndryshëm, që të më bindi mua dhe juve. Se nëse nesër unë do të vij në pushtet, unë nuk do të sillem njësoj si Edi Rama, si Sali Berisha dhe Fatos Nano, dje. Vetëm një krijim i bindjes që një model i tillë mund të implementohet, mund ta bëjë alternativë të vërtetë opozitën”, tha Bushati.

Analisti u shpreh se me gjendjen që është sot, opozita me metodat dhe qëndrimin e saj nuk ngjall asnjë shpresë.

“Në qoftë se ne kemi një opozitë të njëjtë ndaj Edi Ramës, le të jetë edhe me sondazhe 5,7 % para, Rama ja vjedh me Avdylajt, dhe ato metodat e Dibrës dhe Zogut të Tiranës. Duhet një hop aq i madh transformues, sa unë nuk kam asnjë shpresë, me gjendjen që është sot nuk kam asnjë shpresë”, u shpreh Andi Bushati.

LEXO EDHE:  Fevziu i plas të vërtetën në sy Vasilit/Nuk keni shanse të dilni forcë e parë!

I pyetur nga gazetari se nëse vendi do të shkonte në zgjedhje të parakohshme, opozita do të ishte e gatshme të rivalizonte partinë aktuale e cila është në krye, Bushati u përgjigj prerë se jo, sepse sipas tij, në këto kushte që jemi qeveria Rama është e pakonkurueshme, pasi ky i fundit ka krijuar një pushtet monist duke kontrolluar çdo bashki.

“Përgjigja është e prerë jo. Përse jo? Ne i kemi parë zgjedhjet prej 30-të vitesh në Shqipëri balanca pushtet opozitë gjithmonë luan 3-5 %. Me mënyrën se si është koracuar Edi Rama, me paratë e oligarkëve me mbështetjen e krimit, dhe me kapjen e çdo institucioni të pavarur në vend, në zgjedhje ai këtë 4-5 % e transformon shumë kollaj. Pra, edhe në qoftë se ne do të kishim një opozitë PD-LSI, që mund ta mundë me zgjedhje të lira dhe të ndershme Edi Ramën. Në këto kushte që jemi të një pushteti monist me të gjitha bashkitë që kontrollohen nga Edi Rama, është e pamundur që ta mundësh Ramën, me këto 4-5 përqind pikë më shumë”, tha Bushati.

Akoma edhe kodi zgjedhor për të cilin ka folur OSBE-ja, sipas Bushatit është një diçka qesharake, pasi problematika më e madhe e vendit tone nuk është kodi zgjedhor, por pushteti, krimi dhe paratë të cilat e bëjnë Ramën të parrëzueshëm.

“Prandaj më duket një gjë shumë qesharake që po bëmë këtë kodin zgjedhor që na ka thënë OSBE-ja, dhe ne do ta mundim Edi Ramën. Nuk është e keqja e Shqipërisë kodi zgjedhor, e keqa e Shqipërisë është lidhja e pushtetit me krimin dhe paratë okulte. Pa prerë këto dy gjëra pushteti i Edi Ramës është i pa rrëzueshëm”, e mbylli fjalën e tij, Bushati./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Grida Duma: Pse heshtin mediat për vrasjen e Sharrës?

LEXO EDHE:  Sali Berisha ironizon Ramën/ Rrofsh e rrofsh o timonieri ynë që na e mbushe plot tepsinë!!

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet Bashës/ Nuk zgjidhet as brenda të vetëve

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet Bashës/ Nuk zgjidhet as brenda të vetëve

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE