Connect with Us

Qyteti fantazëm në Australi/ Shkretohet destinacioni turistik

Bota

Qyteti fantazëm në Australi/ Shkretohet destinacioni turistik

Publikuar

-

Në një javë tipike të çdo janari tjetër, turistët do të shtrinin peshqirin e tyre në plazhet me rërë në zonën Williams Beach të Australisë, zonë e famshme për ujërat bojqiell dhe rënën që quhet ndryshe si “rëra më e bardhë në botë”.

Mirëpo, kjo nuk ka ndodhur gjatë kësaj periudhe. Zjarret pyjore dhe në vendet me bimësi të ulët në Australinë Jugperëndimore po ulin ndjeshëm turizmin në të gjithë vendin, duke i kthyer vendpushimet në qytete fantazmë në Uellsin e Ri, pasi pushuesit nuk shkojnë më aty nga frika se mos bllokohen në bregdete.

Autoritetet bllokuan hyrjen në plazhin Williams gjatë fundjavës, pasi kishte thatësira të mëdha, temperatura të larta dhe erëra që forconin flakët që ishin vetëm 15 kilometra larg.

Sot, kishte vetëm disa vizitorë në atë zone dhe rrugët ishin plotësisht bosh. Në rrugët e ngushta të qytetit të vogël, ku vizitorët rreshtohen normalisht me makinat e tyre, sot kishte vetëm automjete në pronësi lokale.

“Ne vijmë çdo vit, kurrë nuk e kemi parë këtë zonë si tani. Normalisht është një humbje”, tha Jemima Albrecht, një mësuese 31 vjeçare nga Bendigo në shtetin e Victoria, duke shtuar se zjarret kanë bllokuar rrugën e kthimit.

LEXO EDHE:  Merr flakë magazina/ Rrezikohen banesat

“Ishte më e sigurt për ne të qëndronim këtu”, shtoi Albrecht.

Zjarret u kanë marrë jetën 25 personave gjatë kësaj vere në Australi dhe kanë djegur më shumë se 80 milion hektarë, si edhe dhe kanë shkaktuar dëme ose shkatërrim të plotë në mijëra shtëpi dhe probleme në rrjetin e energjisë elektrike dhe telekomunikacionit.

Anijet e marinës evakuuan mijëra pushues dhe banorë nga qyteti bregdetar i Malacuta, ku 4,000 njerëz në fakt shkuan atje në natën e Vitit të Ri, për të shpëtuar nga zjarret e zonave pyjore./Pështati nga kathimerini.gr, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA i bën thirrje Kinës të pranojë ndihmën amerikane për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Zyrtarët e shëndetësisë në SHBA përsëri i bënë thirrje Kinës të pranojë ndihmën e ekspertëve amerikanë për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit të ri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgoi një ekip ekspertësh ndërkombëtarë në Kinë të hënën, por ende nuk dihet nëse në këtë grup përfshihen edhe amerikanë.

OBSH nuk iu përgjigj pyetjes së Zërit të Amerikës për përbërjen e ekipit.

Dr Anne Schuchat, Zëvendës Drejtore Kryesore e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve u tha gazetarëve të martën në Uashington se “CDC ka dhënë emra për ekipin e OBSH-së dhe ne zakonisht jemi pjesë e ekipeve të OBSH-së”.

Schuchat theksoi se epidemiologët amerikanë, si dhe virologët, ekspertët e kontrollit të infeksionit, ekspertët e karantinës “kanë shumë për të ofruar”, dhe se mund të jetë shumë e dobishme që Kina të ketë ekspertë të huaj në një epidemi.

Ekspertët amerikanë pritet të mësojnë më shumë rreth sëmundjes ndërsa e luftojnë atë.

“Është me rëndësi shumë kritike për ne që të kuptojmë rrugët e ndryshme të transmetimit dhe fuqinë e plotë të virusit, që mund të na ndihmojë me modelet tona se çfarë ndikimi mund të ketë, nëse virusi përhapet në shumë vende,” tha zonja Schuchat.

LEXO EDHE:  UFO-t pushtojnë Australinë

LEXO EDHE:  Tiranë/ Zjarr në një pallat, zjarrëfikësit në vendngjarje

Që nga fillimi i janarit, SHBA ka ofruar të dërgojë ekspertë në Kinë për të ndihmuar në kontrollin e koronavirusit.

Më 6 janar Qendrat e ShBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ofruan dërgimin e një ekipi amerikan, dhe më 27 janar, Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar përsëriti ofertën për homologun e tij kinez Dr. Ma Xiaowei.

Pasi Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus arriti marrëveshje me Presidentin Kinez Xi Jinping për të pranuar një ekip ndërkombëtar ekspertësh gjatë takimit të tyre në 28 janar, zyrtarët e SHBA nisën përpjekjet për të përfshirë grupin amerikan të ekspertëve në misionin e OBSH-së në Kinë.

“Me sa di, në diskutimet e fundit ka pasur prirje nga ana e Kinës për ta pranuar atë,” tha zonja Schuchat.

Ekspertët amerikanë të shëndetit gjithashtu i kërkuan Kinës të marrë ekspertizën e SHBA në kontrollin e epidemive./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Shkrumbohet makina në Shkodër/ Dyshimet e para

LEXO EDHE:  UFO-t pushtojnë Australinë

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“80 miliardë euro që Greqia të dilte nga BE”/ Ish ministri tregon ndërhyrjen që prishi planin e Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos ka zbuluar së fundmi një ofertë që Gjermania i ka bërë Greqisë për të dalë nga Bashkimi Europian.

Në një intervistë për televizionin ANT1, Kammenos tregoi se Gjermani kishte ofruar 80 miliardë lekë vetëm që Greqia të mos ishte më pjesë e BE.

“Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schaeuble”, tha ai.

Ish-ministri pretendon se u desh ndërhyrja e Amerikës dhe Francës që të shpërbëhej një plan i tillë, i lidhur nga ish-ministri i Financave Yanis Varoufakis dhe homologut i tij gjerman.

LEXO EDHE:  Zjarre në pyje/ Greqia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Hios

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja sa kushton vendi i punës për një mësuese në Vlorë

Kammeno deklaron se kjo çoi Greqinë drejt zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa Varoufakis e ka kundërshtuar dhe i ka quajtur të pavërteta këto pretendime. Ish-ministri i Financave e quajti Kammenon shpifës profesionist./ CNA.al

LEXO TE PLOTE