Connect with Us

“Nuk është në plan BE-ja, por poshtërimi i Shqipërisë”/ Meta kritikon qeverinë

Politikë

“Nuk është në plan BE-ja, por poshtërimi i Shqipërisë”/ Meta kritikon qeverinë

Publikuar

-

Presidenti i Republikës Ilir Meta, i ftuar në studion e Ora news, ka folur mbi situatën politike në Shqipëri, duke u ndalur në çështje problematike siç është shpopullimi i Shqipërisë dhe mungesa e një plani për t’u integruar në Bashkimin Europian.

Në lidhje me shpopullimin e Shqipërisë, Meta u shpreh për të disatënherë se shifrat po rriten nga dita në ditë, gjë që do ulë ndjeshëm popullsinë në Shqipëri, gjatë viteve të ardhshme.

“Shqipëria po shpopullohet. Me këto ritme shpopullimi, jo largimi, parashikohet që në vitin 2100 të ketë minus 60% të popullsisë që ka sot. Vazhdon ritmi i largimit të shqiptarëve. Nga Shqipëria ikin 8,3 herë më shumë se nga Serbia dhe 11 herë më shumë se nga Mali i Zi. Kjo është ajo që më shqetëson”, u shpreh Meta.

Më tej presidenti tha se, një nga shkaqet kryesore për ikjen e njerëzve nga Shqipëria është fakti se qeveria e tanishme nuk e ka në plan integrimin në Bashkimin Europian, duke marrë parasysh akte si moszbatimi i reformës në drejtësi sipas Kushtetutës, mungesa e dialogut politik dhe kundërshtimi për të kryer zgjedhje demokratike. “Plani për Shqipërinë nuk është Bashkimi Europian,  por “poshtërimi i Shqipërisë”, tha Meta.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Mogherini dhe Hahn përshëndesin miratimin votimin me konsensus

“Shqipëria nuk ka plan integrimi në BE, pasi po të ishte ky plan do të zbatohej Reforma në Drejtësi sipas Kushtetutës, po të ishte plani për në BE do të mbështetej vendimi i Presidentit për zgjedhje demokratike, po të ishte plani i BE Shqipëria do të kishte çelur negociatat, edhe mungesa e dialogut politik nuk është plan për integrimin në BE. Plani është opër poshtërimin e Shqipërisë”, tha ndër të tjera Presidenti i Republikës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Liberalizimi i vizave/ Meta përshëndet vendimin

LEXO EDHE:  Vjeshta rikthen tensionet Rama-Meta/ Zbardhet plani i Presidentit për kapjen e institucioneve

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Blushi akuzon ashpër Ramën e Metën/Nuk doni zgjedhje, ç’po tentoni të bëni!

LEXO EDHE:  Kryemadhi nxjerr blof Ilir Metën/Nuk më tha "faleminderit" ...!

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE