Connect with Us

Kosovarët e vënë me shpatulla pas murit/ Presidenti: Inicimi i minishengenit, i sforcuar

Politikë

Kosovarët e vënë me shpatulla pas murit/ Presidenti: Inicimi i minishengenit, i sforcuar

Publikuar

-

Qëndrimi neutral i Metës në raport me iniciativën e minishengenit ballkanik ka shkaktuar pikëpyetje në Kosovë.

“Pse erdhi kjo situatë e raporteve politike Shqipëri-Kosovë dhe pse Presidenti i Shqipërisë po qëndron anash pavarësisht se ka kompetenca për të qenë më aktiv?”, e pyeti Metën gazetarja nga Kosova.

Meta nga ana e tij u shfajësua duke përsëritur se  ai i mbështet nismat rajonale, por në rastet kur nuk hapin debate dhe polemika. Duke thënë se nuk ka dashur t’i hedhë “benzinë zjarrit” për të provokuar komente, Presidenti u shpreh se sovraniteti i Kosovës për Shqipërinë është i padiskutueshëm. Në fund, Meta deklaroi se sipas tij, inicimi i minishengenit është i sforcuar dhe nuk pritet ndonjë rezultat prej tij.

“Nuk kam mbajtur qëndrim neutral, kam bërë të qartë se mbështes iniciatvat rajonale që janë gjithëpërfshirëse dhe jo përjashtuese, ashtu sikurse e kam theksuar se asgjë nuk duhet të përdorur për të defaktorizuar Kosovën. Qëndrimi im ndaj Kosovës ka qenë korrekt, marrëdhënia ka qenë partneriteti, ne duhet të ndikojmë që dialogu të vazhdojë, të arrijë qëllimet dhe të bashkëpunohet që Kosova të jetë e fortë dhe e bashkuar. Sovraniteti i Kosovës për Shqipërinë është i padiskutueshëm. Nuk kam dashur t’i hedh benzinë zjarrit. Inicimi i minishengenit është i sforcuar. E shikoj si një lëvizje të paqaqrtë dhe të pafavorshme kur kemi ku t’i përqendrojmë energjitë, te integrimi në BE, askush nuk na pengon të lëvizim të lirë”, u shpreh Ilir Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“I doni apo nuk i doni…”/ Gjiknuri nuk bën pas për dryshimet kushtetuese

Publikuar

-

Nga

“I doni apo nuk i doni…”/ Gjiknuri nuk bën pas për dryshimet kushtetuese

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri është shprehur prerë sa i përket implementimit të ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor.

Mësohet se Gjiknuri  i ka bërë të qartë Opozitës së Bashkuar se ndryshimet kushtetuese janë në fuqi, dhe se tashmë mbetet detyrimi që të reflektohen në Kodin Zgjedhor.‘’Ndryshimet kushtetuese tashmë janë në fuqi. I doni apo nuk i doni kjo është tjetër çeshtje. Kemi Kushtetutën në fuqi dhe detyrimin pqr ta reflektuar nq Kodin Zgjedhor. Ju lutem, ju ftoj që në ditët e ardhshme, deri të Premten t sillni propozimet tuaja për: 1) pragun kombëtar zgjedhor, 2) afatet e paraqitjes së listës unike nga aleancat dhe 3) si do kryhet aspekti procedurial i votimit për kandidatët në kushtet e listave të hapura duke ruajtur kuotat gjinore. Nuk duhet humbur kohe. Duhet ti japim bazën ligjore të plotë institucioneve që të pergatisin zgjedhjet”, mësohet të ketë thënë Gjiknuri./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha është i blerë”/ Topalli: Berisha bëri gabim që e besoi

Publikuar

-

Nga

“Basha është i blerë”/ Topalli: Berisha gaboi që e besoi

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ka hedhur akuza të forta ndaj kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, për të cilin pretendon se është i blerë.

“Nëse dikush del dhe më thotë se kishte pseudo-opozitë, qoftë nga socialistët, qoftë nga PD unë do iu kërkoja të falur të gjithëve. Ishte mbijetesë për të ruajtur opozitarizmin që rrezikonte të zhdukej. Ndërsa sot është e blerë. Dhe prandaj flas sot. Është blerë nga qeveria”, u shpreh ajo në emisionin “Hard Talk”.

Teksa u pyet se si e vërteton këtë, Topalli përmendi procesin gjyqësor në Strasburg për pallatin  e prishur në Vlorë që u fitua nga Basha.

“Dhe është gjëja më e vërtetë. Faktet e këtyre viteve flasin për një gjë të tillë. Fillon nga çadra, pastaj nga mbrojtja që qeveria i bëri për të marrë paret e pallatit, nga shitja që i është bërë Rrugës së Kombit, nga shitja e çështjes së Astirit, nga shitja e çështjes së Teatrit. Të gjitha këto çështje lidhen me projekte të mëdha, ndërtimesh, godinash ku janë pjestarë oligarkët. Këto janë fakte politike. Nuk ka ndodhur në historinë e tre dekadave që kryeministri të kujdeset që kryetari i opozitës të marrë 16 milionë euro”, theksoi ajo.Më tej ajo u pyet nëse do t’i kërkonte falje Bashës nëse bëhet kryeministër dhe ish-kryetarja e Kuvendit theksoi: “Unë nuk ndryshoj mendim si njeriu ndryshon karrige. E para e punës kjo është shumë larg mundësisë së realizimit dhe ky është problemi për të cilën unë flas. Por unë nuk kërkoj falje pse ato ndryshojnë karriget midis tyre. Sikur sjellja të ishte ndryshe, sigurisht do kërkoja falje”.

LEXO EDHE:  Arrestimi i Gjuriç /Brukseli reagon pas gjendjes së krijuar në Veri të Kosovës

LEXO EDHE:  Bashkimi Europian përshëndet marrëveshjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi

Sipas ish-kryeparlamentares, ish-kryeministri Sali Berisha ka gabuar për mbështetjen që i ka dhënë kryetarit aktual të PD-së.

“Besoj se Berisha ka gabuar në mbështetjen që i ka dhënë Bashës. Ai vazhdon të bëjë betejën e tij kundër qeverisë. Ai ka thënë që unë nuk kërkoj më karrigen e kryetarit të partisë. Unë e besoj për atë që ka thënë”, nënvizoi Topalli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Politik

Publikuar

-

Nga

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Poltik

Deputetja Rudina Hajdari është larguar nga tryeza e Këshillit Politik, teksa bledhja vijon.

Me tone të forta, në fjalën e saj para mediave ajo është shprehur se shqetësimi i saj mbeten listat e hapura, pasi Rama do të mbajë tepsinë e vet, Monën që nuk do ti ndahet Lulit dhe Luli do të mbajë vagonin e partickave.

“Bëra një propozim të qartë sa i përket ruajtjes së kuotës gjinore deri në 30%. Mund të përdorë listat e hapura 100% që ka të bëjë me korrektimin e listave në bazë të gjinisë.Në fund të rezultatit i japim përparësi grave që marrin më shumë vota dhe kështu ruajmë përfaqësimin gjinor.

LEXO EDHE:  Viti i Skënderbeut/ Meta takon trupin diplomatik: Dialogu Prishtinë-Beograd, jetik

LEXO EDHE:  Ilir Meta, 70 milionë paund pasuri në Angli

Këshilli Politik ka një problem të vetëm, Rama do të mbajë tepsinë e vet, Monën që nuk do ti ndahet Lulit dhe Luli do të mbajë vagonin e partickave. Pra shqetësimi im kryesor janë listat e hapura 100%”./CNA.al

LEXO TE PLOTE