Connect with Us

“Konfliktet artificiale”/ Meta: Shqipëria është defaktorizuar qëllimisht

Politikë

“Konfliktet artificiale”/ Meta: Shqipëria është defaktorizuar qëllimisht

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta i ftuar në emisionin “Tempora”, ka folur ndër të tjera edhe për mënyrën se si ushtrohet demokracia në Shqipëri. Meta ka tërhequr vëmendjen duke u shprehur se në kushtet e sotme, Shqipëria nuk mund të vazhdojë, si gjithmonë, që zgjidhjet t’i vijnë nga jashtë, nga vendet e tjera.

Sipas Metës, vetë ai ka bërë përpjekjet më të mira për integrimin europian të Shqipërisë, pavarësisht konflikteve artificiale që e kanë defaktorizuar vendin tonë.

“Ku është sot Shqipëria dhe Serbia me Malin e Zi?! Janë gjithë këto konfilkte artificiale të investuara dhe sponsorizuara që e kanë defaktorizuar Shqipërinë në mënyrë të qëllimshme. Gjithmonë kam bërë përpjekjet më të mira, për integrimin evropian të Shqipërisë” u shpreh Meta.

Sa i përket demokracisë në Shqipëri, Meta u shpreh se ajo ka ekzistuar mirëpo meqenëse nuk është zhvilluar siç duhet, vendi ka përfunduar sot në një situatë të rënduar.

“Ne gabuam duke menduar se demokracinë do e kemi njëherë e përgjithmonë, ndërkohë që ajo duhet ruajtur e zhvilluar përndryshe e humbet dhe përfundon në këtë situatë që jemi sot”, u shpreh Meta.

LEXO EDHE:  Ministri i Drejtësisë italiane: Shqipëria të arrestojë 12 personat e kërkuar nga Italia

Sa i përket një ndihme të marrë nga fuqitë ndërkombëtare, Meta u shpreh se bota është bërë më e egër, duke lënë të nënkuptohet se Shqipëria duhet të ecë në këmbët e veta.

“Kemi pritur gjithmonë që këto zgjidhje do na e sjellë dikush nga jashtë, ndërkohë që bota sot është bërë pak më e egër, pak më e pamëshirshme”, tha ndër të tjera President i Republikës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi degjeneron Bashën/ “Ose i paaftë ose i kapur nga Rama”

Publikuar

-

Nga

Gazetari, Ylli Rakipi, ka shpërthyer në akuza të ashpra ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, teksa kritikoi nismën e ketij të fundit “Po të dëgjoj”, ku shkon derë më derë për të dëgjuar gjoja hallet e qytetarëve.

Në një lidhje on line për emisionin “Tempora”, Rakipi u shpreh se më këto lloj fushatash opozita ose është e paaftë, ose është e kapur nga kryeministri Rama.

Nëse kryetari i opozitës shkon dhe fillon procesin e fushatës për të pirë kafe me dy hapa, hapi i parë porosit kafen dhe hapi i dytë pi kafe, kur shkon dhe zihet me kujdestaren e konviktit, kur kryetari i opozitës shkon dhe merr shegë në pazar dhe megjithë këto gjëra që ndodhin, opozita shqiptare duket ose është e paaftë ose është e kapur nga Edi Rama.  Përveç gjithë pushteteve që ka marrë Rama, ka marrë 90% të mediave  dhe ndoshta edhe opozitën. Le të dalë opozitë të shpjegojë se çfarë është duke bërë.”, theksoi më tej Rakipi./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Nga Kastriot MYFTARAJ/Çështja “Balili”, ose si po tallen Meta, Rama, Tahiri, Nishani me amerikanët, me karikaturën e Operacionit “Mincemeat”

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e ardhshme në Serbi/ Meta thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka akuza bombë për socialistët/ “Rama mori në telefon kriminelët në Shkodër…”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme për kryeministrin Edi Rama.

Ndërsa ka spikatur “dashurinë” e Ramës për personazhet e krimit Paloka ngriti akuzë konkrete kur tha se kryeministri, Edi Rama ka marrë në telefon kriminelët në Shkodër në vitin 2018 dhe i ka kërkuar të votojnë Bashkim Finon si kryetar të Federatës së Fubollit Shqiptar.

“Deri tek Federata ka ndërhyrë Kryeministri. I ka marë në telefon vetë kriminelët në Shkodër, i ka thënë votoni të fitojë zgjedhjet Bashkim Fino për Federatën e Futbollit”, u shpreh ai në emisionin “Tempora”.

Ish deputeti i PD-së nuk kurseu as deputetët dhe kryebashkiakët socialistë, teksa tha se gjysma e tyre janë të dënuar jashtë shtetit, por nuk preferoi të japë emra.

LEXO EDHE:  Nga Kastriot MYFTARAJ/Çështja “Balili”, ose si po tallen Meta, Rama, Tahiri, Nishani me amerikanët, me karikaturën e Operacionit “Mincemeat”

LEXO EDHE:  Vendimi i qeverisë/ Shqipëria fut ISIS-in në listën e organizatave terroriste

“Gjysma e këtyre deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë kanë qenë të dënuar jashtë. Pse nuk i shkon këtyre kjo OFL-ja?”, nënvizoi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Malajt/ Krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj, i ftuar në “Tempora”, duke folur për paketën anti-KÇK, u shpreh se krimi po tenton të bëjë krushqi me politikën.

“Ne jemi ekonomistë. Ska nevojë që t’i thuash një njeriu që do ta përndjekësh, makina është e regjistruar në shtet, shtëpia në shtet, oborri në shtet, aksionet janë të regjistruar. Gjëja që duhet të bënte shteti, nëse do të ishte serioz, me një ekses të policisë do të nxirrte filani ka këtë pasuri. Kjo në veprim eksperti është kaq, na trego burimin. Të huajt theksojnë se lufta më e mirë e krimit është ndjekja e parasë, vijnë nga eksperienca në vende të tjera.

Një luftë e tillë frontale është një shpërdorim forcash. Të gjithë jemi të interesuar për krimin ekonomik që tenton të bëjë krushqi me politikën. Fakti që deputetët bën një ligj që quhet dekriminalizimi tregon që jemi prekur nga ky fenomen dhe pastrimi i saj duhet të ishte detyra e parë. Krimi ndërhyn në politikëbërje,” theksoi Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE