Connect with Us

Horoskopi/ Profesioni që ju përshtatet në bazë të shenjës

Politikë

Horoskopi/ Profesioni që ju përshtatet në bazë të shenjës

Publikuar

-

Shënjat e zodiakut u veshin njerëzve karakteristika konkrete për personalitetin, natyrën dhe sjelljen e tyre. Këto tipare formojnë cilësitë karakteriale dhe në bazë të këtyre cilësive, dikush ka një aftësi të caktuar, dikush një tjetër, njëri ka një dëshirë të caktuar, tjetri ka një qëllim ndryshe.

Në bazë të dëshirave, qëllimeve apo aftësive mund të përcaktohet drejtimi që dikush merr në jetë, e kryesisht drejtimi profesional. Keni menduar ndonjëherë se cili profesion ju përshtatet? Jeni në rrugën e duhur, apo nuk ishit shumë të vetëdijshëm se çfarë donit apo çfarë mund të punonit?

Horoskopi mund ta ketë zbuluar përpara jush se cili është profesioni i duhur për ju, pra, cili profesion i përshtatet më mirë një shenje të caktuar. Formula e suksesit nuk është vetëm dëshirë dhe punë, por mesa duket është dëshirë, punë dhe datë lindjeje.

DASHI

Sipas astrologëve, ka të ngjarë të jeni një udhëheqës (lider) i natyrshëm, ashtu siç natyrshëm ju buron edhe autoriteti.

Kur të çliroheni nga punëdhënësit do të lulëzoni, pasi natyra juaj është iniciatore dhe sipërmarrëse. Ju mund të shkëlqeni në fillimin e projekteve inovative dhe më pas në delegimin e tyre tek një ekip që e keni formuar vetë.

Profesionet ideale për dashin janë ato që u japin autonomi për të treguar aftësitë udhëheqëse. Shenjat e dashit mund të konsiderojnë një karrierë si trainer fitnesi, oficer ushtarak, menaxher, biznesmen.

DEMI

Nëse demi është shenja juaj, duhet të tregoni durim dhe këmbëngulje kur të filloni një punë. Jeni një udhëheqës natyror, por lehtë mund të kaloni në role të tjera sipas nevojës. Doni t’i keni gjërat nën kontroll, por jeni gjithashtu të zellshëm dhe i menaxhoni projektet me kokëfortësi deri në përfundim të tyre.

Karriera që i përshtatet shenjes së demit është: menaxher shitjesh, bankier dhe financier, ose kontrollor cilësie. Fusha e fundit mund të krijojë një mjedis pune veçanërisht të shkëlqyeshëm për shenjën e demit pasi është një shenjë e vëmendshme dhe punëtore.

BINJAKËT

Konsiderojeni veten me fat nëse keni lindur nën këtë shenjë, sepse bota e korporatave po lulëzon me shpejtësi dhe ju keni aftësitë e duhura për të qenë pjesë e kësaj bote. Jeni i zgjuar e kreativ dhe çdo ambient pune u duket si shtëpia juaj.

Binjakët kanë nevojë për një karrierë që përputhet me personalitetin e tyre. Mund të zhvillohen në fusha si gazetaria, marketingu, komunikimi dhe mësimdhënia në nivel universitar.

GAFORRJA

Gaforreve u përshtatet një punë ku ata mund të kujdesen për të tjerët. Nëse jeni gaforre, keni zemër të madhe dhe punën doni ta lidhni me shërbimin kundrejt të tjerëve. Doni t’i bëni të tjerët të buzëqeshin dhe t’u zgjidhni hallet.

Si e tillë, karriera në kujdesin e fëmijëve, mësimdhënia, burimet njerëzore, kujdesi shëndetësor dhe avokatia mund të jenë zgjedhje të shkëlqyera. Role të tjera si punonjës social, dietolog dhe trainer fitnesi janë po ashtu të përshtatshme.

LUANI

Luanët e duan vëmendjen, por jo domosdoshmërisht në një mënyrë egoiste ose narciste. Ju pëlqeni t’u jepni të tjerëve energji duke i shtyrë ata për të nxjerrë më të mirën që mund të kenë brenda vetes. Jeni anëtar i shkëlqyeshëm i çdo ekipi dhe shpesh herë mund t’i ndihmoni të gjithë për të përformuar në maksimumin e tyre.

Për shkak të afinitetit tuaj natyror për të frymëzuar të tjerët, ju mund të bëhëni një politikan, diplomat, aktor, muzikant ose udhëheqës korporate.

VIRGJËRESHA

Virgjëreshat janë të fiksuar me përsosmërinë, para së gjithash. Çdo gjë që bëjnë, e bëjnë duke dhënë maksimumin e tyre. Nëse jeni Virgjëreshë, duhet të siguroheni që të mos e vështirësoni shumë veten në përpjekjen tuaj për përsosje.

Përveç kësaj, Virgjëreshat janë ndjekës të natyrshëm dhe kërkojnë më të mirën nga ata që kanë përreth. Ata kanë kujtesë të shkëlqyer dhe dinë të menaxhojnë emocionet e tyre në situata të vështira.

Për shkak të kësaj, nëse jeni një Virgjëreshë, mund të keni sukses në çdo industri, ose mund të drejtoni shumë mirë një dyqan me produkte që pëlqeni. Ju përshtatet një punë që kërkon vëmendje të madhe për detajet, mund të jeni nëpunës, llogaritar ose edhe detektiv.

PESHORE

LEXO EDHE:  Horoskopi, 1 Gusht 2019

Nëse shenja juaj është pershorja, atëherë mund të bëhëni një ndërmjetës shumë i mirë. Kjo shenjë përfaqësohet nga shkalla e lartë e drejtësisë, pasi peshoret janë gjithnjë të përqendruara në ekuilibrin dhe drejtësinë. Ju dini t’i lexoni njerëzit, të kuptoni motivet e tyre dhe të gjykoni veprimet e tyre, ky është një avantazh i madh në çdo fushë të karrierës që dëshironi të ndiqni.

Disa nga fushat e karrierës që përfitojnë më së miri nga pikat e forta të peshores janë atë që lidhen me ligjin. Peshoret mund të shohin më qartë se çfarë është e drejtë dhe e gabuar, gjë që është pasuri e madhe për një avokat, oficer policie ose gjykatës.

Përveç kësaj, peshoret shkëlqejnë edhe në profesione si diplomat, përkthyes, asistent ekzekutiv ose redaktor letrar.

AKREPI

Nëse kjo është shenja juaj, atëherë mund të krijoni një karrierë disi ekzotike. Ju pëlqen të hetoni botën përreth jush dhe mund të humbisni në mrekullitë e saj. Ju gjithashtu e doni sfidën dhe mund të shijoni një mjedis intensiv pune, siç nuk munden disa të tjerë.

Mbi të gjitha, akrepi duhet të besojë në atë që po bën. Pa këtë, ata nuk mund të shfrytëzojnë pasionin e fortë për të cilin njihen.

Një tipar mjaft unik i akrepit, kur bëhet fjalë për karrierën, është aftësia për të qenë të matur. Profesionet që kërkojnë fshehtësi dhe diskrecion do të funksionojnë mirë për ta. Kërkoni karrierë në nivelet më të larta të organizatave të inteligjencës dhe pozicione që ju lejojnë të trajtoni materiale konfidenciale ose sende me vlerë. Ju mund të vlerësoni sende antike, të menaxhoni një agjenci detektive, apo edhe të punoni në inteligjencën ushtarake.

SHIGJETARI

Nëse jeni shenja e shigjetarit, ju mund të përshtateni kudo. Mund të punoni si individ, si pjesë e një ekipi, ose si një lider e të komunikoni në mënyrë të shkëlqyer, duke frymëzuar të tjerët për të punuar sa më shumë.

Si i tillë, ju jeni mjaft i mirë në çdo gjë dhe mund të kënaqeni me një larmi karrierash, një bekim ky në vetvete. Ju pëlqen të mësoni nga një shumëllojshmëri njerëzish dhe situatash dhe t’i përdorni këto njohuri në fushën e punës.

Fusha e këshillimit është e shkëlqyeshme për shigjetarët, pas i lejon të punojnë me njerëz të ndryshëm. Fusha të përshtatshme janë turizmi dhe mësimdhënia.

BRICJAPI

Bricjapët janë karizmatikë dhe mund të jenë udhëheqës të shkëlqyer dhe realsitë. Nëse jeni bricjap, nuk frikësoheni ose mërziteni lehtësisht dhe mund të punoni me një larmi personalitetesh akoma edhe në kushtet më të vështira.

Bricjapët janë punëtorë seriozë dhe karriera e duhur është ajo që u lejon një ekuilibër midis punës dhe jetës. E thënë kështu, bricjapët lulëzojnë në mjediset e korporatave dhe kanë aftësi të mira administrative.

UJORI

Nëse ujori është shenja juaj, puna që ju përshtatet është ajo që ju lejon të shijoni lirinë tuaj, pa u kufizuar në orare.

Ujorët kanë ide të çmendura që shpesh herë, kur vihen në praktikë përfundojnë të jenë të suksesshme.

Kështu, ujorët mund të bëhën shkrimtarë të pavarur, grafistë ose romancierë të mëdhenj, por po ashtu edhe programues e shkencëtarë inovativë.

PESHQIT

Ata që kanë lindur nën shenjen e peshqve janë të qetë e të mbledhur, duke bërë të mundur që të punojnë edhe nën presion.

Një gjë që u sjell lumturi të madhe peshqve është profesioni që u lejon të jenë në shërbim të të tjerëve. Ata pëlqejnë të kujdesën për të tjerët, duke përfunduar të jenë shpesh here vullnetarë në organizata të ndryshme.

Punët që lidhen me kujdesin shëndetësor janë të duhurat për peshqit. Mirëpo, shenja e peshqve mund të shkëlqejë edhe në art, kështuqe një karrierë në kërcim, muzikë apo pikturë do të ishte e suksesshme për ta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Grida Duma takim e biznesin/ “PD do ulë taksat dhe do amnistojë gjobat”

Publikuar

-

Nga

Grida Duma takim e biznesin/ “PD do ulë taksat dhe do amnistojë gjobat”

Drejtuesja politike e Partisë Demokratike në Qarkun e Tiranës, Grida Duma, vijon takimet me bizneset në vend, të cilët po përballen me krizën e thellë të pandemisë së Covid-19.

Gjatë një takimi të fundit, Duma iu ka premtuar bizneseve se PD do të ulë taksat në mbështetje të tyre, si dhe do të bëjë amnisti për një vit për të gjitha gjobat e marra gjatë kësaj peridhe të vështirë.

Më tej, Grida Duma ka ftuar biznesin të votojë për PD, në mënyrë që të fitojë ekonomia dhe Shqipëria me 25 Prill!

“Shqipëria ka mbetur në vendnumëro! Bisnesi sot nuk është i qetë, tatimet janë kthyer në makth. Ekonomia prodhuese paguan 15% dhe ekonomia përfituese e tenderave 7.5%. Partia Demokratike do të ulë taksat në mbështetje të bisnesit!”, ka thënë Duma mes të tjerash.

Pjesë nga diskutimi:

Grida Duma: Jeni një nga bizneset shumë të pakta eksportuese. Si ia keni dalë që të eksportoni në një treg që vetëm importon?

Biznesi: Si gjithë bizneset kemi edhe ne ato problemet tona sepse nuk varet nga ne. Është tregu që ta imponon. Xhiron kanë rënë ç’është e vërteta. Pastaj taksat dihet me 15%. Duam të bëjmë investime të reja, subvencionet nga shteti apo ndonjë ndihmë kushedi se çfarë s’ka.

Grida Duma: Pavarësisht se eksportoni përsëri nuk keni lehtësinë e fiskut nën 15%?

Biznesi: Fare.

LEXO EDHE:  Britani, virgjëreshat lindin fëmijë pa bërë seks

LEXO EDHE:  Shifra alarmante/ Zullumet e shtetarëve kushtojnë 13.8 mln USD

Grida Duma: Ne themi 9%. Sa ju influencon kjo në koston dhe në çlirimin tuaj?

Biznesi: Po si çdo ulje taksash është e mirë sepse është në favorin tonë, padiskutim! Mirë taksat që duhet ulur por duhet të kemi edhe disa ndihma dhe lehtësira të tjera.

Amnisti një vit për të gjitha gjobat me qëllim lehtësimin e bisnesit për t’i lejuar atij të ringrihet nga skllavëria e gjobave dhe taksave të pafundme që po e rrënon cdo ditë e më shumë.

Grida Duma: Amnistia 1 vit e të gjitha gjobave. E çliron biznesin si atmosferë?

Biznesi: Shumë. Sidomos edhe biznesin e ri. Tani po flisja, sidomos edhe për këtë regjistrin e pronarëve, që po bëhet tani. Nuk kemi asnjë informacion nga tatimet, nuk jemi të qartë ne kontabilistët në radhë të parë, si do të operohet, si do t’ia shpjegojmë biznesit? Këto certifikatat elektornike që janë për administratorët, si do funksionojnë? Kjo është e gjitha.

Grida Duma: Ne themi që Shqipëria ka mbetur në vendnumëro, sidomos për pjesën e transparencës së marrjes së vendimeve për fiskun. Sepse juve ju kushton kohë sa të informoheni, pastaj sa të futeni në sistem, pastaj sa të ndiqni procedurën. Domethënë e ngecur në vendnumëro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë…

Publikuar

-

Nga

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë...

Drejtuesi i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se thirrjet e ambasadorëve drejtuar partive politike për pastrimin e listave është një gjë e drejtë, duke theksuar se me çfarë u kanë parë sytë shqiptarëve, në zgjedhjet e 25 prillit mund të ndodhë çdo gjë.

Përmes një postimi në rrjetin social ai shprehet se nëse korrupsioni do të ishte si kriter për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, listat mund të rrëzoheshin dhe disa parti do të shkonin drejt shkrirjes.

“Ambasadorët nuk e kanë keq…

Ambasadorët nuk e kanë keq, kur i kujtojnë përditë partive se duhen të kenë lista të pastra për 25 prillin. Sepse me ato që u kanë parë sytë njerëzve në Shqipëri gjatë  viteve të fundit, gjithçka mund të ndodhë edhe në këto zgjedhje.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 11 shtator-17shtator 2017

LEXO EDHE:  Ju tregojmë si do ta keni punën me paratë në 2019

Por do të bënin më mirë që të ndaleshin deri tek lidhjet e kandidatëve me krimin.

Sepse po të fusnin si kriter edhe korrupsionin, kam frikë se disa nga listat do të rrëzoheshin në treçerekun e tyre, ndërsa disa parti edhe mund të shkriheshin fare”, shkruan Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Publikuar

-

Nga

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka përkujtuar 70 vjetorin e një nga ngjarjeve më fatkeqe në fshatin Mënik, ku arrestuan 170 persona dhe humbën jetën 22 persona pa gjyq.

I shoqëruar nga ish deputetja Dhurata Çupi, Këlliçi shprehet se kjo ishte një nga ngjarjet më makabre të terrorit të injorancës komuniste, duke vendosur kurora me lule në emër të PD dhe kryetarit të saj Lulzim Basha.

“Me pretekstin e “bombës” në ambasadën sovjetike, më 20-23 shkurt 1951 u arrestuan rreth 170 persona, 22 prej të cilëve i ngjitën në një kamion ushtarak të mbuluar dhe i ndalën buzë Erzenit, në fshatin Mënik, ku i ekzekutuan pa gjyq.

Mes tyre dhe Sabiha Kasimati. Listat u përpiluan nga Sigurimi i Shtetit si një mundësi për likujduar intelektualë, klerikë e nacionalistë shqiptarë të arsimuar në Perëndim.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë si do ta keni punën me paratë në 2019

LEXO EDHE:  Mos bëni gafë t’i tradhëtoni/ Këto shenja nuk do t’ua falin kurrë

Sot, në kuadër të 70 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre, bashkë me ish deputeten Dhurata Çupi, në emër të kryetarit Lulzim Basha dhe PD, vendosëm kurora me lule në Varrezat e Dëshmorëve, për të përkujtuar jetët e vrara nga terrori i injorancës komuniste”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE