Connect with Us

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Arsyet pse duhet të hetohet nga SPAK

Kronika

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Arsyet pse duhet të hetohet nga SPAK

Publikuar

-

atentat ndaj shoferit te eskavatorit

Në verën e vitit 2016, 17-vjeçari Ardit Gjoklaj, u gjet i vdekur në sheshin e grumbullimit të mbeturinave të riciklimit, në landfillin e Sharrës.

Kjo ngjarje tashmë ka hyrë në vitin e katërt që nga koha kur ka ndodhur, dhe ndërkohë askush nuk është vënë para drejtësisë.

Kjo çështje është kthyer në ping-pong, prokurori-gjykatë, të cilët ia hedhin fajin njëri tjetrin për mungesën e një epilogu.

Dyshohet se gjithçka ka ndodhur për shkak të një lidhje të fortë që ka kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj lidhur me këtë rast.

Në këto rrethana, duhet që minimalisht Struktura e Posaçme Antikorrupsion ta regjistronte këtë rast për hetim, duke qenë se deri tani ka dështuar dhe duke qenë se përflitet dhe një politikan siç është Veliaj.

Lidhja e Veliaj me “vrasjen” e Ardit Gjoklajt

Vendi i punës, pra landfilli i Sharrës ku punonte 17 vjeçari Ardit Gjoklaj, ishte reklamuar i sigurtë nga kryebashkiaku Erion Veliaj, por më pas ndodhi tragjedia.

E dyta, Bashkia e Tiranës nuk ka mbajtur  përgjegjësi për kontratën abuzive me kompaninë “3 R” dhe asnjëherë  Erion Veliaj nuk  kërkoi të paktën falje për vdekjen e 17-vjeçarit.

Për më tepër Bashkia e Tiranës, u amnistua nga hetimet. Hetimi për përgjegjësitë e Bashkisë  së Tiranës që lidhen me kontraktimin e kompanisë “3R” dhe lejen me të cilën ajo operonte u nda më vete dhe më pas u pushua.

 Erion Veliaj dhe Petrit Fusha

Në kohën kur hetimet sapo kishin nisur, kryebashkiaku Veliaj u fotografua në një nga restorantet e kryeqytetit me drejtuesin e Prokurorisë së Tiranës në atë kohë, Petrit Fusha.

Dhe pas këtij takimi, pushuan hetimet për Bashkinë e Tiranës.

Vitin që lamë pas, Veliaj bëri të paditurin dhe u hoq se nuk e njihte ish kryeprokurorin e Tiranës Petrit Fusha. Për më tepër për tragjedinë “Gjoklaj”, përdori si justifikim versionin e Prokurorisë së Tiranës, se Ardit Gjoklaj është vrarë diku tjetër dhe më pas është hedhur në Sharrë.

LEXO EDHE:  Veliaj i jep tendera pa garë kompanisë së “preferuar”, Fusha Sh.p.k

“Nuk kam asnjë lidhje me të, e kam takuar vetëm një herë që kishte çelebrimin dhe nuk ishte fare prokuror i kësaj çështje. Bashkia s’ishte fare e përfshirë në këtë çështje dhe siç doli nga tjetër prokuror dhe tjetër vendim gjykate ngjarja kishte ndodhur jashtë Sharrës”, tha Veliaj, në një emision televiziv.

Por, ka edhe të tjera fajte që implikojnë Veliaj me këtë rast dhe që tregojnë se ai ishte në panik.

Erion Veliaj, duke tentuar që të mohonte atë çfarë kishte ndodhur u hakmor ndaj gazetarëve të cilët investiguan vrasjen e Ardit Gjoklajt.

Kujtojmë disa nga tentativat e Veliajt në vitin 2016,  për të heshtur ngjarjen.

Për të mbuluar skandalir, emisioni investigativ “Publicus” në “Vizion Plus”, u mbyll, sapo kishte nisur.

Shkak për mbylljen u bë transmetimi i investigimit për landfillin në Sharrë, ku u zbuluan problemet me laboratorin. Por ky transmetim u ka kushtoi rëndë gazetarëve, pasi me ndërhyrjen e kryebashkiakut Erion Veliaj, emisioni u mbyll dhe nuk u transmetua më.

Të njëjtin fat pati edhe gazetarja Alida Tota, e cila po investigonte lidhur me kushtet dhe rrethanat e vdekjes së Arditit 17 vjeçar në Landfillin e Sharrës. Ajo u pushua nga puna në mënyrë arbitrare, në mënyrë që mos të vijonte më tej me investigimin mbi vrasjen e Gjoklajt.

Faktet nuk mungojnë, nëse SPAK është i pavarur ashtu siç thuhet dhe ka vullnetin që ta hapë këtë çështje nga themeli./CNA.al

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Prokuroria dhe Gjykata në shërbim të Veliajt

Shënim/ Kur do ta thotë Veliaj të vërtetën për vrasjen e Ardit Gjoklajt?  

Pse tmerrohet Erion Veliaj nga vrasja e Ardit Gjoklajt

Veliajt i bie maska e propagandës/ Qytetarët refuzojnë “vrasësin” e Ardit Gjoklajt

Petrit Fusha “vrau” Ardit Gjoklajn në bashkëpunim me Veliajn/ “Peshku i madh” drejt prangave

Skandali me dosjen e “Ardit Gjoklajt”/ Prokurori deklaron “fajtor” viktimën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dritan Dajti në “sitën” e OFL-së/ I dërgohet formulari për të deklaruar pasurinë

Publikuar

-

Nga

Agjentja bjonde e Operacionit Forca e Ligjit deklaroi sot se i është dërguar formulari për të deklaruar pasurinë Dritan Dajtit dhe të dënuarit për trafik droge me iniciale Xh.T.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Prova të reja për vrasjen e Artan Santos/ Priten arrestime

LEXO EDHE:  Mbledhja e KLP-së/ Diskutohet procedura për ngritjen e SPAK

Ndërkohë, ajo deklaroi se OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK, të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitja dhe plagosja e çiftit në Allias/ Jepete masa e sigurisë për autorët

Publikuar

-

Nga

Jepet masa e sigurisë për autorët e e grabitjes dhe plagosjes së çiftit Petrit dhe Afërdita Laze më 19 janar në Allias, Tiranë.

Mësohet se është dhënë masa ‘Arrest me burg’ për Fatjon Mërtënika, 28 vjeç, ‘arrest me burg në mungesë’ për organizatorin Markeljan Cungu dhe ‘Hetim në gjendje të lirë’ për moskallëzim krimi për Mario Toçcin.

Kujtojmë se Petrit dhe Afërdita Laze kishin një biznes të tyre privat në katin e parë të ndërtesës në Allias, ku merreshin me tregtimin e prodhimit të brumit.

LEXO EDHE:  Video- Fjalimi i Veliajt që po bën xhiron e webit/Çfarë tha për Ramën

LEXO EDHE:  Video- Fjalimi i Veliajt që po bën xhiron e webit/Çfarë tha për Ramën

Dy persona të maskuar janë futur mbrëmjen e 19 janarit në shtëpinë e tyre, me qëllim grabitjen por, pasi janë ndeshur me të zotin e shtëpisë Petrit Laze, e kanë plagosur atë dhe bashkëshorten e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Asnjëherë s’ke bërë se*s? Mbylle derën!”/ Ndalohet mësuesi në Fier pas skandalit seksual me nxënësen

Publikuar

-

Nga

Policia e Fierit ka ndaluar mësuesin e shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa”, në Fier, Agron Bego, pas skandalit seksual të publikuar nga emisioni investigativ “Stop”.

“Në lidhje me rastin e publikuar mbrëmjen e djeshme në emisionin investigativ “Stop”, ku bëhej fjalë për ngacmimin seksual të një nxënëseje nga mësuesi, Policia menjëherë ka bërë shoqërimin e shtetasit A. B., 63 vjeç, banues në Fier. Në përfundim të veprimeve hetimore, në bashkëpunim me Prokurorinë e Fierit, specialistët për hetimin e krimeve në Komisariatin e Policisë Fier, bënë ndalimin e shtetasit A. B., pasi dyshohet se ka kryer veprën penale “Ngacmimi seksual”, thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO EDHE:  Prokurori me pasuri të dyshimtë/ Nën hetim nga Krimet e Rënda për korrupsion

LEXO EDHE:  150 000 000 lekë për SPAK/ Zbardhet vendimi i Qeverisë

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprime të mëtejshme proceduriale./CNA.al

Profesori ngacmon seksualisht nxënësen/ “Mbylle derën me çelës, nuk ma merr mendja se…”

LEXO TE PLOTE