Connect with Us

Vendimi për Dritan Dajtin/ SPAK përfshihet në skandal

Politikë

Vendimi për Dritan Dajtin/ SPAK përfshihet në skandal

Publikuar

-

Ish Kryeministri Sali Berisha, përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me vendimin e marrë nga SPAK për shfaqjësimin e gjykatësit Dritan Dajti.

“Miq, 8 prokurorët, që në kundërshtim flagrant me kushtetutën u shpallën SPAK pasi u seleksionuan për tre vite me radhë bazuar strikt ne kritere politike në shpellat e narkomafies të kreut të meduzës, komunikuan sot vendimin e parë kriminal dhe klamoroz. Ata, në një akt të papergjegjshëm, me urdhër të kreut te meduzës shfajësuan narkogjykatësit që denimin përjetë te Dritan Dajtit, i cili ekzekutoi në verën e vitit 2009 në plazhin e Durrësit katër oficerë policie, me një vendim kriminal e shndërruan me gjykim të shpejtuar në 25 vite burg”, ka shkruar Berisha.

Berisha e cilësoi këtë vendim si kriminal të drejtuar nga Rama, duke e quajtur Dritan Dajtin vrasës serial.

“Ky vendim i kriminelëve me toga te zeza tronditi thellë opinionin dhe u konsuderua si një vrasje për së dyti i dëshmoreve të atdheut. Por vendimi i sotëm i prokurorëve socialistë është po kaq kriminal sa dhe i narkogjykatësve që anulluan denimin me jetë të vrasësit serial Dritan Dajti!”, ka shkruar Berisha.

LEXO EDHE:  Largimi i Avokates së Shtetit/ Rama thyen heshtjen, tregon arsyen 

Berisha u shpreh se fillimi i SPAK është një fillim kriminal.

“Kjo është vrasja për së treti nga prokuroret socialistë me urdhër të Edvin Mafisë të katër dëshmorëve të atdheut. Ky është një fillim kriminal nga një bandë antikushtetuese që për ligj dhe moral ka urdhërat e Edvin Kristaq Mafisë”, tha Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kemi marrëdhënie të shkrumbuar me presidentin”/ Salianji tregon “prapaskenat” për zgjedhjet e parakohshme

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji ka folur në lidhje me domosdoshmërinë e zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme në vendin tonë.

Salianji u shpreh zgjedhjet e parakohshme janë domosdoshmëri dhe do të zhvillohen kjo është e pashmangshme.

“Ka nevojë për zgjedhje të parakohshme ato nuk bëhen për të sjelle një opozite ne pushtet, por në vend ne kemi një krizë politike, kemi një krizë ekonomike, sociale dhe gjithashtu kemi marrëdhënie të shkrumbuar me presidentin kemi dhe prioritetin që është integrimi për në BE. Vetëm zgjedhjet e parakohshme dhe qeveria që do të zgjedhin qytetarët do të bëjnë të mundur mbështetjen e qytetarëve dhe të gjithë partive të tjera. Në politike nuk ka asnjëherë të folur me siguri, deri më tani jemi provuar ne si të vërtetë. Ju e mbani mend që Rama dhe numri dy i PS thonin se në dhjetor do të kishin reformë zgjedhore, por që nuk e arritën dot këtë fakt pasi është e rëndësishme që pjesë do të ishte një tryezë politike”, tha Salianji.

LEXO EDHE:  Largimi i Avokates së Shtetit/ Rama thyen heshtjen, tregon arsyen 

LEXO EDHE:  Meta me datë të re për zgjedhjet/ Reagon Rama: Mëshirojeni

Ndër të tjera ai ka theksuar se zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme nuk ka lidhje me zbatimin e reformës në drejtësi pasi tashmë në një mënyrë apo tjetër janë krijuar institucionet e reja të drejtësisë pavarësisht mënyrës së si funksionojnë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takim me Sorecën/ “Nuk ka ndryshuar asgjë në qëndrimet e opozitës”

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka folur për mediat pas takimit me ambasadorin e BE-së Luigi Sorecën.

Basha ka hedhur akuza ndaj kreut të qeverisë Edi Rama për krizën në vend dhe për paketën Anti-KÇK.

Lideri i demokratëve theksoi se asgjë nuk ka ndryshuar në qëndrimet e opozitës, duke pretenduar se nuk ka asnjë marrëveshje me Ramën.

“Opozita nuk ka ndryshuar kërkesat dhe i qëndrojmë asaj të zgjedhjeve të parakohshme. Për t’i dhënë shqiptarëve mundësinë për të zgjedhur dhe një qeveri që u shërben të ndërtojnë jetën e tyre këtu. Qeveria  është produkt i krizës politike. Ai ia ka vënë vetë emrin kësaj krize që është krijuar nga KÇK. E patë OSBE ODHIR. Dorëzimin e shtetit para krimit. Nuk është lista e dëshirave të Bashës por thirrja e çdo shqiptari. Të zgjedhin këtë krizë. Reforma administrative nuk ka prodhuar atë që u premtua. Ka ardhur koha që si pjesë e zgjidhjes të rishikohen reformat Administrative”, deklaroi Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj kritikon punën e Veliajt pas tërmetit/ “Bashkia e Tiranës një hap mbrapa”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, ka treguar sot se shifra e ndërtesave të pabanueshme është 8925.

Në mbledhjen e katërt të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, Ahmetaj tha se 10 mijë e 23 qytetarë vijojnë të jetojnë në çadra.

Gjithashtu ai theksoi se deri më tani janë shembur 88 objekte, 42 prej të cilave do riparohen.

Mirëpo ministri kritikoi punon e Bashkisë së Tiranës, për të cilën deklaroi se është një hap mbrapa në krahasim me qytetet tjera të prekura nga tërmeti, ndërsa vijoi më tej duke thënë po fillon punën tani.

LEXO EDHE:  Meta me datë të re për zgjedhjet/ Reagon Rama: Mëshirojeni

LEXO EDHE:  Meta me datë të re për zgjedhjet/ Reagon Rama: Mëshirojeni

Ahmetaj i bëri thirrje qytetarëve të prekur nga tërmeti të aplikojnën në platformë, pasi u shpreh se është detyrim ligjor. Numri i aplikimeve në platformë deri më 29 janar, është 14.408./ CNA.al

LEXO TE PLOTE