Connect with Us

Mr. Bean feston sot ditëlindjen/ Sa vjeç mbushi komediani

Lajme

Mr. Bean feston sot ditëlindjen/ Sa vjeç mbushi komediani

Publikuar

-

Rowan Atkinson, njeriu që shumica prej nesh e njohim si një ndër personazhet më të dashura të zhanrit komedi me emrin Mister Bean, ka festuar sot ditëlindjen, duke mbushur plot 65 vjeç.

Aktori dhe skenaristi Rowan Sebastian Atkinson, u lind me datë 6 janar të vitit 1955, në Newcastle, Angli. Babai i tij zotëronte një fermë, ku Rowan u rrit me dy vëllezërit e tij më të rritur. Ai ndoqi Universitetin në Newcastle dhe Universitetin e Oksforditit, ku u diplomua për inxhinieri elektrike. Gjatë asaj kohe, ai u takua me skenaristin Richard Curtis, me të cilin shkroi revista komike.

Ai e filloi karrierën e tij si bashkëautor dhe u shfaq në “Not Nine O’Clock News” (1979), ku arriti një sukses të madh. Atkinson fitoi çmimin Ndërkombëtar Emmy Awards për “Programin më të mirë dhe argëtues të vitit 1980”. Ai fitoi “British Academy Award” dhe u emërua “Personaliteti i Vitit” nga BBC për interpretimin e tij në Not Nine O’Clock News (1979). Në 1990, Atkinson luajti personazhin e famshëm ‘Mr. Bean’ në serinë televizive me të njëjtin emër. Seriali i suksesshëm komedi, u adaptua në film në vitin 1997.

Karakteri i tij nuk ishte i kufizuar te Mr. Bean, pasi Atkinson u shfaq gjithashtu në disa filma, duke përfshirë Dead on Time (1983), Pleasure at Her Majesty’s (1976), Never Say Never Again (1983), and The Tall Guy (1989), Johnny English (2003), Love Actally (2003), Keeping Mum (2005) dhe Johnny English Strikes Again (2018). Ai gjithashtu u shfaq në disa seriale të tjera si Blackadder (1982) dhe Funny Business (1992).

LEXO EDHE:  Aktori juaj i preferuar i shokon të gjithë me ndryshimin drastik

Mr. Bean, siç e quajmë rëndom, është padyshim një nga aktorët më të dashur që bota ka njohur. Fansat në mbarë botën i uruan ditëlindjen duke thënë se Atkinson bëri mbarë botën të buzëqeshë duke mos thënë asnjë fjalë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas ambasadsës faza e radhës do të jetë, testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Bllokoni targat e mjeteve të blinduara”/ Zbardhet urdhri i Lleshajt për drejtorët rajonalë

Publikuar

-

Nga

Zbardhet urdhri i ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj për makinat e e blinduara.

Lleshaj ka kërkuar nga Drejtoria Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor që të pezullojnë çdo targim të mjeteve të blinduara, që hyjnë rishtas në Shqipëri, dhe njëkohësisht të mos rinovojnë asnjë dokument.

Drejtori i Shërbimit të Transportit Rrugor në Durrës, Kreshnik Ternova, në një prononcim për mediat ka bërë me dije se udhëzimi sqaron se personat që e disponojnë një mjet të tillë duhet të paraqiten në Ministrinë e Brendshme dhe është kjo e fundit që do t’i pajisë me leje të veçantë, nëse duan të kryejnë procedurat e targimit dhe të pajisjes me leje qarkullimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE